VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrobka Františka Slaměníka se konečně dočkala oprav

Přerov – Hrobka nejvýznamnějšího rodáka Radslavic Františka Slaměníka, který byl zakladatelem Muzea Komenského v Přerově, se po náročných opravách konečně dočkala důstojnějšího vzhledu. Uctít památku slavného komeniologa přišli v neděli dopoledne na přerovský hřbitov zástupci města, obce, historici Muzea Komenského i potomci slavného rodáka.

6.10.2014
SDÍLEJ:

Hrobka Františka Slaměníka, zakladatele Muzea Komenského, se dočkala rekonstrukce. V neděli dopoledne byla slavnostně otevřena na Městském hřbitově v Přerově.Foto: DENÍK/Vojtěch Podušel

„Zájem Františka Slaměníka o dějiny jednoty bratrské vychází z rodinné tradice jeho děda Jana Droběníka, dlouholetého starosty Radslavic. Jeho zásluhou jako dítě čítával Orbis pictus a listoval ve starých foliantech ze šestnáctého století," připomněla Helena Kovářová z Muzea Komenského v Přerově.

Přední komeniolog měl pro dnešní mladou generaci možná trochu neobvyklý koníček – sbíral Komenského spisy a staré české bible, do nichž investoval nemalé finanční částky z vlastních prostředků.

„Jeho soukromý zájem o dějiny jednoty bratrské, podporovaný Ústředním spolkem jednot učitelských na Moravě, přerostl v roce 1888 v založení Muzea Komenského, prvního svého druhu na světě. Zakoupil například výtisk Komenského mapy Moravy z roku 1627, tehdy jediný známý exemplář. Vytvořil také kolekci českých tištěných Biblí od roku 1488," doplnila historička.

Slaměníkovo dědictví láká do města turisty a badatele

Díky jeho snahám se stal Přerov centrem komeniologie a Slaměníkovo dědictví dodnes láká do města turisty a badatele, a to nejen z řad historiků. František Slaměník vyučoval na školách v Kroměříži, Kojetíně a od roku 1884 v Přerově. Zde působil jako ředitel měšťanských škol až do odchodu na odpočinek v roce 1905.

Pro obec Radslavice byla oprava hrobky na přerovském hřbitově významným počinem.

„Její obnova je výstupem dvou věcí – cílené snahy obce o rekonstrukci památek a snahy o zviditelnění osobnosti Františka Slaměníka, který je naším nejvýznamnějším rodákem," řekl radslavický starosta Stanislav Jemelík.

V obci byla prý už v roce 1928 mateřská škola, která nesla jeho jméno. Pamětní deska je i na rodném domě. „Když se v roce 1945 uskutečnily oslavy stého výročí jeho narození, byla to obrovská událost nadregionálního významu, na kterou přišlo kolem šesti tisíc lidí," řekl.

Přednímu komeniologovi byla věnována i kniha.

„Tristní stav jeho hrobky nás vedl k tomu, že jsme se rozhodli v této věci angažovat. Odkoupili jsme ji a nechali provést celkovou rekonstrukci, na niž polovinou z celkové částky přispělo město Přerov. Myslím, že se dílo zdařilo," zmínil.

Přerov chce v opravách hrobů významných osobností dále pokračovat. „Máme více jak čtyřicet hrobů osobností, které se zapsaly do historie města, o něž se musíme postarat," uvedl primátor města Jiří Lajtoch. Pietního aktu se zúčastnili také potomci Františka Slaměníka a všichni přítomní se zapsali i do pamětní knihy obce.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

6.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kabelkový veletrh v malém sále Městského domu v Přerově
18

I vaše kabelka může pomoci! Přispějte do charitativního Kabelkového veletrhu

Primátor Přerova Vladimír Puchalský nechal ve městě vylepit plakáty s kontaktem na Děti Země, které blokují stavbu dálnice D1 Říkovice - Přerov.
2

Primátor nechal v Přerově vylepit plakáty s kontaktem na Děti Země

Jazz festival mění program. Hvězdy ruší turné, do Přerova míří divoká basistka

Dvě nečekané dramaturgické změny museli udělat pořadatelé tradičního Československého jazzového festivalu v Přerově, který se uskuteční ve dnech od 26. do 28. října.

Zavřená Čechova? Ani frézování řidiče nezastaví

Náročná oprava Čechovy ulice v Přerově, která je hlavní spojnicí mezi nádražím a centrem, vypukla. A nejen řidiči, ale i obchodníci z této části města si přejí, aby zase co nejrychleji skončila. Opět se potvrzuje známý fakt, že řidiči v Přerově si se zákazy příliš hlavu nelámou.

Návrat Jágra. Vyzvou Zubři v sobotu legendární číslo 68?

Chcete vědět, zda Jaromír Jágr nastoupí za mateřské Kladno? Museli byste do Delf, či za Sybillou nebo Nostradamem. Anebo nakouknout přímo do Jágrovy hlavy, k tomu vám však zřejmě bude scházet utržené sluchátko Macha a Šebestové. Každopádně se zdá, že do středečního zápasu proti Benátkám nad Jizerou slavná osmašedesátka nenastoupí. Reálnější se jeví varianta sobotní, kdy Jágrovi Rytíři hostí Přerov.

Nebe nad Henčlovem budou brázdit poslové podzimu

Již na třináctý ročník oblíbené drakiády se mohou těšit ti, kteří v sobotu 30. září dorazí na hřiště v Henčlově na Přerovsku. Od 13 hodin zde poměří síly v několika kategoriích malí i velcí příznivci této podzimní tradice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení