VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kácet či nekácet? Přerované mohou nově "mluvit" do odstraňování stromů

Pokud jsou Přerované na něco opravdu hákliví, pak je to kácení letitých alejí, které neodmyslitelně patří ke koloritu města. Vášnivé debaty provázelo odstranění dřevin na nábřeží Edvarda Beneše, ale také v Rybářské aleji u řeky Bečvy.

7.3.2017 4
SDÍLEJ:

Stromová alej na nábřeží Edvarda Beneše už je minulostí – musela ustoupit stavbě protipovodňové zíd­ky.Foto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Přerovští radní teď chtějí, aby bylo kácení pod větší kontrolou občanů.

„Lidé zjistí z webu magistrátu konkrétní záměry na kácení, ve speciální galerii si prohlédnou fotodokumentaci stromů a ke každému z nich mohou napsat svůj názor či nesouhlas,“ nastínila novinku mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová.

Nově padne zodpovědnost i na komisi pro životní prostředí, která je poradním orgánem Rady města.

„Lidé nebudou posuzovat stromy, které je nutné vykácet ze zdravotních důvodů, kvůli bezpečnosti nebo z důvodu stavby. Vyjádřit se mohou ke dřevinám, které jiným například stíní a překážejí,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Měřínský (ANO).

Někomu stíní, jiný je rád

V Přerově je to častý problém a názory obyvatel panelových domů na tuto otázku se mnohdy rozcházejí. Někomu strom před domem vadí, protože stíní, jiný je rád, že je zde alespoň nějaká zeleň.

„Se stížnostmi tohoto typu se setkáváme často, pro Přerovany je každé kácení citlivou věcí,“ potvrzuje mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Například před dvěma lety kvůli petici občanů z Grymovské ulice v Kozlovicích málem nedorazil na náměstí vánoční strom.

Na dvě desítky místních totiž chtěly zvrátit peticí osud vzrostlého jehličnanu. Kdyby se stal podobný případ dnes, nebylo by tak snadné strom pokácet.

Seznam dřevin i s fotografiemi

Přerovští radní už schválili vnitřní předpis o posuzování návrhů na kácení stromů.

Žádosti na kácení, které vzejdou od občanů, správců zeleně či pocházejí z vlastní kontrolní činnosti, budou v evidenci odboru majetku města. Ta je hromadně do 25. května každého roku předá komisi životního prostředí, která provede ve vegetačním období jejich posouzení.

Seznam dřevin včetně fotografií a údajů, jako je název ulice, parcelní číslo, katastrální území či GPS souřadnice, bude pro potřeby lidí zveřejněn na webu města v příslušné sekci „Magistrát - Životní prostředí - Příroda a veřejná zeleň“.

Zároveň s tím zde bude uveden i kontakt a termín, dokdy se může veřejnost k návrhům na kácení stromů vyjádřit.

"Stanoviska občanů shromáždíme na odboru majetku a pracovníci pak připomínky předají komisi pro životní prostředí k posouzení. Ta bude mít na vyjádření čas do konce srpna,“ upřesnil Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu.

Různá barva značek

Kmeny stromů, o nichž se aktuálně jedná, budou odlišeny barevnou značkou. Stromy navržené ke kácení dostanou žlutou barvu.

Po vydání rozhodnutí budou dřeviny označeny tak, že stromy ke kácení dostanou červené označení a ty, které k zemi nepůjdou, budou mít zelenou značku. Kácení se provede vždy do konce března následujícího roku.

O stromech, k jejichž odstranění není nutné povolení, rozhodne s přihlédnutím k doporučení komise sám odbor majetku.

O dřevinách, které mají obvod kmene 80 centimetrů a více ve výšce 130 centimetrů, rozhodne s konečnou platností orgán ochrany přírody, tedy odbor stavebního úřadu a životního prostředí.

Hlava mi to nebere

Názory na novinku přerovské radnice se mezi občany se různí.

„Hlava mi to nebere. Když už vykáceli všechny stromy na nábřeží, tak najednou někdo přijde s něčím takovým? Není už trochu pozdě?,“ diví se třeba paní Jitka z Přerova.

„Těm úředníkům, kteří budou vyřizovat administrativu, není co závidět. Jestli si každý člověk v ulici řekne ke stromu své, tak to nepokácí ani za deset let,“ soudí jiná z obyvatelek.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté brněnské Komety si vychutnali oslavy titulu na pódiu. Hvězdy týmu pak rozdávaly lidem autogramy.
81

Vítěz extraligy Zaťovič: Nikdo nečekal, že to opravdu vyhrajeme

Kapelník Spirituál Kvintetu Jiří Tichota oslavil narozeniny i v Přerově
22

Kapelník Spirituálu Jiří Tichota oslavil narozeniny i v Přerově

Z Přerova pojede parní vlak s císařem, oslaví Severní dráhu

Historický vlak, vedený parní lokomotivou „Šlechtična", připomene 1. května den, kdy do Přerova poprvé dorazil vlak po Severní dráze císaře Ferdinanda.

Populární Author Šela Marathon se blíží, účast možná trhne rekord

Milovníci horských kol s jarem vyhlíží i oblíbený závod v okolí hradu Helfštýn. Tradiční Author Šela Marathon se letos pojede už poosmnácté. Další pokračování odstartuje v sobotu 6. května z náměstí TGM v Lipníku nad Bečvou.

O cukrovce a obezitě ON-LINE. Ptali jste se lékařky

Diabetes, lidově řečeno cukrovka, je nebezpečné onemocnění. Přináší s sebou poškození ledvin, zraku, onemocnění nervů i amputaci končetin. Souvisí také s obezitou. 

Studenti namalovali do průchodu prvorepublikový Přerov

Přiblížit atmosféru prvorepublikového Přerova se podařilo studentům zdejšího Gymnázia Jakuba Škody. Na zdech průčelí domu ve Wilsonově ulici nakreslili akrylovými barvami dámy, sedící u kavárenského stolku a korzující po městě, ale i nablýskaný automobil či koloniál.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies