Obě aktivity jsou součástí projektu Vzdělávání pro budoucnost, který je financován Ministerstvem školství a spolupodílí se na něm Evropský sociální fond.

„Pro dětský domov je to obrovský přínos. Součástí výuky bylo vybavení počítačové učebny nejnovější technikou. Domov byl již dříve připojen k internetu, ale pět počítačů v síti je doslova bomba,“ pochvalovala si ředitelka Dětského domova v Lipníku nad Bečvou Marie Slámová.

Jak dodala, děti počítače využívají i mimo výuku, když běžně komunikují přes internet. Ti starší si dokážou najít brigádu nebo si vyhledat články do školy, a samozřejmě nejoblíbenější jsou počítačové hry.

Podobné nadšení jako ředitelka Dětského domova projevily i děti. „Já jsem spokojený. Můžu si hrát počítačové hry, když něco potřebuji do školy, tak jdu na internet a taky to tam najdu. Jen ta angličtina mě moc nebaví,“ řekl patnáctiletý Martin z lipnického dětského domova.

Nejen s novými počítači, ale také s celý pilotním projektem jsou spokojeny i ostatní dětské domovy na Přerovsku. „Máme čtyři kvalitní počítače a jeden notebook. Děti jsou nadšené a my jsme také spokojeni. Lektor, který k nám pravidelně dochází, je opravdu šikovný,“ řekla sociální pracovnice a vychovatelka Dětského domova v Hranicích Taťána Dvořáková.

Za jedinou nevýhodu, kterou počítače mají, považuje ředitel přerovského dětského domova Jan Pavlas to, že děti často sedí u počítačů a bolí je z toho záda. Jinak je ale spokojený. „Součástí projektu Vzdělávání pro budoucnost jsou také dětské tábory. Toho, který se konal ve Vizovicích, se zúčastnily i děti z našeho domova a moc se jim tam líbilo,“ dodal Pavlas.

Kvalitu a efektivitu projektu, kterého využívají také Dětské domovy v Dřevohosticích, ve Štítech a v Černé vodě v Olomouckém kraji, zhodnotí na konci prázdnin letošního roku konference. V případě jeho úspěchu bude aplikován v dalších zařízeních v celé České republice.