VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lipník chce postavit novou hráz proti velké vodě

Letos si připomínáme výročí dvaceti let od ničivých povodní, které v roce 1997 zasáhly Moravu. Lipník se v příštím roce nejspíš dočká nových protipovodňových opatření na řece Bečvě. Odhadované náklady na výstavbu činí asi 65 milionů korun.

4.5.2017
SDÍLEJ:

Rozlitá Bečva v Lipníku v květnu 2010Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Města Přerov, Lipník a Hranice připravují ve spolupráci s Povodím Moravy protipovodňová opatření menšího charakteru, která by měla doplnit velká protipovodňová opatření, jež připravuje stát v lokalitě Teplice a Hustopeče nad Bečvou.

Od roku 1997 se příliš mnoho protipovodňových opatření na řece Bečvě neudělalo. Město si po povodních ze svého rozpočtu vybudovalo asi stopadesátimetrovou hráz.

Projektová dokumentace hotová

Nyní, dvacet let od povodní, plánuje Povodí Moravy ochranu před velkou vodou vylepšit a u Lipníku postavit hráz novou.

„Lipník s Povodím Moravy začal již na podzim roku 1997 uvažovat o vybudování protipovodňové hrázky, která by ochránila tu část města, která bývá zaplavována při třetím stupni povodňové aktivity. Při tomto stupni protéká Bečvou 450 až 500 kubických metrů za sekundu. Lipník tuto variantu zahrnul v roce 1998 do územního plánu města a před zhruba pěti lety jsme na vlastní náklady zpracovali projektovou dokumentaci pro územní řízení," řekl starosta Lipníku Miloslav Přikryl.

Délka hráze: 1,5 kilometru

V projektové dokumentaci je zahrnuta nová hráz ze zeminy a měří asi 1500 metrů. Niveleta hráze se pohybuje v rozmezí 1,5 až 2,20 metru.

„Tato hráz by měla ochránit území okolo ulic Na Bečvě a Za Porážkou," informoval Miloslav Přikryl.

V oblasti zmiňovaných ulic se však vyskytují tři kritická místa.

„Prvním kritickým bodem by bylo křížení nové protipovodňové hráze s Loučským potokem, zde se počítá s vybudováním asi devadesátimetrového mobilního hrazení," zmínil starosta Lipníku.

Stavba začne možná už příští rok

Další dvě kritická místa souvisejí s kanalizací a čistírnou odpadních vod. U jednoho kanalizačního sběrače by se mohla vracet velká voda z Bečvy kanalizací zpět do města a zaplavit úplně jiné území.

„V souvislosti s touto problematikou je v projektové dokumentaci navrženo čerpání mobilními čerpadly. Takto vypracovanou projektovou dokumentaci jsme předali Povodí Moravy a doufáme, že Povodí Moravy uspěje s žádostí o dotační titul, " přiblížil Miloslav Přikryl.

Pokud by dotace na výstavbu nové hráze byla přiznána, s výstavbou by se mohlo začít již v příštím roce. Investorem by bylo Povodí Moravy a Lipník by ji po deseti letech převzal do majetku města.

Autor: Jana Obšnajdrová

4.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Adamová, Radotín, narozena 20. července 2017 v Přerově, míra 46 cm, váha 2764 g
9

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Zástupci Deníku ocenili úspěšné soutěžící hry Fortuna Tip liga v olomoucké restauraci M3
19

Fortuna Tip liga: vítězové si užili ceny i menu

Archeologové odkryli v Předmostí 4 tisíce let staré hroby

Předpoklad kontinuálního osídlení Předmostí, a to od pravěku až po současnost potvrzují každý den novými a překvapivými nálezy archeologové, kteří bádají na úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

Charita získala auto pro domácí hospicovou péči

Nové vozidlo získala pro domácí hospicovou péči přerovská oblastní charita. Pořídit se ho podařilo díky finanční podpoře firem, ale i některých obcí z Přerovska.

Policisté si posvítili na přerovské ubytovny

Na osazenstvo přerovských ubytoven se zaměřili ve čtvrtek dopoledne policisté.

V Přerově půjde platit za parkování kartou. Zatím na jednom místě

Podobnou situaci zná každý. Přijedete na parkoviště, chcete si koupit lístek, a marně lovíte po kapsách drobné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení