Rodiče si však zoufají: pokud chceme výcvik zaplatit, musíme na něj celý rok šetřit. Není proto divu, že zájem o lyžařský výcvik je na některých školách nižší než vloni.

„Zatímco v loňském roce jelo na výcvik na 70 dětí, letos je to pouze 45,“ uvedl zástupce ředitele základní školy Trávník v Přerově Peter Gotthardt.

Podle jeho slov je zájem rodičů o pobyt o něco menší nejen kvůli financím, které musejí rodiče vydat za pořízení lyžařské výzbroje, ale také kvůli obavám z nedostatku sněhu.

Třeba vloni, kdy byly v lednu extrémně vysoké teploty, si totiž děti z přerovských škol téměř nezalyžovaly. „Z naší školy jede na výcvik jen 25 dětí. Nejedná se jen o žáky sedmého ročníku, ale o všechny děti od páté do deváté třídy,“ přiblížil zase situaci na přerovské Základní škole B. Němcové její ředitel Jiří Vávra.

Důvodem nižšího počtu dětí je především to, že některé rodiny jsou ekonomicky slabší a finančně na zaplacení pobytu nestačí.

Naproti tomu problém zaplnit autobus na lyžařský kurz nemají sportovně zaměřené základní školy v Přerově nebo gymnázia.

„Na zimní lyžařské soustředění jede asi stovka žáků a pořádáme několik kurzů. Máme domluvené slušné podmínky, takže zájem rodičů je velký,“ uvedl ředitel ZŠ Velká Dlážka Jarmil Vysloužil.

Podobná je i situace na dalších sportovních školách ZŠ Želátovská nebo Za mlýnem, které jsou zaměřeny na hokej a na fotbal.

Lyžařský kurz je i na splátky

„Naši studenti jedou na lyžařský kurz bez ohledu na finance. Stalo se, že jedna maminka neměla na zaplacení, a tak jsme se s ní domluvili na splátkách,“ dodal k tomu také ředitel gymnázia Jakuba Škody v Přerově Jan Raška.

Rodiče dětí připouštějí, že pokud chtějí zaplatit lyžařský výcvik, jejich rodinný rozpočet se prohne. „Pokud to sečtu, tak jen za koupi lyží, bot a přilby jsem utratil kolem sedmi tisíc korun. Když se k tomu připočte cena výcviku, dá to více než deset tisíc,“ řekl jeden z otců, který má dceru na gymnáziu v Přerově.

Pro výstroj do půjčovny

„S nákupem lyží se vyplatí počkat až po Vánocích. Teď jsou totiž slevy až o třicet procent. Stejně je to ale strašně drahé – za přilbu jsem dala 600 korun, ale už byla zlevněná z tisícovky. Nové lyže stojí od 3 do 7 tisíc a lyžařské boty až 3 tisíce korun,“ dodala k tomu Daniela Krátká z Přerova.

Právě proto volí většina rodičů, jejichž děti jezdí na hory jen příležitostně, raději koupi lyžařské výzbroje v second handech nebo si je půjčí ve specializovaných prodejnách.

„U nás stojí zapůjčení kompletní lyžařské výbavy od 130 korun do 290 za den,“ shrnul majitel Ski centra v Hranicích Jaroslav Losert.

Cena je přitom odstupňovaná. Zatímco půjčení dětských lyží přijde tak na 130 korun, dražší VIP výbava pro dospělé může stát až 290 korun. Kolem tří stovek na den ale stojí opravdu kvalitní lyže za 10 až 15 tisíc korun.

„Obvykle na týdenní pobyty půjčujeme lyže pro děti za úhrnnou částku kolem 900 korun,“dodal Losert. V ceně jsou přitom zahrnuty nejen lyže, ale i hůlky a boty.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika