Ještě předloni vytápěla celý domovní blok za supermarketem Albert. Dnes už se tam kouří z komína soukromého kotle. Pro případ, že by se centrální tepelné hospodářství úplně rozpadlo, hledá už město do zálohy náhradní řešení.

Na třídě 1. máje nabízí Ekoltes ke koupi už druhou plynovou kotelnu. Ta první, prodaná před dvěma lety a vytápějící kdysi domy naproti Albertu, už bude brzy sloužit úplně jinému účelu. Koupila ji soukromá firma a před pár dny u ní zahájila výkopové práce.

„Teď prodáváme kotelnu jen o pár desítek metrů dál, za Albertem. Už o ni projevilo zájem šest uchazečů,“ prozradil ředitel Ekoltesu Milan Vinkler. Prodej bude probíhat na způsob aukce. Rozhodující však nebude jen nabízená cena, ale i podnikatelský záměr. „Nemůžeme tam třeba dovolit zřízení kovárny a podobně,“ podotkl s trochou nadsázky Vinkler v narážce na její hlučný provoz.

Zbývajících dvaatřicet kotelen Ekoltesu je stále ještě v provozu a jejich zrušení v této chvíli nehrozí. „I když se některé vchody osamostatňují a začínají si vyrábět teplo a teplou vodu sami, pořád nám ještě dost odběratelů zůstává,“ konstatoval Vinkler, ale podotkl, že v globále už se to na hospodaření projevuje.

Zatímco před dvěma lety vyráběl ještě Ekoltes kolem 140 tisíc GJ tepla za rok, teď už produkuje ročně jen asi 80 tisíc GJ. Šedesátitisícový propad však podle Vinklera není způsoben pouze odpojováním od centrálního systému. Podepisuje se na něm i zateplování fasád, výměna oken a úsporná opatření na vytápěcích technologiích. „Je jen logické, že čím je výroba menší, tím je odebíraná jednotka dražší. Pokud bychom ale měli dospět do stavu, kdy cena tepla a teplé vody bude pro lidi neúnosná, pak jim raději sami navrhneme jiný způsob vytápění,“ konstatoval Vinkler a připustil, že by časem mohlo dojít k úplnému zániku dosavadního tepelného systému. „Nechceme ale jen čekat, až se nám to rozpadne pod rukama,“ řekl Vinkler.

Pro případ, že by tato situace nastala, hledá už proto ve spolupráci s městem náhradní řešení. „Jednáme hned s několika partnery o případném vybudování kotelny na biomasu nebo jiný alternativní zdroj,“ řekl Vinkler. Není to však podle něj vůbec jednoduché. Lidé totiž mají k novým způsobům vytápění nedůvěru. „Nejsou ochotni uvázat se smluvně na více než rok, což je problém. Při tak velké investici musí být nějaká záruka návratnosti,“ řekl ředitel Ekoltesu.

Kolik Hraničané zaplatí městské společnosti za teplo a ohřev vody v roce 2010, to zatím Vinkler odhadnout nedokáže. „Za výrobu jim v příštím roce sazbu zvedat nebudeme, ale už teď víme, že stoupne cena plynu, což se na zálohách určitě projeví,“ upozornil na pravděpodobné lednové zdražování Vinkler.