„Disciplíny každý rok obměňujeme, snažíme se vymyslet vždy něco nového. Letos jsme přidali věšení prádla na šňůru,“ řekla instruktorka sociální péče Hana Laušmanová. Na prádelní šňůru musí soutěžící kolíčky připevnit co největší počet drobných pletených ponožek pro děti. „Jsou to papučky, které pletou naše ženy a které posíláme také na novorozenecké oddělení nemocnice v Olomouci,“ dodala Laušmanová.

Mezi dalšími sedmi disciplínami nechyběly šipky, ruské kuželky, hod na cíl, trefování do plechovek nebo do šaška. Oblíbený je také rybolov pomocí prutu s připevněným magnetkem, naopak náročné je skládání puzzle. „Na puzzle a na prádlo musí mít člověk hlavně ruky dobrý,“ poznamenala soutěžící domácího týmu Františka Hradílková.

Své zástupce tu měly i domovy z Tovačova, Hranic, Přerova a Pavlovic. „Vždycky se na takové akce těšíme. Loni jsme soutěžili v Hranicích a získali první místo a krásný pohár,“ zavzpomínala Emilie Kadlecová z Tovačova. Tento tříčlenný tým si nakonec z Radkovy Lhoty odvezl bronzovou medaili.

Hánečka to s ponožkami umí

Věšení ponožek šlo většinou mnohem lépe ženám než mužům. Našly se ale výjimky. Jaromír Hánečka z Radkovy Lhoty stihl v určeném čase připevnit na šňůru devatenáct kousků.

„Věšení je novinka. Jednou jsme to sice trénovali v jídelně, ale myslím, že největší trénink mám z mládí. Měli jsme čtyři děti rok od sebe. To jsem se navěsil plínek,“ vzpomínal s úsměvem Hánečka.

Prvenství nakonec obhájil domácí tým, na druhém místě skončily Hranice, na třetím Tovačov. Více než o úspěch šlo ale o dobrou zábavu a setkání s přáteli. „Je to akce pro pobavení. Kuželky i další hry si přes rok mohou vyzkoušet i ti, kteří nakonec nesoutěží. Někdo to bere vyloženě jako zábavu, jiný projevuje dravou soutěživost,“ poznamenala instruktorka sociální péče. Klienti z Radkovy Lhoty jezdí na oplátku třeba na petangue do Tovačova nebo na olympiády do Pavlovic.