VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak a kde si představují novou knihovnu studenti architektury? PODÍVEJTE SE

Přerov /VIZUALIZACE/ – Jak by mohla vypadat nová knihovna v Přerově? Takové zadání diplomové práce dostali studenti posledního ročníku fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně. Jejich práce představí příští týden veřejnosti organizátoři výstavy v kině Hvězda. Lidé si je ale můžou prohlédnout jen jediný den – ve čtvrtek 7. června od 16 do 21 hodin.

1.6.2012 8
SDÍLEJ:

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Jana PřehnalaFoto: Archiv studentů

„Při výběru vhodné lokality, ve které by se mohla nová knihovna nacházet, jsme se nechali inspirovat anketou mezi obyvateli města. Lidé své tipy odevzdávali na lístcích v Městském informačním centru. V drtivé většině se shodli na tom, že Přerov novou knihovnu potřebuje," uvedl organizátor výstavy Jan Horký.

Podle něj se na seznamu vhodných lokalit neocitl často skloňovaný objekt bývalého Chemoprojektu nebo armádní budova v Čechově ulici, zadáním diplomové práce bylo totiž vytvořit stavbu na zelené louce.

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Kateřiny Špidlové

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Kateřiny Špidlové

Kde chtějí knihovnu Přerované?

Přerované se nejčastěji přikláněli k tomu, aby byla knihovna umístěna na prostranství po bývalém kině Jas v ulici Na Marku, nebo u kina Hvězda. Některé studentské návrhy ale zasadily nový objekt také poblíž Českobratrského kostela v ulici Čapky Drahlovského. Celkem se sešlo na devětadvacet prací.

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Martina Šafáře

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Martina Šafáře

Práce studentů

Studenti představí na výstavě v prostorách kina Hvězda práce za více než dva miliony korun.

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Jana Přehnala

Návrh podoby nové knihovny v Přerově od Jana Přehnala

„Studie ukazují nejen různé pohledy na moderní knihovnu, ale také to, jak je pro veřejné investice důležité pořádat architektonické soutěže," řekl Jan Horký.

Diplomové práce podle něj také naznačily, že v Přerově stále existují vhodné pozemky, které by se daly využít pro novou budovu knihovny. Odhadovaná cena novostavby se navíc pohybuje mezi 100 –120 miliony, takže by mohla vyjít podstatně levněji než rekonstrukce bývalého Chemoprojektu nebo budovy v Čechově ulici.

Návrh podoby knihovny od Ondřeje Stehlíka

Návrh podoby knihovny od Ondřeje Stehlíka

Využije nějak náměty studentů město Přerov?

„Spíše ideově a tak, že se těmito pracemi necháme inspirovat. Finance v rozpočtu na takovou investici ale nejsou. Letos jsme se zaměřili na rekonstrukce a zateplení škol," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Město se chce ubírat spíše cestou rekonstrukce stávajících objektů a už před časem vyzvalo zájemce, aby pro tyto účely nabídli vhodné prostory.

„Zatím se nám ozvali dva – společnost, která vlastní objekt na rohu Komenského a Palackého ulice, kde v minulosti sídlila Union banka. Druhá nabídka pak přišla od firmy v ulici Velká Dlážka, kde je samoobsluha," řekl Bohuslav Přidal. Jednání jsou ale zatím stále otevřená.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

1.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Načesat si ručně chmel pro speciální várku piva Zubr Grand z prvního chmele mohli v sobotu odpoledne zájemci z Přerova a okolí.
5

OBRAZEM: Česání chmele v Přerově

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Do pasáže zatéká, lidé mají obavu o bezpečnost

/FOTOGALERIE/ Velká pasáž byla ve třicátých letech minulého století chloubou Přerova, a kdo v ní měl obchod, mohl mluvit o štěstí. Někdejší výkladní skříň města dnes ale odpuzuje svým vzhledem.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení