„Jedním z důvodů, proč tuto akci každý rok organizujeme je destigmatizace psychických onemocnění. Veřejnost na lidi se zkušeností s duševní nemocí nahlíží trochu se strachem, někdy i s přezíravostí. Tím, že máme kavárnu na ulici a prodáváme výrobky našich klientů, chceme tyto mýty odstraňovat," přiblížila psycholožka Blanka Rektorová z organizace Duševní zdraví.

Jednou z žen, které se na průběhu dne podílely, je i dlouholetá klientka organizace, paní Romana z Kojetína.

„V devadesátých letech jsem začala pracovat v Přerově. Měla jsem osobní starosti a nebylo mi dobře. Zavedla mě sem kamarádka a od té doby jsem tady. Seznámila jsem se s novými lidmi, povídáme si a nejsem na svou nemoc sama," svěřila se.

Na kontrolu k odbornému lékaři – psychiatrovi dnes jezdí do Psychosociálního centra jednou za měsíc, vedle toho navštěvuje i kroužky a různé aktivity v následné péči, kterou poskytuje obecně prospěšná společnost Duševní zdraví.

„Samota mi nedělá dobře, dnes se cítím mnohem lépe a mám tady kamarádky," dodala sympatická žena.

Média pokřivují obraz nemocných

Podle Blanky Rektorové, je důležité změnit nahlížení veřejnosti na pacienty s duševní nemocí.

„Média jejich obraz bohužel pokřivují tím, že se zmiňují o situacích, které vzniknou, když se duševní nemoc neléčí. Chceme ukázat, jak jsou lidé, kteří se s touto chorobou léčí, kreativní, vytváří různé věci a jsou schopni pomáhat i ostatním," dodala.

Na programu dne se vedle pořádajících organizací Psychosociální centrum a Duševní zdraví podílely i další organizace jako například Mama Help, sdružení Most k životu nebo přerovský Rotary Club.

„Klub se zaměřuje na různé oblasti služeb a pomoci na Přerovsku. Pomáhali jsme postiženým při povodních v roce 1997, ale také se věnujeme mládeži. Přispíváme dětem na vzdělávací nebo ozdravné pobyty v zahraničí. Naší hlavní činností je pomáhat ve všech sférách života," uvedla současná prezidentka Rotary Club Přerov Dagmar Salamánková.