VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kasárna zadarmo nebudou

Přerov/Hranice -Na definitivní rozhodnutí ministerstva obrany čekají v Přerově a v Hranicích.

27.5.2008
SDÍLEJ:

Želatovská kasárna v Přerově.Foto: archiv DENÍK

V obou městech jsou totiž nepoužívaná kasárna, která armáda přislíbila předat do rukou zdejších radnic. Jednání o předání majetku se však protahují.

Až po letních prázdninách padne definitivní rozhodnutí ministerstva obrany o tom, jak naloží s Želatovskými kasárnami v Přerově.

Armáda vyklidila rozlehlý areál koncem loňského roku a v současnosti leží vojenské budovy ladem. Město si zpočátku dělalo naděje, že budou kasárna bezúplatně převedena do jeho majetku. Komise ministerstva obrany pro nakládání s nepotřebným majetkem ale tento záměr nedoporučila a navrhla areál odprodat za tržní cenu.

„Ministerstvo obrany v současnosti připravuje výběrové řízení na odprodej Želatovských kasáren, jeho termín ale nebude vyhlášen dříve než po prázdninách,“ uvedla Monika Machtová z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Armáda tají cenu

Armáda zatím nechce prozradit, za kolik hodlá budovy s přilehlými plochami odprodat. Právě to je ale zásadní informace, na kterou město čeká.

„O využití areálu jsme měli zájem, protože se zpočátku hovořilo o bezúplatném převodu. Cena, kterou armáda za kasárna nabídne, je ale rozhodující. Pokud by byla přemrštěná, město si koupi nebude moci dovolit,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Radní přitom s areálem měli smělé plány. „Chtěli jsem v kasárnách vybudovat nové byty a ve hře byla i varianta stavby víceúčelové sportovní haly,“ přiblížila představy města náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).

Pokud by se však cena areálu pohybovala v řádech desítek milionů korun, město by od realizace svých plánů muselo ustoupit. Nyní je areál kasáren bez využití a střeží ho pouze pracovníci ostrahy.

Do loňského roku zde bylo výcvikové středisko vzdušných sil, které se ale přemístilo do Vyškova.

V Hranicích trvá jednání již několik let

Pouze pracovníci ostrahy a žádná posádka, tak to už několik let vypadá v hranických kasárnách Jaslo. Místní radnice vede již několik let jednání s vedením armády o předání tohoto objektu.

Ve chvíli, kdy se již zdálo, že město kasárna dostane bezplatně, se však objevily informace, že si armáda sedmnáctihektarový areál ponechá.

„Teď jsou jednání vlastně opět na začátku,“ uvedl hranický starosta Miroslav Wildner. Jak dále sdělil, podle posledního vyjádření ministerstva obrany už armáda objekt nepotřebuje a nabídne jej k užívání dalším subjektům.

„Nejprve budou na řadě různé státní organizace, teprve pak ministerstvo osloví město,“ řekl starosta. Podle jeho slov jsou bohužel doby, kdy armáda bezplatně převáděla své objekty do majetku obcí, nenávratně pryč.

Kasárna pomalu chátrají

„Musíme počítat s tím, že kasárna zadarmo nedostaneme, teď už to bude za úplatu,“ podotkl Miroslav Wildner. Další peníze pak spolykají úpravy areálu, který již několik let pomalu chátrá.

„Jsou tam zděné objekty, jsou tam různé plechové hangáry, takže se dá uvažovat jak o bytové výstavbě, tak i o prostorech pro podnikání,“ vysvětlil Wildner. Jak dále starosta uvedl, jednání nebudou jednoduchá.

„Počítám, že než se vyřeší majetkové záležitosti, potrvá to přinejmenším celý příští rok,“ nastínil Miroslav Wildner.

Plány na využití kasáren Jaslo se hranická radnice zabývá už několik let, od chvíle, kdy padla ze strany armády nabídka na převedení objektu.

Nejčastěji padaly návrhy na využití rozsáhlého areálu pro účely drobného a středního podnikání nebo pro výstavbu sociálních bytů. Zajímavý byl také nápad zřídit zde detašované pracoviště vysoké školy.

Martin Pjentak, Petra Poláková-Uvírová

Autor: Martin Pjentak

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hudební léto na hradbách
20

Start Hudebního léto na hradbách přilákal stovky lidí

Hříbátko jménem Angel Silver pokřtili v areálu Střední zemědělské školy v Přerově dva kmotři - zpěvačka Leona Machálková a zpěvák Vašo Patejdl, kteří jsou tento týden na Tenisové akademii Petra Huťky.
34

Vašo Patejdl a Leona Machálková pokřtili v Přerově hříbě

ON-LINE o pivu. Ptejte se ředitele pivovaru Holba

Nejlepší osvěžení v tropických dnech? Mnozí by jistě odpověděli, že krásně orosená sklenice piva. 

Vedra vrcholí. Na víkend spadne teplota o 10 stupňů

Uprostřed týdne dosáhnou tropické teploty v Olomouckém kraji vrcholu, pak se začne ochlazovat. Víkend by měl být výrazně chladnější a pod mrakem.

V Přerově bude bazén zdarma. Za samé jedničky

Radost dětem, které se dobře učí, a dostaly na vysvědčení samé jedničky, chce udělat provozovatel Plaveckého areálu v Přerově - společnost Teplo.

Inline hokejová mládež v Přerově bojovala o tituly. Dva zůstaly doma

Pětadvacet utkání, ti nejlepší z Česka a dvě prvenství pro domácí Přerov. MEO Aréna o víkendu hostila závěrečné turnaje o tituly mistrů republiky všech mládežnických kategorií.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies