VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo povede Přerov? Stále není známa vláda ani primátor

Přerov – Zatímco v jiných městech na Moravě už vítězové voleb podepisují koaliční smlouvy a plánují, do čeho investovat v příštích letech, v Přerově se ani deset dní po zveřejnění výsledků jednání nepohnula.

26.10.2010 6
SDÍLEJ:

Náměstí TGM v Přerově. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

Důvod?

Za patovou situaci může nešťastné rozložení mandátů jednotlivých stran, které nahrává nestabilitě.

Aby se sestavila smysluplná koalice, musí ji tvořit alespoň tři strany. A právě v tom je zakopaný pes – klíčoví hráči se totiž mění.

ČSSD, jež v Přerově vyhrála volby, má v zastupitelstvu nejvíce – tedy jedenáct křesel. V prvním kole jednání o budoucí koalici sice vypadla ze hry, ale trojbloku ODS, TOP 09 a KDU-ČSL stačil pouhý týden na to, aby zjistil, že její hlasy bude potřebovat.

Z původně jednotné středopravé koalice proto vyšachoval stranu Společně pro Přerov.

Ne kvůli nesouladu názorů, ale hlavně proto, že vyjednavači z ODS si spočítali, že 11 křesel je více než 6. Vše se tedy schyluje k velké koalici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Když se sečtou křesla, je jich přesně 23.

Obyvatelé Přerova už jsou nervózní a zajímají se, kdo jim bude vládnout.

„Kdo bude primátor? Kdo jiný by to měl vědět, když ne vy?,“ rozčiloval se starší muž, který se dožadoval vysvětlení přímo v redakci Přerovského deníku.

Bavili se o křížení v Předmostí a průtahu

Vyjednavači stran ale zaujali opatrný postoj a přiznávají, že jednání jsou komplikovaná.

„Zatím se jednání posunují směrem ke koalici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s tím, že jen uvnitř ČSSD jsou dva politické subjekty – kromě nás i Masarykova demokratická strana,“ řekl šéf přerovské ČSSD Václav Zatloukal, jenž se účastní koaličních schůzek.

Subjekty se podle něj na všem podstatném shodli, personální otázky se ale ještě nezačaly řešit.

„Bavili jsme se o nutných investicích jako je výstavba nové lávky U tenisu nebo Městské knihovny,“ poodhalil některé okruhy jednání Zatloukal.

Lídři se podle něj shodli na tom, že je nutné prosadit mimoúrovňové křížení v Předmostí a vnitřní průtah městem.

„Řešili jsme i protipovodňová opatření a možnost stavby vodotěsné hrázky na nábřeží Edvarda Beneše,“ dodal.

TOP09: Zlepšit hospodaření, jinak jdeme do opozice

Přerovská TOP 09 podmiňuje své další setrvání v koalici a vyjednávání s ČSSD několika požadavky. Pokud nebudou naplněny, hodlá přejít do opozice.

„Jde o změnu dosavadního hospodaření přerovské radnice, snížení počtu organizací a budov v majetku města na základě nezávislého auditu provedeného nejpozději do konce roku 2011,“ zmínil některé z nich lídr přerovské TOP 09 Dušan Hluzín.

Podle něj chce strana prosadit také zeštíhlení úřadu a změnit systém zadávání veřejných zakázek formou uveřejňování celého průběhu výběrových řízení na internetových stránkách města.

„Proveditelnost změn podmiňujeme získáním nadpoloviční většiny hlasů v radě města pro středopravý trojblok stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V opačném případě půjdeme do opozice,“ konstatoval.

Spokojená s vývojem jednání je ODS.

„Jednali jsme celý víkend a uzavřeli kapitolu programových záležitostí, kdy sociální demokracie přistoupila na naše požadavky a došlo ke shodě. Teď se řeší personální otázky,“ shrnul šéf přerovské ODS Robert Knobloch.

Společně pro Přerov vyčkává

Zatímco ODS navrhuje na post primátora Jarmilu Havlíčkovou, ČSSD stejně jako před čtyřmi lety svého lídra Jiřího Lajtocha.

„Budeme jako trojblok ODS, TOP 09 a KDU-ČSL rozhodně trvat na většině v radě a čeká nás ještě jednání o počtu uvolněných pozic, tedy křesel náměstků. Pokud nebudou žádné překážky, v rozpětí od středy do pátku by mohlo dojít k uzavření koaliční dohody,“ slibuje Knobloch.

Strana Společně pro Přerov se mezitím stáhla do ústraní.

„V tuto chvíli s nikým nejednáme a vyčkáváme, protože situace ještě může být komplikovaná,“ konstatoval lídr SpP Vladimír Puchalský.

Přerovští zastupitelé by se měli poprvé sejít na jednání 8. listopadu, kdy se rozhodne o křeslech primátora, jeho náměstků a přesném složení městské rady.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

Blíží se volby do vedení FAČR. Jaké jsou cíle kandidátů z kraje?

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

Veletrh práce v Přerově přilákal stovky lidí a devadesát firem

Prostory přerovského hotelu Jana obsadilo během dopoledne na devět desítek firem a kapacita byla beznadějně naplněná. Na veletrhu práce některé nabízely desítky volných míst, jiní hledali jen jednotlivce.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Junioři přerovského Fitness Ave září. Konečný je mistrem republiky

Závodní sezona kulturistiky a fitness je v plném proudu. Naplno o sobě dávají vědět také přerovští závodníci. Nejvíce dvojice juniorů z týmu Fitness Ave pod vedením trenérů Lenky Červené-Bořutové a Tomáše Antla.

Přerovské pivní slavnosti bavily tisíce lidí. Hrála jim Argema i Slza

Nadšené ovace publika za každou známou skladbou, tanečky s kelímkem v ruce a skvělá nálada. Přerovské pivní slavnosti v sobotu už pošesté obsadily areál výstaviště, a přestože bylo celý den pod mrakem, pořadatelé si neměli na co stěžovat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies