VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrdina z trosek domu u nádraží zachránil prodavačku. Teď dostal ocenění

Přerov – Mohl jen zpovzdálí přihlížet. Nebo spolu se svými dětmi, které v té době byly také na místě, utéct do bezpečí. Vybral si však tu nejtěžší cestu. Když počátkem července naboural do budovy u nádraží kamion a on zaslechl, že je uvnitř sutin žena, ani minutu neváhal.

6.11.2012 2
SDÍLEJ:

Zachránce prodavačky ze sutin domu František Rapant převzal ocenění od šéfa přerovské policie Martina LebduškyFoto: DENÍK/Petra Poláková - Uvírová

I přes riziko požáru a zřícení budovy zachránil život člověka. Jeho mise uprostřed „pekla" trvala dlouhých čtyřicet minut.

Čtyřicátník František Rapant z Bezuchova na Přerovsku obdržel v úterý z rukou policie a zástupců pojišťovny Allianz ocenění „Pomocná ruka zákona".

Přestože o jeho hrdinství není pochyb, on sám nemá pocit, že by vykonal něco mimořádného.

„Jednoduše jsem tam vletěl, že pomůžu a hotovo. Nepřemýšlel jsem, jestli by se mi mohlo něco stát nebo ne," poznamenal skromně.

O tatínkově hrdinství vyprávěla dcerka

O „slávu" svého tatínka se postarala jeho sedmiletá dcera, která příběh o záchraně vyprávěla všem na potkání. Díky tomu se o něm také dozvěděli pracovníci pojišťovny, jež stála spolu s policií u zrodu ojedinělého projektu a oceňuje občany, kteří nezůstali lhostejní k neštěstí druhých.

Jak se vlastně drama, ke kterému došlo počátkem července u nádraží v Přerově, seběhlo?

„Byl jsem s dcerami v bistru, protože jsme měli hlad. Stáli jsme zrovna ve frontě, když jsem uslyšel velkou ránu. Vyběhl jsem ven a uviděl kamion, který naboural do domu. Pak někdo zakřičel, že je uvnitř žena. Holky jsem nechal v obchodě a běžel jí na pomoc," vylíčil František Rapant.

Jediný šel ženě na pomoc

Pozornost většiny lidí se v té době zaměřila hlavně na těžce zraněného řidiče kamionu. O něm všichni už od počátku věděli a snažili se mu pomoci. Sutiny ale v budově uvěznily také prodavačku, a přestože byla kolem spousta lidí, na pomoc se jí vydal pouze František Rappant.

„Běžel jsem dvorem ještě s jedním mladíkem. Slyšel jsem, jak prodavačka křičí. Někdo nám podal železnou palici. Ten kluk do plechových dveří asi třikrát bouchl a odešel s tím, že to nejde," popsal. František Rapant zůstal na místě a snažil se ženu vyprostit.

„Přes plechové dveře to nešlo. Na levé straně byly luxfery, a ty se mi podařilo rozbít. To už jsem slyšel, jak něco začalo bouchat, zřejmě plyn. Začalo to být vážné. Žena křičela, že má děti a nechce tam umřít. Slíbil jsem jí, že ji tam nenechám. Dal jsem se do druhých dveří a podařilo se je rozbít. S pomocí žebříku jsme ji pak s jedním z policistů vytáhli ven," řekl.

Nebezpečí bylo veliké

Uvědomoval si nebezpečí, které v tu chvíli hrozilo?

„Měl jsem strach spíše o dcery, které naštěstí někdo odvedl do bezpečí, než o sebe. Když jsem pak viděl toho mladého kluka, který to po pár pokusech vzdal, byl jsem na něj hodně naštvaný," dodal.

Šéf přerovské policie Martin Lebduška, který předal zachránci ocenění, o jeho statečnosti nepochybuje.

„S tím, že nás lidé přivolají v kritických chvílích, se setkáváme často. Taková fyzická pomoc je ale opravdu výjimečná. Proto jsem navrhl ocenit zachránce plaketou policejního prezidenta," řekl.

Rizika, která v té chvíli hrozila, byla prý značná.

„Zcela určitě v té době docházelo k zahoření pneumatik kamionu, a ty se roztrhávaly, což byly ty rány, které slyšel. Navíc unikal plyn a hrozilo zahoření či výbuch. V prvotní fázi se také nevědělo, jak bude postupovat destrukce budovy," shrnul.

Řidiči kamionu, který nehodu zavinil, hrozí podle něj obvinění z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. „Spis je v této době před dokončením a čeká se jen na znalecké posudky," uzavřel.

VÍCE:

U nádraží narazil kamion do domu, ten se zčásti zřítil. Škoda 4 miliony

Autor: Petra Poláková-Uvírová

6.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý hotel Strojař v Přerově
1 11

Strojař přestaví na byty pro seniory. Za 100 milionů

Ilustrační foto
14

Víkend bude žhavý, po krátkém osvěžení se vrátí vedra

Při opravě cesty našli mince ze 16. století a renesanční vyznání lásky

Zlomky kachlů, stříbrné mince i železný hrot šípu nalezli přerovští archeologové v ulici Zámecká v Dřevohosticích na Přerovsku.

Po šesti letech pád z divize. Za rok chceme zpátky, zní z Přerova

Je to smutné, ale vzhledem k situaci v přerovském fotbale se není až tolik čemu divit. Největší klub ve městě, 1. FC Viktorie, po šesti letech opouští divizi.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies