VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kampaň 'Dýchej v Přerově!' bojuje proti spalovně

Přerov – Ne všichni Přerované jsou nadšeni z představy, že by měla vzniknout ve městě, které se už nyní potýká se silným znečištěním ovzduší kvůli dopravě, nová spalovna. O záměru nedávno jednali zástupci vedení kraje, kteří nevyloučili možnost jejího zbudování právě v Přerově.

5.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Odpovědí občanů na tuto zprávu je nová iniciativa s názvem „Dýchej v Přerově!“. Kampaň odpůrců spalovny má vlastní webové stránky a chce do diskuse zapojit i čtenáře na facebooku.

„Kampaň „Dýchej v Přerově!“ není sponzorována žádným podnikatelem, který by z ní měl nějaký benefit. Není ani spojena s žádnou politickou stranou – byť bychom byli rádi, kdyby se tématem přerovští zastupitelé odpovědně zabývali,“ uvádějí její organizátoři na svých webových stránkách. Ti zde také zveřejnili e-mailové kontakty na jednotlivé zastupitele, aby jim lidé mohli zasílat své dotazy.

„Už jsem na takový podnět odpovídal,“ řekl přerovský radní a jednatel technických služeb Václav Zatloukal (ČSSD). Jedna žena se ho prý v písemném dotazu ptala, zda je ve městě nutný další zdroj znečištění.

„Odpověděl jsem jí, že se nejedná o další zdroj znečišťění, ale že v Přerově máme takový silný zdroj již nyní, a tím je provoz místní teplárny. Ten by byl alespoň zčásti nahrazen daleko ekologičtějším zařízením pro energetické využití odpadu,“ podotkl Zatloukal.

„Nejsem zastáncem Zařízení na ekologické využití odpadu, jsem jen technik, který realisticky zvažuje možnosti. Viděl jsem, že v zahraničí tato zařízení opravdu fugují a jsou součástí města. Zajímá mě to hlavně z titulu jednatele technických služeb, protože je nutné vědět, kam budeme přerovský odpad, který nejde vytřídit, odvážet,“ dodal.

O iniciativě „Dýchej v Přerově!“ už vědí i zástupci opoziční strany Společně pro Přerov. „Tento týden chceme svolat schůzku, na které budeme debatovat o záměru nové spalovny a o tom, co by lidem přinesla,“ řekl zastupitel Richard Šlechta. (SpP).

Střet názorů

Záměr má v Přerově své odpůrce i příznivce. Zatímco krajští i přerovští radní ji považuji za jedinou možnost, jak do budoucna ekologicky likvidovat odpad, členové Hnutí Duha a někteří občané to už tak optimisticky nevidí.

„Stejně jako Evropa, tak i Česká republika si uvědomuje, že není možné donekonečna skládkovat. Jednou z cest je využívat zbytkový komunální odpad jako zdroj pro výrobu elektrické energie a tepla,“ obhajuje záměr náměstek olomouckého hejtmana Pavel Horák (KDU-ČSL).

Kam se 'spalovnou'?

O Přerovu jako vhodném místu se v této souvislosti hovoří již delší dobu, ale zatím není nic jisté. V úvahu připadají i města Olomouc či Prostějov a nahlas se mluví se i o jiných lokalitách. Reálný odhad je, že by nová spalovna vznikla v horizontu zhruba pěti let.

Přerovští radní tvrdí, že komunální odpad už teď představuje velký problém.

„Nenazývejme to spalovnou, protože se jedná o zařízení pro energetické využití odpadu. Při spalování vzniká energie, kterou lze využít například k vytápění domácností,“ zmínil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). Ten má za to, že otevírat nové skládky bude kvůli stále se zpřísňujícím zákonům v podstatě nemožné.

Jiné možnosti

Zástupci Hnutí Duha ale oponují, že existují i jiné možnosti, jak se komunálního odpadu zbavit. „Máme velké rezervy ve třídění odpadu. Spalovna je dosti nákladnou záležitostí, nehledě na to, že by došlo ke zhoršení životního prostředí. Všechno, co je v odpadech, včetně toxických látek, se stane zdrojem emisí, “ upozornil již dříve Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Organizátoři kampaně „Dýchej v Přerově!“ na svých webových stránkách upozorňují, že se třeba vůbec nemluví o tom, co se bude dělat s tak velkým množstvím toxického popela.

„Odpady nejsou hlavním problémem našeho města. Tím je kvalita ovzduší. A ta i nadále zůstává v ústraní politických zájmů,“ soudí.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

První den školy v Přerově: klauni, hry i projížďky po Bečvě

Jak bude vypadat okolí takzvaného průpichu, určí urbanistická studie.
9

Nevábnou bránu do Přerova má změnit průpich. Bourat domy začnou brzy

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

V Přerově se otevřou brány památek. Co bude k vidění?

Přerov - Brány celé řady památek se otevřou během Dnů evropského dědictví, které v Přerově připadnou na víkend 9. a 10. září. Letošním ročníkem se ponese heslo „Památky a příroda“.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Opilá řidička převrátila auto na střechu, druhou zastavili policisté

Šestapadesátiletá žena jela v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne ve směru od obce Kozlovice směrem na Radslavice, jízdu však nezvládla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení