VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaké je sportovní vyžití ve městě bez peněz?

Přerov /FOTOGALERIE/ - Co podniknout v Přerově a nemít v kapse ani korunu? Podle mladých chybí ve městě pořádné sportoviště, na kterých by se mohli vyřádit.

14.8.2009
SDÍLEJ:
Fotogalerie
7 fotografií

Děti z města se o prázdninách mohou vyřádit i na nově zrekonstruovaných sportovních hřištích. Na většinu z nich je pro děti do osmnácti let vstup zdarmaFoto: Naděžda Švrčková

„Chtěla bych mít v Přerově více možností, jak trávit volný čas zadarmo a aktivně. Jsou tu sice nějaká hřiště, ale je to spíš pro ty menší,“ říká studentka Jana Skopalová.

U některých škol v Přerově si mohou lidé i děti zadarmo zasportovat nebo půjčit sportovní potřeby, jako jsou míče, rakety, pálky, hokejky nebo sítě, a zahrát si tak fotbal, basketbal, volejbal či tenis.

Takovou možnost nabízí například sportovní areál Svisle, Velká Dlážka a také Trávník. Přístup do areálu má veřejnost celoročně.

„Naše hřiště využívají jak děti, tak dospělí. Je pravda, že dětí sem chodí přes léto málo, protože bývají na dovolených, ale přes školní rok je to o něco lepší, „ vysvětluje Ivo Pěček, správce sportovního hřiště u ZŠ Trávník.

Sportoviště využívají hlavně skupiny sportovců, kteří si pronajímají hrací plochu na hodinu nebo dvě.Pronajala si je třeba iskupina Policistů. Peníze bereme jen od dospělých.

Do oken jim zatím létají balóny

Děti mají hřiště zadarmo stejně jako sportovní potřeby, které tady půjčujeme, ale ty si většinou nosí svoje“, říká Pěček a dodává, že hřiště je v dobrém stavu a v současné době probíhá rekonstrukce plotů, které se budou ještě v budoucnu zvyšovat o několik metrů, protože hrací plocha se nachází mezi paneláky a obyvatelé domů si občas stěžují, že jim do oken lítají balóny“.

Hřiště má také své sociální zázemí a každý den se o bezpečnost dětí stará správce. Sportoviště trávník je veřejnosti otevřeno už čtvrtým rokem a podle Pěčka bylo prvním v Přerově.

„Já jsem se sportovním vyžitím i hřištěm na Trávníku spokojený. Chodíváme sem většinou hrát nohejbal. Nic mi tu nechybí a občas si zajdu zasportovat i na Kopaniny, říká Jakub Šilhavý.

Tatínek si chodí zahrát volejbal

Také maminky si sportoviště pochvalují „jsem ráda, že hřiště tady máme, je to hned u domu, takže mám přehled co děti dělají a můžu je občas kontrolovat z okna. Hřiště často využívá i náš tatínek, ten si chodí většinou zahrát volejbal, směje se obyvatelka domu na Trávníku.

Také sportovní hřiště, patřící k Základní škole Svisle je využíváno velkým počtem dětí.

„Dnes je to slabší, protože pršelo, ale jinak míváme plno. Největší nával je v druhé polovině srpna, když jsou všichni doma z dovolených. To nevíme, kam dřív skočit,“ řekl správce tamního hřiště Karel Flegel. Spolu s dalšími třemi se na hřišti střídají a dohlížejí na jeho provoz. Starají se ale hlavně o bezpečnost. Často je totiž podle něj problém rozdováděné děti na hřišti zkrotit.

„Jsem tu od toho, aby si neublížily,“ dodal. „Hřiště je dobře zabezpečené, ale někdy žasnu, co si děti vymyslí. Minule třeba lozily po ochranné síti, která lemuje hřiště,“ ukázal na dost vysoko umístěnou síť. To pak musí zakročit, aby se nikomu nic nestalo. Dalším problémem, se kterým se setkává, je poznat, komu už bylo osmnáct a komu ne.

Musí se prokázat dokladem

„Když přijde někdo, o kom si nejsem jistý, kolik mu může být, musí se u mě prokázat nějakým dokladem,“ řekl Flegel.

„Někdy se sice spletu a klukovi, který vypadá na dvacet, je šestnáct, ale není v mých silách, abych odhadl něčí věk,“ upřesnil. Kromě dětí hřiště navštěvují i rodiče s malými dětmi a skupiny dospělých.

Další volnočasovou aktivitou, kterou může veřejnost podnikat zadarmo je využití Skateparku, který je umístěn přímo v areálu Přírodního koupaliště Laguna.

Skatepark má super povrch

„Se Skateparekm jsem docela spokojený, protože má nejlepší povrch v republice. Dobře se tam jezdí, povrch neklouže a nedávno proběhla také větší rekonstrukce obložení. Jezdil jsem třeba v Kroměříži nebo Pardubicích, ale Přerov je v tomhle nejlepší, jedinou nevýhodou jsou ale díry v povrchu, o které se stále nikdo nestará“ zhodnotil pravidelný návštěvník David Otáhal.

Ve Skateparku se nejčastěji jezdí na skateboardu, kolečkových bruslích nebo na freestylovém kole. Areál nabízí celkem osm překážek, jako jsou například funbox, minirampa, Langer nebo A-čko.

„Překážky nejsou špatný, ale některý mi přijdou dost zbytečný. „Chtělo by to založit nějaký sdružení, které by se o skatepark staralo, ale na to nemá nikdo čas. Dříve tam bylo sociální zázemí a správce, který dohlížel na bezpečnost, ale z parku to všechno zmizelo. Teď je tam vstup na vlastní nebezpečí a občas tam bývá taky hodně úrazů,“ říká Petr Novotný.

Sportovní hřiště Svisle

– Provoz o letních prázdninách – 9.00–13.00 a 14.00–20.00 (neděle i svátky)
– Pro děti do osmnácti let hřiště zdarma, pro dospělé jsou zpoplatněná
– Možnost půjčení míčů – na jednu hodinu – 10Kč
– Vyžití: hřiště na florbal, beach volejbal, házenou, basketbal, fotbal, atletický ovál

Sportovní hřiště Velká Dlážka

  • Provoz o letních prázdninách – po-pá – 9.00–18.00
  • so- 9.00–16.00
  • ne- zavřeno
Pro děti do osmnácti let vstup zdarma, pro dospělé jsou hřiště za poplatek
Možnost půjčení míčů a dalších pomůcek – na jednu hodinu 10Kč
Vyžití: pět volejbalových kurtů, dvě hřiště na beach volejbal, jeden tenisový kurt, hřiště na kopanou, basketbalové hřiště, softbal, házenkářské hřiště, atletická dráha

Sportovní hřiště Trávník

– Provoz o letních prázdninách – 9.00 – 20.00 (neděle i svátky)
– Pro děti do osmnácti let hřiště zdarma, pro dospělé jsou zpoplatněná
– Možnost půjčení míčů je zdarma
– Vyžití: házenkářské hřiště, volejbal, basketbal, fotbal, atletická dráha, tenisové hřiště, streetbalové hřiště

Skatepark Přerov

Skatepark je určen k jízdě na skateboardu, na kolečkových bruslích, akrobatických velocipedech a k různým soutěžím.

Ve skateparku jsou k dispozici překážky funbox, minirampa, malé a velké Radiusy, Langer, A-čko a další.

Vstup do skateparku je zdarma

Sktaepark je otevřen v období březen – listopad

Adéla Nováková

Naďežda Švrčková

14.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Želatovic (v pruhovaném) v domácím utkání s Hněvotínem.
23

V Želatovicích se odehrály premiéry, derniéry a festival neproměněných šancí

Premiéra nového představení divadla Dostavník Inferno aneb Konec legrace
28

VIDEO: Nemilosrdné Inferno divadla Dostavník vyprodalo Městský dům

Rokytnice má nové hasičské muzeum

Sklad pro střelecký kroužek, garážování služebního vozidla obce nebo klubovna pro skauty. Od devadesátých let našla budova bývalé hasičské zbrojnice v Rokytnici, jejíž historie se začala psát v roce 1905, různá uplatnění. V roce 2015 se podařilo vrátit budovu do podoby staré hasičské zbrojnice a vytvořit v ní muzeum.

V přírodním areálu Bios proběhl „Den vody“

Naučně zábavný den čekal na děti, které přišly v pátek 24. Března, od 9 do 15 hodin, do přírodního areálu Bios v Přerově. Připraveno bylo několik stanovišť s tématikou, která se týkala vody. Ve středu 22. března se totiž slavil Mezinárodní den vody.

Práce na dálnici D1 se znovu rozběhly

Stavebníci začali s oteplením intenzivně pracovat na úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem.

Zubřice skvělým výkonem přehrály Královo Pole. Výhra už ale nic neřeší

FOTOGALERIE / Jako by na palubovce byl úplně jiný tým. Přerovské volejbalistky daly zapomenout na nedávnou dlouhou sérii porážek a překvapivou, ale o to cennější výhrou nad lídrem skupiny o 5. - 9. místo Královým Polem zvítězily po skvělém výkonu zaslouženě 3:1 na sety.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies