A právě doba, jak dlouho hodlá rodič zůstat s dítětem na takzvané mateřské, hraje od ledna velkou roli. Na rozhodnutí, kterou ze tří variant zvolit, mají matky, ale i otcové, relativně dost času.

Do konce ledna si však musí úplně všichni, kdo mají na dávky nárok nebo je pobírají už nyní, o rodičovský příspěvek znovu zažádat. Na Přerovsku se to týká přibližně pěti tisíc rodičů.

Na mateřské až 11 400 korun

„Rodiče si mohou vybrat ze tří variant. Jestli chtějí být doma dva, tři nebo čtyři roky. Přitom zlomovými termíny pro žádosti o rodičovský příspěvek jsou 22. týden a 21. měsíc věku dítěte. Rodiče u dítěte do 22 týdnů mohou žádat o rychlejší čerpání rodičovského příspěvku ve výši 11 400 korun, když si tuto variantu nevyberou, další rozhodování přijde ve chvíli, kdy je dítěti 21 měsíců. V tento okamžik se mohou rodiče rozhodnout, zda budou doma do tří let věku dítěte a budou tak pobírat částku 7600 měsíčně, anebo do čtyř let a budou brát 3800 korun,“ vysvětlila vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Přerově Zuzana Schindlerová.

Podle ní ale o takzvanou rychlou variantu, což znamená být s dítětem doma jen dva roky a pobírat tak nejvíce (11 400 korun), může žádat jen ten rodič, který má nárok na peněžitou pomoc v mateřství za den ve výši alespoň 380 korun.

Většina rodičů už obdržela do schránek žádosti o rodičovský příspěvek a další formuláře, ale také informační dopis ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Přesto někteří rodiče nemají jasno, jak a do kdy mají papíry nejpozději vyplnit a odevzdat.

Lhůta je do konce ledna

„O rodičovský příspěvek musí rodiče zažádat do konce ledna, nejpozději do prvních únorových dnů. Vyplněné a podepsané formuláře mohou zaslat poštou, nebo je donést osobně, což je možná i vhodnější v případě nějakých nejasností,“ doplnila Schindlerová.

Podle jejích slov se rodiče nejčastěji v těchto dnech zajímají, na jaké příspěvky bude mít konkrétně jejich rodina nárok v novém roce.

„I když písemné materiály, které rodiče v posledních dnech obdrželi, mnohé nejasnosti vysvětlily, přesto se poměrně často setkáváme s různými dotazy. Jsou to ale dotazy, které jsou takzvaně šité na míru a týkají se konkrétních případů v rodinách,“ sdělila Schindlerová.

Rodiče: Je to nešikovný systém

V novém systému pobírání rodičovských příspěvků ale řada rodičů vidí nedostatky. „Je to zavazující systém. V tuto chvíli sice vím, jak dlouho bych chtěla být s miminkem doma, ale co když budu nucena toto rozhodnutí změnit? Teď třeba vím, že chci být doma dva roky, ale co když to například zdravotní stav mého dítěte nedovolí,“ řekla nastávající maminka z Přerova.

Podle sociálních pracovnic se však rodiče budou muset pro jednu ze tří variant rozhodnout jen jednou, přitom tato volba bude neměnná.

„Je to závazné rozhodnutí. Když se například rodič rozhodne pro takzvanou rychlou variantu a bude dva roky brát 11 400 korun, v případě prodloužení mateřské už nebude mít nárok na žádný rodičovský příspěvek,“ vysvětlila Schindlerová.

Právě to, že se musí rodiče dopředu definitivně rozhodnout pro jednu z variant, se stává terčem kritiky.

„Chci jít do práce až za tři roky, ale co když mě povolají dřív a já budu chtít nastoupit? Tím pádem se ošidím, protože místo 11 400, budu pobírat dva roky jen 7600 korun. A to jen proto, že při vyplňování formuláře nebudu vědět, kdy přesně do práce půjdu,“ míní novopečená maminka Lucie Topičová.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:

Na Přerovsku jsou jen jedny jesle

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika