VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak bude vypadat okolí plánovaného průpichu? Město čeká na návrhy

Očekávaný silniční průtah, který protne ulice Komenského, Havlíčkova, Čechova, Kramářova a Husova, čeká na své urbanistické řešení. Radní města ve čtvrtek 13. července vyhlásí soutěž o návrh, který by měl ukázat, jak bude území v okolí čtyřproudé komunikace v budoucnu vypadat.

12.7.2017 4
SDÍLEJ:

Škodova ulice bude v těsném sousedství průpichu. Před domem číslo 11 se ve čtvrtek 27. července sejdou odborníci, kteří se chtějí zapojit do soutěže o návrh.Foto: archiv města Přerov

„Urbanisté a architekti, kteří se chtějí do soutěže přihlásit, mají možnost si místo prohlédnout, a to ve čtvrtek 27. července. Sraz je o půl jedenácté před domem s adresou Škodova 11. Kdo prohlídku nestihne, může na stejné místo přijít ještě ve čtvrtek 14. září. Podíváme se i do lokalit, které nejsou veřejně přístupné,“ konstatoval Pavel Gala z přerovského magistrátu.

Okolí budoucího průpichu je představováno jako průmyslově i obytně nevyužívané území, které je ohraničeno areálem přerovského pivovaru a další zástavbou.

„Řešená plocha zahrnuje zhruba šestnáct hektarů, což je přibližně stejně, jako má dnešní centrum města. Protože průpich bude velkým zásahem do celé urbanistické struktury, je nutné se územím pečlivě zabývat. Připravovaná dopravní stavba zpřístupní oblast i z jiných směrů, než je tomu dnes,“ řekl radní města Jan Horký.

Podle jeho slov by také architekti měli nastavit v nově vzniklé přednádražní čtvrti nastolit jasná pravidla budoucí zástavby a dát tak místu novou tvář.

425 tisíc korun na ceny a odměny

Úředníci z oddělení koncepce a rozvoje města zpracovali podmínky soutěže, která bude oficiálně vyhlášena již v polovině července, skončit by měla 7. listopadu. Na ceny a odměny soutěžícím bylo z kasy města vyčleněno 425 tisíc korun.

„Návrhy budou posuzovány porotou složenou z odborníků i zástupců města anonymně. Třetí návrh získá šedesát tisíc, druhý sto tisíc a první cena bude ohodnocena částkou sto sedmdesát pět tisíc korun,“ upřesnil radní Jan Horký.

On sám je zvědavý na to, jak se odborníci s tímto územím popasují a jakými nápady přijdou.

„Takto rozsáhlé území nabízí opravdu velké množství řešení. Zásadní je vymyslet nové ulice či náměstí, ale může tu vzniknout i park, sportoviště, místo pro bydlení i obchody – prostě téměř cokoliv,“ nastínil radní Jan Horký, který je sám profesí architekt.

Stavba vnitřního průtahu městem se plánuje už druhé desetiletí. Plán má jak své zastánce, kteří jsou přesvědčeni, že se městu dopravně odlehčí, tak i odpůrce, kteří stavbu považují za zbytečnou.

Kudy průtah povede?

Ředitelství silnic a dálnic, které má v příštím roce stavbu zahájit, má už dva roky na tuto akci vyčleněné finanční prostředky, platné územní rozhodnutí i zajištěný odkup většiny potřebných pozemků či nemovitostí, které za pár měsíců projdou demolicí.

„My si od průpichu slibujeme zklidnění dopravy především v ulicích Komenského a Husova. Průtah začne mimoúrovňovým křížením u podjezdu v Předmostí, pak se napojí na Polní ulici, která bude rozšířena na čtyři pruhy. Následně povede přes křižovatku ulic Polní, Tržní a Dluhonská, poté povede po mostě Legií, přes areál bývalé Juty, kolem autobusového nádraží – až k pekárně v ulici Generála Štefánika,“ popsal náměstek přerovského primátora Pavel Košutek.

Plánovaná stavba bude financována ze státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. Vyčleněno je na ni 147 milionu korun.

Autor: Jana Obšnajdrová

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve čtvrtém utkání letošní hokejové sezony WSM ligy se ve středu 20. září střetli Na Lapači dlouholetí rivalové. VHK Robe Vsetín hostil HC Zubr Přerov.
23

Parádní atmosféra i premiéra Klimeše. Zubři uloupili tři body na Lapači!

Ilustrační foto

Mladou ženu v Přerově srazilo auto

Soud s Nárožným: svědkyně odpovídala na jeho otázky

Krajský soud v Olomouci v úterý zpovídal klíčovou svědkyni v případu Pavla Nárožného z Přerova. Ten je obžalovaný z přípravy vraždy svojí tety.

Šok! Viktorka padla v poháru s desátým týmem okresního přeboru

Finále okresního kola poháru FAČR na Přerovsku mělo být jasnou záležitostí. Vždyť proti sobě stály vloni ještě divizní 1. FC Viktorie Přerov a až aktuálně desátý celek okresního přeboru – Hustopeče nad Bečvou.

Manažerka Galerie Přerov veletrh podpořila kabelkou, na kterou "nemá odvahu"

Výraznou - červenou kabelku se rozhodla věnovat do veletrhu také marketingová manažerka Obchodního centra Galerie Přerov Lenka Volfová.

Vladimír Mišík: I dnes sáhnu po sbírce Josefa Kainara

Jeho život je plný paradoxů, ale i odvážných životních postojů. Komunisté mu zakázali hrát a před čtyřmi lety odmítl převzít od Miloše Zemana státní vyznamenání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení