VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lipník chce postavit novou hráz proti velké vodě

Letos si připomínáme výročí dvaceti let od ničivých povodní, které v roce 1997 zasáhly Moravu. Lipník se v příštím roce nejspíš dočká nových protipovodňových opatření na řece Bečvě. Odhadované náklady na výstavbu činí asi 65 milionů korun.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Rozlitá Bečva v Lipníku v květnu 2010Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Města Přerov, Lipník a Hranice připravují ve spolupráci s Povodím Moravy protipovodňová opatření menšího charakteru, která by měla doplnit velká protipovodňová opatření, jež připravuje stát v lokalitě Teplice a Hustopeče nad Bečvou.

Od roku 1997 se příliš mnoho protipovodňových opatření na řece Bečvě neudělalo. Město si po povodních ze svého rozpočtu vybudovalo asi stopadesátimetrovou hráz.

Projektová dokumentace hotová

Nyní, dvacet let od povodní, plánuje Povodí Moravy ochranu před velkou vodou vylepšit a u Lipníku postavit hráz novou.

„Lipník s Povodím Moravy začal již na podzim roku 1997 uvažovat o vybudování protipovodňové hrázky, která by ochránila tu část města, která bývá zaplavována při třetím stupni povodňové aktivity. Při tomto stupni protéká Bečvou 450 až 500 kubických metrů za sekundu. Lipník tuto variantu zahrnul v roce 1998 do územního plánu města a před zhruba pěti lety jsme na vlastní náklady zpracovali projektovou dokumentaci pro územní řízení," řekl starosta Lipníku Miloslav Přikryl.

Délka hráze: 1,5 kilometru

V projektové dokumentaci je zahrnuta nová hráz ze zeminy a měří asi 1500 metrů. Niveleta hráze se pohybuje v rozmezí 1,5 až 2,20 metru.

„Tato hráz by měla ochránit území okolo ulic Na Bečvě a Za Porážkou," informoval Miloslav Přikryl.

V oblasti zmiňovaných ulic se však vyskytují tři kritická místa.

„Prvním kritickým bodem by bylo křížení nové protipovodňové hráze s Loučským potokem, zde se počítá s vybudováním asi devadesátimetrového mobilního hrazení," zmínil starosta Lipníku.

Stavba začne možná už příští rok

Další dvě kritická místa souvisejí s kanalizací a čistírnou odpadních vod. U jednoho kanalizačního sběrače by se mohla vracet velká voda z Bečvy kanalizací zpět do města a zaplavit úplně jiné území.

„V souvislosti s touto problematikou je v projektové dokumentaci navrženo čerpání mobilními čerpadly. Takto vypracovanou projektovou dokumentaci jsme předali Povodí Moravy a doufáme, že Povodí Moravy uspěje s žádostí o dotační titul, " přiblížil Miloslav Přikryl.

Pokud by dotace na výstavbu nové hráze byla přiznána, s výstavbou by se mohlo začít již v příštím roce. Investorem by bylo Povodí Moravy a Lipník by ji po deseti letech převzal do majetku města.

Autor: Jana Obšnajdrová

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vítejte v Nekuřácké Lhotě: průvodce v zítřejším tištěném vydání

Fotbalisté 1. FC Viktorie Přerov. Ilustrační foto

Naděje umírá poslední. Viktorka šokovala Havířov a ještě žije!

Tady strávil mládí Donald Trump

Donald Trump, nový prezident USA, nebyl vždy miliardářem. Neměl v New Yorku mrakodrap a nejezdil těmi nejdražšími vozy. V New Yorku se narodil a mládí strávil v tomto malém cihlovém domě.

Čtrnáctileté čekání je u konce! Přerovští vodní pólisté jsou mistry republiky

Šampaňské teklo proudem, oslavy odstartovaly a nejspíš potrvají ještě hodně dlouho. Ještě déle ale vodní pólisté Přerova na vytoužený titul mistra republiky čekali. Po dlouhých čtrnácti letech si KVP v domácím bazénu na posledním finálovém turnaji první ligy mužů zajistil zlaté medaile.

Cyklista odbočil do předjíždějící motorky

K dopravní nehodě cyklisty s motocyklem došlo v sobotu odpoledne na silnici v obci Radslavice.

Muzejní noc na zámku: Klevetnice pomlouvaly, padly facky a byla svatba

Muzeum Komenského v Přerově se v pátek připojilo k celorepublikovému projektu Muzejní noc. Návštěvníci se během ní přenesli někdy na přelom devatenáctého a dvacátého století na hanáckou vesnici, kde se odehrával vskutku zamotaný příběh dvou rodin chystající veselku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies