„Přicházejí hlavně senioři nad šedesát pět let, jimž vakcínu hradí pojišťovna, a pak lidé středního věku. Mladí ne, podle mě hlavně proto, že by museli za očkovací látku zaplatit. Zatím se nechalo proti chřipce naočkovat na pět desítek pacientů, větší nápor ale očekáváme až v nejbližších dnech,“ popsal situaci přerovský praktický lékař Michal Chromec.

Ten prý razí zásadu, že když už očkování proti chřipce nepomůže, tak rozhodně neuškodí. Na pozoru před zákeřnými chřipkovými viry by se přitom měli mít hlavně staří nebo chronicky nemocní lidé – kardiaci, astmatici, diabetici nebo pacienti s onkologickým onemocněním. Chřipka totiž může zkomplikovat jejich zdravotní stav a dokonce je ohrozit na životě. Právě proto se očkování preferuje u pacientů léčeben dlouhodobě nemocných a nebo obyvatel domovů pro seniory.

Je už nyní důvod k tomu, aby se lidé měli před zákeřnou chřipkou na pozoru? Hygienici tvrdí, že ne.

„Na sto tisíc obyvatel připadne 787 nemocných, zatímco epidemie začíná tehdy, když je přes dva a půl tisíce nakažených,“ uvedla Ludmila Špinarová z přerovské hygienické stanice. Nejvíce marodů zůstává nadále mezi dětmi do pěti let – na sto tisíc obyvatel jich je 2 350. Více chorob je i mezi školáky od 6 do 14 let.- a to 1 341. Dospělé a seniory zatím nemoci netrápí.

Podle hygieniků nebyly dosud zaznamenány případy typické chřipky. To potvrzuje i přerovská dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

„Děti jsou hlavně zakašlané a trápí je rýma, provázená teplotami. Nejčastější jsou teď běžné infekce horních cest dýchacích, které způsobuje inverzní počasí,“ řekla. U některých školáků se ale objevily i komplikace v podobě zápalu plic. „Očkovat proti chřipce se v těchto dnech přicházejí hlavně školáci,“ popsala situaci.

Vitamíny a spánek

Odborníci radí nepodcenit posilování imunity – a to jak sportem a otužováním, tak doplněním zásoby vitamínů. Lidé by neměli zapomínat ani jíst ovoce a zeleninu, měli by mít dostatek spánku a vyhýbat se stresu. V době, kdy udeří chřipka, se také nedoporučuje navštěvovat místa s větší koncentrací lidí.

„To si ale v době před vánočními svátky dost dobře nedovedu představit,“ komentovala to Jana Skácelová z Přerova. Chřipková epidemie většinou udeří na přelomu ledna a února, například loni ale nastoupila už v prosinci.