Sociální demokraté by proti loňskému roku značně posílili, vybralo by si je 38,8% voličů. Více lidí by pak svůj hlas dalo komunistům (13,5%) i lidovcům (6,3%).

ODS by v kraji volilo jen 16,2 procent dotázaných, o část voličů by oproti loňským volbám přišly i Věci veřejné (7,7%) i TOP 09 (10,3%).

„Domnívám se, že věci, které se dějí ve volební koalici v Praze, na voliče silně působí. Současná vláda dostala svůj mandát díky slibovaným reformám a v tom politikové své voliče zklamali. Velké závěry bych z výsledků průzkumu ale nedělal, preference se mohou za několik týdnů opět změnit,“ okomentoval výsledky Jiří Zemánek, poslanec za ČSSD a bývalý místostarosta Šternberka.

Poněkud znepokojující je v celorepublikovém měřítku fakt, že celková nedůvěra a nespokojenost voličů se současnou vládou se projevuje v nárůstu zájmu o extremistické strany, a to zejména v krajích s nejvyšší nezaměstnaností.

Celkově negativní vnímání se však projevuje i ve většinové podpoře předčasných voleb.

Jak by volily kraje?

Vloni: ČSSD 24,5%, ODS 17%

Volby do poslanecké sněmovny v Olomouckém kraji, které se konaly loni v květnu, vyhráli sociální demokraté se ziskem 24,47 procenta odevzdaných hlasů. ODS volilo 17,01 procenta obyvatel kraje.

Třetí příčka patřila straně TOP 09, kterou volilo 13,51 procenta voličů. Těsně za ní skončila KSČM s 13,18 procenta hlasů. Páté Věci veřejné dostaly 11,62 procenta hlasů. Pětiprocentní hranici překročili i lidovci se ziskem 5,60 procenta.

Pavla Kubištová, Josef König