VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Helfštýně začne velká oprava renesančního paláce

Středověký hrad Helfštýn, který patří k nejnavštěvovanějším památkám v kraji, se konečně dočká "vymodlené" rekonstrukce renesančního paláce.

29.8.2017
SDÍLEJ:

Vizualizace zastřešení paláce na HelfštýněFoto: Repro: DENÍK

Stavební práce se mají rozběhnout už na podzim, a přestože dojde k částečnému omezení pro návštěvníky, výsledek bude stát za to. Lidé se dočkají zastřešení a také nových prostor pro výstavy a kulturní akce.

„Smlouva s dodavatelem by měla být uzavřena v nejbližších dnech a v průběhu září dojde k předání staveniště. Pro návštěvníky budou opravy znamenat určitá omezení ve využívání prostor hradu, a to zejména v příští a té následující sezóně,“ přiblížil Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, pod které hrad Helfštýn spadá.

O nutnosti rekonstrukce renesančního paláce se mluví nahlas už několik let. Správa hradu dokonce musela kvůli havarijnímu stavu zamezit vstupu do prvního podlaží, protože z paláce odpadávaly kusy kamenů a cihel. Opravy ale v minulosti zbrzdily rozdílné pohledy na to, jak by mělo vypadat zastřešení nádvoří.

„Jedná se komplikovanou stavbu, takže dokončit rekonstrukci do příštího Hefaistonu určitě nestihneme. Součástí je nejen statické zajištění, sanace zdiva a vyspárování spár, ale i zastřešení části nádvoří,“ upřesnil ředitel.

Současná studie řeší i nové možnosti, jak renesanční palác využít.

„Kromě dílčího zastřešení vkládáme do objektu hradního paláce nové konstrukce, které vytvářejí zajímavou trasu pro návštěvníky. Budou mít možnost seznámit se s prostorem z úrovně stropu prvního podlaží,“ nastínil už dříve architekt a autor studie Miroslav Pospíšil.

Hlavním materiálem bude corten, tedy slitina železa s příměsí mědi a kadmia.

„Tento materiál je typický tím, že zrezaví do určitého stupně, a pak zůstává stabilní. Vhodně doplňuje smíšené zdivo a kámen v hradním paláci,“ řekl.

Skleněný strop

Zastřešena by měla být podstatná část paláce a největší místnost má mít skleněný strop. Je to proto, aby se zde v budoucnu mohly pořádat společenské akce, přednášky nebo výstavy.

V místech původního schodiště mají být vloženy nové schody - v jedné části i nad úroveň střechy, což umožní vyhlídky do okolí a na celý hrad.

„Renesanční palác je největší budovou hradního komplexu a zároveň tou poslední, která dosud nebyla zrekonstruována,“ doplnil kastelán Helfštýna Jan Lauro. Investice do oprav bude stát na šest desítek milionů korun.

Na rekonstrukci někdejší zříceniny hradu se začalo systematicky pracovat v devadesátých letech minulého století a zchátralý objekt zcela změnil svůj vzhled. V minulých letech stavebníci opravili například hradby a mosty - mimo jiné i vstupní mostek přes hradní příkop.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svojí kabelkou do veletrhu přispěla také manažerka Obchodního centra Galerie Přerov Lenka Volfová

Manažerka Galerie Přerov veletrh podpořila kabelkou, na kterou "nemá odvahu"

Na legendu českého rocku a blues Vladimíra Mišíka, který zahrál v úterý večer v přerovském klubu Teplo, dorazily na tři stovky posluchačů.
21

Vladimír Mišík: I dnes sáhnu po sbírce Josefa Kainara

Parkurové závody v Přerově nepřekazil ani déšť. Domácí uspěli v hobby závodech

Počasí sice v sobotu nebylo ideální, nic ale nebránilo konání 19. ročníku jezdeckých závodů v rámci Ceny města Přerova v parkurovém skákání. K vidění bylo celkem 82 startů, nechyběli domácí jezdci Střední školy zemědělské a ani hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se zúčastnil předávání cen a ke koním má speciální vztah.

Ztratil peněženku, díky policii ji má nazpět

Když muž, který jel v pondělí vlakem z Lipníku nad Bečvou zjistil, že zřejmě při nástupu vytratil svoji peněženku, už asi nedoufal, že se s ní ještě shledá.

Policie kontrolovala zaměstnance železnice

Na teritoriu Územního odboru Přerov se uskutečnila v době od 11. do 18. září policejní akce, která se zaměřila na železniční problematiku.

Kotlíkové dotace spuštěny, kraj rozdá 124 milionů! Tentokrát bez front

Kdo uvažuje o tom, že v rodinném domě vymění starý kotel na pevná paliva za modernější a k ovzduší ohleduplnější zdroj tepla, má opět šanci získat peníze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení