VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo povede Přerov? Stále není známa vláda ani primátor

Přerov – Zatímco v jiných městech na Moravě už vítězové voleb podepisují koaliční smlouvy a plánují, do čeho investovat v příštích letech, v Přerově se ani deset dní po zveřejnění výsledků jednání nepohnula.

26.10.2010 6
SDÍLEJ:

Náměstí TGM v Přerově. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pavla Kubištová

Důvod?

Za patovou situaci může nešťastné rozložení mandátů jednotlivých stran, které nahrává nestabilitě.

Aby se sestavila smysluplná koalice, musí ji tvořit alespoň tři strany. A právě v tom je zakopaný pes – klíčoví hráči se totiž mění.

ČSSD, jež v Přerově vyhrála volby, má v zastupitelstvu nejvíce – tedy jedenáct křesel. V prvním kole jednání o budoucí koalici sice vypadla ze hry, ale trojbloku ODS, TOP 09 a KDU-ČSL stačil pouhý týden na to, aby zjistil, že její hlasy bude potřebovat.

Z původně jednotné středopravé koalice proto vyšachoval stranu Společně pro Přerov.

Ne kvůli nesouladu názorů, ale hlavně proto, že vyjednavači z ODS si spočítali, že 11 křesel je více než 6. Vše se tedy schyluje k velké koalici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Když se sečtou křesla, je jich přesně 23.

Obyvatelé Přerova už jsou nervózní a zajímají se, kdo jim bude vládnout.

„Kdo bude primátor? Kdo jiný by to měl vědět, když ne vy?,“ rozčiloval se starší muž, který se dožadoval vysvětlení přímo v redakci Přerovského deníku.

Bavili se o křížení v Předmostí a průtahu

Vyjednavači stran ale zaujali opatrný postoj a přiznávají, že jednání jsou komplikovaná.

„Zatím se jednání posunují směrem ke koalici ČSSD, ODS, TOP 09 a KDU-ČSL s tím, že jen uvnitř ČSSD jsou dva politické subjekty – kromě nás i Masarykova demokratická strana,“ řekl šéf přerovské ČSSD Václav Zatloukal, jenž se účastní koaličních schůzek.

Subjekty se podle něj na všem podstatném shodli, personální otázky se ale ještě nezačaly řešit.

„Bavili jsme se o nutných investicích jako je výstavba nové lávky U tenisu nebo Městské knihovny,“ poodhalil některé okruhy jednání Zatloukal.

Lídři se podle něj shodli na tom, že je nutné prosadit mimoúrovňové křížení v Předmostí a vnitřní průtah městem.

„Řešili jsme i protipovodňová opatření a možnost stavby vodotěsné hrázky na nábřeží Edvarda Beneše,“ dodal.

TOP09: Zlepšit hospodaření, jinak jdeme do opozice

Přerovská TOP 09 podmiňuje své další setrvání v koalici a vyjednávání s ČSSD několika požadavky. Pokud nebudou naplněny, hodlá přejít do opozice.

„Jde o změnu dosavadního hospodaření přerovské radnice, snížení počtu organizací a budov v majetku města na základě nezávislého auditu provedeného nejpozději do konce roku 2011,“ zmínil některé z nich lídr přerovské TOP 09 Dušan Hluzín.

Podle něj chce strana prosadit také zeštíhlení úřadu a změnit systém zadávání veřejných zakázek formou uveřejňování celého průběhu výběrových řízení na internetových stránkách města.

„Proveditelnost změn podmiňujeme získáním nadpoloviční většiny hlasů v radě města pro středopravý trojblok stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V opačném případě půjdeme do opozice,“ konstatoval.

Spokojená s vývojem jednání je ODS.

„Jednali jsme celý víkend a uzavřeli kapitolu programových záležitostí, kdy sociální demokracie přistoupila na naše požadavky a došlo ke shodě. Teď se řeší personální otázky,“ shrnul šéf přerovské ODS Robert Knobloch.

Společně pro Přerov vyčkává

Zatímco ODS navrhuje na post primátora Jarmilu Havlíčkovou, ČSSD stejně jako před čtyřmi lety svého lídra Jiřího Lajtocha.

„Budeme jako trojblok ODS, TOP 09 a KDU-ČSL rozhodně trvat na většině v radě a čeká nás ještě jednání o počtu uvolněných pozic, tedy křesel náměstků. Pokud nebudou žádné překážky, v rozpětí od středy do pátku by mohlo dojít k uzavření koaliční dohody,“ slibuje Knobloch.

Strana Společně pro Přerov se mezitím stáhla do ústraní.

„V tuto chvíli s nikým nejednáme a vyčkáváme, protože situace ještě může být komplikovaná,“ konstatoval lídr SpP Vladimír Puchalský.

Přerovští zastupitelé by se měli poprvé sejít na jednání 8. listopadu, kdy se rozhodne o křeslech primátora, jeho náměstků a přesném složení městské rady.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

26.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Přerovští Mammoths (v červeném) proti Vysočině Gladiators.
23

Gladiátoři zkrotili tentokrát bezzubé Mamuty

Pavel Mollin z kapely Rabussa: Gotickou hudbu bych své milé nehrál

Písničky, které vás vrátí v čase. Taková je hudba skupiny Rabussa, jež každou svojí skladbou vypráví příběh z doby, kdy se ještě nosily dlouhé sukně a rytířská brnění.

Myší díra je strašákem Předmostí, cestu teď čeká vylepšení

Nepřehledná a nebezpečná. A kvůli několika závažným trestným činům, které se zde v minulosti staly, se jí spousta Přerovanů raději obloukem vyhne.

Nejhezčí velikonoční zastávku nazdobila škola v Předmostí

Na začátku byl nápad přerovské fotografky Zuzany Bobovníkové, která se během velikonočních svátků rozhodla zkrášlit nevšední výzdobou autobusovou zastávku na nábřeží. Loni už se do výzdoby pustili nejen žáci základních škol a gymnázia, ale i dětská knihovna, Středisko volného času Atlas a Bios nebo loutkové divadlo.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies