Minulý rok se v Přerově objevilo přibližně patnáct tisíc havranů, letos jich je podle ornitologů o pět tisíc méně. Vyskytují se především v lokalitě přírodní rezervace Žebračka, v blízkosti zahrádkářské kolonie u bývalých Přerovských strojíren a na poli za hřbitovem. Méně jich lze spatřit v okolí Velké Dlážky.

„Podle našich odhadů se letos v Přerově vyskytuje zhruba deset tisíc havranů. Mnohem více jich je však v okolí Troubek a Tovačova, kde jsme jich letos zaznamenali okolo padesáti tisíc a kde vloni v podstatě žádní nebyli," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Havrany lze ve městech spatřit hlavně v odpoledních hodinách, na noc se totiž slétávají do svých nocovišť. Obecně vyhledávají spíše klidné lokality, takže se často usidlují do lužních lesů, kde spí na stromech.

„Přítomnost lidí a hluk je ruší, takže se přesunují do bezpečnějších lokalit," dodal s tím, že před pěti lety havrani na Přerovsku skoro vůbec nebyli, protože upřednostňovali lokality na Kroměřížsku.

Méně je i kormoránů

Po provedeném sčítání vodních ptáků ornitologové také zjistili, že oproti předešlému roku se na Přerovsku nachází méně kormoránů. Kachen a labutí je podle statistik ovšem přibližně stejné množství. Nejvíce jich lidé mohou zpozorovat na soutoku Bečvy a Strhance, což je jedno z nejvýznamnějším zimovišť vodních ptáků v Přerově.

„Kormoráni se u nás vyskytují, ale přesunuli se více na jih," upřesnil ornitolog.

Rekordní počet turpanů

Na troubecké štěrkovně s překvapením zaznamenali rekordní počet turpanů hnědých. Pro tento středně velký druh kachny je typické tmavohnědé zbarvení s bílými loketními letkami.

„Je to severský pták a většinou jsme v regionu zpozorovali pouze tři nebo čtyři jedince. Letos jsme jich napočítali úctyhodných devětadvacet," uzavřel.