VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Zástupy dobrovolníků v Přerově darovaly krev

Přerov – Přerovská nemocnice zažila ve středu ráno nápor. Naštěstí v tom nejlepším slova smyslu. Na hematologicko – transfúzním oddělení se totiž sešli dobrovolní dárci krve, kteří se rozhodli svým skutkem pomoci a zajistit tak v nemocnici dostatek krve pro pacienty, kteří ji nutně potřebují. Právě s přicházejícím létem je totiž krev nejvíce potřeba.

15.6.2011
SDÍLEJ:

Darování krve v přerovské nemocniciFoto: DENÍK/Naděžda Švrčková

„Aktivitu všech dárců i prvodárců oceňujeme o to víc s nadcházejícími letními měsíci. Právě v době dovolených klesá počet dobrovolných dárců a naopak kvůli zvýšenému počtu dopravních nehod poptávka po nejcennější lidské tekutině stoupá,“ vysvětlil primář hematologicko-transfúzního oddělení Štefan Repovský.

I když se medicína neustále vyvíjí a lékaři dnes dokáží s pomocí nejvyspělejší techniky léčit téměř vše, v oblasti dárcovství krve jsou stále odkázáni na pomoc dobrovolníků.

„Přes veškeré úspěchy v rozvoji medicíny zůstává krev bezplatných dárců nepostradatelnou pro léčbu řady nemocí, provádění složitých operací i záchranu životů při úrazech nebo jiných krevních ztrátách,“ potvrdila mluvčí přerovské nemocnice Hana Szotkowská.

Světový den dárců krve, který se po celém světě slaví vždy čtrnáctého června, využili lékaři a sestry přerovské nemocnici k tomu, aby upozornili na důležitost dárcovství a přilákali do nemocnice co nejvíce lidí. Ve středu ráno od šesti do osmi hodin proto oddělení zaplnily houfy dobrovolníků. Mezi příchozími byli nejen pravidelní dárci, ale i ti, kteří přišli poprvé.

Náladu mi dneska už nic nemůže zkazit

„Byl jsem dnes darovat krev poprvé a musím říct, že jsem se bál zbytečně. Jehly sice nemusím, ale všichni jsou tady tak příjemní, že jsem nestihl být ani nervózní,“ řekl s úsměvem dvacetiletý Tomáš, který už měl odběr za sebou.

„Já chodím pravidelně. Darovat jsem začala v osmnácti, když jsme se tenkrát rozhodly s kamarádkou, že uděláme něco pro ostatní. Díky bohu jsem zdravá a můžu tak pomoci ostatním, kteří takové štěstí neměli,“ dodala šestadvacetiletá Petra Nováková.

Na oddělení panovala i v brzkých ranních hodinách uvolněná a klidná atmosféra. Kdo úspěšně daroval krev, mohl se občerstvit lahůdkami, které pro ně v nemocnici připravili.

„Den pro mě začal úplně úžasně. Udělal jsem něco, co třeba pomůže někomu zachránit život a díky skvělému personálu na oddělení a komfortu, který nám zajistili, se cítím výborně. Náladu mi dneska už nic nemůže zkazit,“ doplnil další z dobrovolníků. Všechny dobrovolné dárce, kteří se k této záslužné aktivitě připojili, ocenili na oddělení symbolickým dárkem.

„Kromě toho čeká v tento den na všechny dobrovolníky i nealkoholické pivo,“ upozornila mluvčí.

Světový den dárců krve

Světový den dárců krve každoročně připomíná narozeniny rakouského vědce a nositele Nobelovy ceny Karla Landsteinera, který v roce 1901 vytvořil moderní systém krevních skupin a otevřel cestu k relativně bezpečným krevním transfúzím. Dárcem krve se může stát každý člověk od osmnácti do šedesáti let, s váhou nad padesát kilogramů, který v minulosti neprodělal žádný typ infekčního zánětu a není sledován v současné době pro žádné onemocnění.

„Pokud vám není lhostejné ohrožení zdraví a životů vašich spoluobčanů, blízkých a příbuzných, zařaďte se i vy mezi bezpříspěvkové dárce krve našeho regionu, rádi vás uvítáme,“ uzavřel primář.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku

Autor: Naděžda Švrčková

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

První den školy v Přerově: klauni, hry i projížďky po Bečvě

Jak bude vypadat okolí takzvaného průpichu, určí urbanistická studie.
9

Nevábnou bránu do Přerova má změnit průpich. Bourat domy začnou brzy

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

V Přerově se otevřou brány památek. Co bude k vidění?

Přerov - Brány celé řady památek se otevřou během Dnů evropského dědictví, které v Přerově připadnou na víkend 9. a 10. září. Letošním ročníkem se ponese heslo „Památky a příroda“.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Opilá řidička převrátila auto na střechu, druhou zastavili policisté

Šestapadesátiletá žena jela v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne ve směru od obce Kozlovice směrem na Radslavice, jízdu však nezvládla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení