„Máme nahlášených sedmnáct dětí. Samozřejmě není vyloučené, že před nástupem do školy se to ještě změní,“ řekla ředitelka dřevohostické základní školy Nataša Kučerová.

V lipenské základní škole Osecká 315 by od září rádi otevřeli dvě třídy prvňáčků. K zápisu tam děti mohou přijít ještě i ve středu.

„Čekáme kolem padesátky dětí, nerad bych to ale zakřikl. Loni jsme také chtěli otevřít dvě třídy, pak jsme ale měli dvanáct odkladů a dopadlo to tak, že do první třídy nastoupilo jen dvaatřicet školáků,“ poznamenal ředitel Jaromír Krejčíř.

V Dřevohosticích vítali děti Mach a Šebestová. Kromě utrženého sluchátka a psa Jonatána měli u sebe také kouzelný tunel.

„Tím prolezeš ze školky do školy, takže na druhé straně vyjdeš už jako budoucí prvňák,“ lákala příchozí ředitelka Kučerová. Sedmnáct dětí je podle ní spíše nižší počet, než na jaký jsou ve škole zvyklí. Nejdůležitější je ale podle ní to, aby do první třídy nastoupily děti, které jsou na ni připravené.

„Dobré není ani chtít dítě dostat do školy co nejdřív za každou cenu, ale ani druhý extrém. Rodiče si někdy myslí, že když rok počkají, prodlouží potomkovi dětství. Mohou tím ale prošvihnout dobu, kdy se dítě do školy opravdu těší,“ vysvětlila ředitelka. Když jde dítě do školy předčasně, domnívají se rodiče, že v nejhorším ho mohou vrátit zase do školky.

„To je ale vlastně nejhorší, co se mu může stát. Setká se s neúspěchem hned na začátku školní docházky. Proto se vždycky snažíme rodiče usměrnit a poradit jim,“ dodala.

Při výběru školy se rodiče nejvíc spoléhají na osobní zkušenost.

„Já tady mám už dvě děti, v páté a v osmé třídě. A jsem spokojená, proto i Vojta bude chodit sem. Navíc to máme blízko z domu,“ řekla například Silvie Dohnálková, která přivedla syna k zápisu do lipenské ZŠ Osecká 315.

Také Lucie Přikrylová, která do školy přišla s dcerkou, vsadila na jistotu. „Znám zdejší učitele, někteří z nich mě sami učili. A také jsme sem se Sárou chodily na kroužky, takže prostředí tu už zná,“ uvedla maminka.