VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Jižní čtvrti už sepsali petici

Přerov - Obyvatelům Jižní čtvrti a nájemníkům z jiných částí Přerova, kteří dostali od magistrátu nabídku na odkoupení městských bytů do svého vlastnictví, došla trpělivost.

2.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Sepsali protestní petici, protože nesouhlasí s navrženou cenou za byt, kterou vypočítali znalci. V bytech na Jižní žijí převážně důchodci, a ti podle svých slov nemají na to, aby si vzali na koupi bytu úvěr nebo hypotéku a na stará kolena se zadlužili.

Radní občanům na petici v zákonné lhůtě odpoví. „Navrhované ceny jsou pro starší nájemce, sociálně slabé a nezaměstnané natolik vysoké, že od úvahy koupě bytové jednotky ustupují,“ uvádí se v textu petice, pod níž se už podepsaly na čtyři stovky nájemníků ze zhruba dvaceti domů.

Přerovský magistrát se svého majetku zbavuje v rámci privatizace bytového fondu a hodlá postupně odprodat nájemníkům asi tisícovku bytů v šedesáti domech. Jenže jak ukazuje příklad nájemníků z Jižní čtvrti, nepůjde to tak hladce, jak radní doufali. Protesty ze strany zdejších obyvatel zaznívaly už dříve a lidé několikrát vystoupili s hlasitou kritikou na jednání městského zastupitelstva. Hlavním důvodem jejich stížností přitom bylo, že domy v Jižní čtvrti jsou zchátralé a léta se do nich neinvestovalo.

„Vypočítali to na 11 300 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu a k tomu 2 680 za metr čtvereční zastavěné plochy a dvora. Když jsem si to sečetla, dělá to přes půl milionu korun. To si tady nemůže nikdo dovolit,“ posteskla si jedna z obyvatelek Jižní čtvrti v důchodovém věku.

Jiné z místních zase vadí, že by měla platit tolik peněz za byt ve zchátralém domě. „Na sídlišti bydlím už padesát pět let. Město na ty baráky nesáhlo. Jsou na nich špatné střechy, okna, fasády, rozvody. Asi před osmi lety se byty prodávaly za 39 tisíc korun, a po nás chtějí bůhvíco,“ namítala Věra Janoušková.

Proti podmínkám odprodeje městských bytů neprotestují jen lidé z Jižní čtvrti, ale i z dalších ulic - Mervartovy nebo Na Odpoledni. „Máme petiční výbor a jeho členové sbírají podpisy po celém Přerově. Obešli jsme už dvacet domů, z toho jen na Jižní čtvrti devět. Zatím je podpisů čtyři sta, ale do dubna jich chceme mít tisícovku, aby měl náš hlas na jednání zastupitelstva větší váhu,“ řekl jeden z členů petičního výboru František Porč.

Podle něj není smyslem petice přesvědčovat lidi, aby si byty od města nekoupili. „Rozhodnout se musí každý sám. Nájemní bydlení je ale běžné ve vyspělých evropských zemích, je chráněno a podporováno státem i samosprávou. Chceme, aby se zisk z nájemného vracel do modernizace bytů. Rozprodáváním bytového majetku navíc obec ztrácí významný zdroj příjmů do svého rozpočtu,“ dodal Porč.

Lidé v petici požadují, aby byla cena za metr čtvereční podlahové plochy stanovena podle oceňovacích předpisů platných pro rok 2009 a s přihlédnutím k technickému stavu domů. Cena pozemků se má pohybovat od částky 350 až 800 korun za metr čtvereční. Pokud více než osmdesát procent nájemníků domu projeví o koupi bytů zájem, navrhují petenti snížení ceny bytové jednotky o deset procent. V případě, že o prodej neprojeví zájem osmdesát procent nájemníků, mají byty zůstat nadále ve vlastnictví města.

Podle mluvčího přerovského magistrátu Bohuslava Přidala se zastupitelé na svém nejbližším zasedání v pondělí nebudou otázkou odprodeje bytů zabývat. „Na programu jednání to není. Občanům ale na petici v zákonné lhůtě odpovíme a naši odpověď předložíme zastupitelům na jednání v dubnu,“ ujistil Přidal. Mluvčí radnice tvrdí, že se lidé nemají čeho obávat.

„Zastupitelé už jednou rozhodli o tom, že pokud o koupi bytů neprojeví zájem osmdesát procent nájemníků domu, město od svého záměru ustoupí,“ uzavřel Přidal.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

2.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Natálie Adamová, Radotín, narozena 20. července 2017 v Přerově, míra 46 cm, váha 2764 g
9

Právě jsme se narodili. Mrkněte se na nás

Zástupci Deníku ocenili úspěšné soutěžící hry Fortuna Tip liga v olomoucké restauraci M3
19

Fortuna Tip liga: vítězové si užili ceny i menu

Archeologové odkryli v Předmostí 4 tisíce let staré hroby

Předpoklad kontinuálního osídlení Předmostí, a to od pravěku až po současnost potvrzují každý den novými a překvapivými nálezy archeologové, kteří bádají na úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

Charita získala auto pro domácí hospicovou péči

Nové vozidlo získala pro domácí hospicovou péči přerovská oblastní charita. Pořídit se ho podařilo díky finanční podpoře firem, ale i některých obcí z Přerovska.

Policisté si posvítili na přerovské ubytovny

Na osazenstvo přerovských ubytoven se zaměřili ve čtvrtek dopoledne policisté.

V Přerově půjde platit za parkování kartou. Zatím na jednom místě

Podobnou situaci zná každý. Přijedete na parkoviště, chcete si koupit lístek, a marně lovíte po kapsách drobné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení