Zástupci vedení města tvrdí, že je takový způsob soutěže účinným nástrojem proti korupci.

„S pomocí zapůjčeného softwaru jsme si na čtyřech konkrétních výběrových řízeních vyzkoušeli výhody systému. Elektronická aukce nás přesvědčila, že jsou taková výběrová řízení průhledná a objektivní. Navíc je jejich průběh detailně zaprotokolován,“ vylíčila náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS), která návrh předkládala do rady.

Podle ní se výběrová řízení prostřednictvím aukční síně osvědčila v Olomouci i v jiných městech. Aby ale on-line elektronické aukce mohly začít, potřebuje město částku půl milionu korun na zapůjčení potřebného softwaru.

„Souhlas na radě byl všeobecný a návratnost této investice je poměrně rychlá. V rámci dodavatelských vztahů totiž umožní dosáhnout objektivizovaných tržních cen, čímž dojde k úspoře financí,“ podotkla náměstkyně. Město si hodlá příslušný software zapůjčit na čtyři roky.

Do této doby probíhají výběrová řízení ve městě tak, že radě doporučí adepta na vítěze příslušná komise. Kritéria pro výběr nejvýhodnější nabídky jsou přitom pevně stanovena – rozhoduje nejnižší cena, termín plnění a záruční lhůty.

„Komise bude mít nyní jednoduchou práci, všechny základní údaje totiž za ni nejprve vyhodnotí počítač,“ doplnila Grambličková.

Že má systém on-line elektronických aukcí svá úskalí, si myslí radní Václav Zatloukal (ČSSD).

„Elektronické tržiště je teď mediálním hitem. Nevýhodou ale je, že se do výběrového řízení můžou dostat i nesolidní firmy. Pokud do toho půjdeme, tak s licencí na čtyři roky,“ upřesnil.

Opozice nový záměr radních vítá.

„Každé transparentnější řešení jedině přivítáme. O zprůhlednění výběrových řízení usilujeme celou dobu,“ řekla zastupitelka Marta Jandová (Společně pro Přerov). Skeptický je naopak zastupitel Petr Laga z KSČM.

„Takový geniální nápad před volbami je skutečně chvályhodný. Proč vedení města s něčím takovým nepřišlo už před léty? Osobně nevěřím, že se tím do budoucna něco změní,“ soudí.