VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový Domov pro seniory v Přerově se už prodražil o 30 milionů

Přerov - Téměř o třicet milionů korun vzrostly náklady na stavbu nového Domova pro seniory v Přerově, který je nyní těsně před dokončením. Nákladnost stavby už v minulosti kritizovali někteří opoziční zastupitelé. Podle jejich mínění není ani stávající suma 167 milionů korun na stavbu objektu konečná.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Náklady na zbudování Domova pro seniory v Přerově se už vyšplhaly na 167 milionů korun.Foto: DENÍK/Petra Poláková-Uvírová

Zástupci města ale tvrdí, že důvodem prodražení rekonstrukce bývalé Základní školy Optiky byly náročné vícepráce.

„Náklady na výstavbu jednoho lůžka už teď překračují průměrnou cenu, jaká je v ostatních zařízeních tohoto typu v České republice. Na příštím jednání zastupitelstva se určitě budeme ptát, proč tomu tak je, “ kritizuje výši investic například zastupitel ze strany Společně pro Přerov Richard Šlechta.

Podle Jiřího Raby z odboru rozvoje přerovského magistrátu činil původní rozpočet na stavbu 139 milionů korun, celkové náklady se ale vyšplhaly na 167 milionů.

„Firma začala s částkou 139 milionů, stavba se však značně prodražila díky vícepracím. Jednalo se zejména o nezbytné úpravy z důvodu nevhodných geologických podmínek. Zesilovaly se střešní konstrukce, zpevňovaly a rozšiřovaly základy objektu. Musela být zbudována také částečná nová kanalizace, “ vysvětlil Raba.

Budova Základní školy v Optické ulici se totiž podle jeho slov stavěla před desítkami let a tehdejší normy byly zcela jiné, než ty stávající.

„Některé věci byly v minulosti hodně ošizeny a stavební firma musela napravovat, co se dalo,“ zmínil se Raba. To je podle jeho slov hlavním důvodem tak vysokého objemu investic.

Domov otevřou 1. září

Stavba nového Domova pro seniory má být dokončena ještě v srpnu a v současné době zde finišují práce. „Provádějí se poslední úpravy tak, aby mohl být Domov pro seniory 1. září slavnostně otevřen,“ uvedla ředitelka Sociálních služeb města Přerova Marta Vanišová.

Podle jejích slov začne ještě v průběhu srpna v novém zařízení pracovat na 54 nových zaměstnanců.

O místo v Domově pro seniory je mezi obyvateli Přerova značný zájem a poptávka silně převyšuje nabídku. „Přihlášku si podalo na 400 uchazečů, ne všichni ale splňují podmínky pro přijetí. Celková kapacita domova je 81 míst. Senioři budou bydlet ve 32 dvoulůžkových a 17 jednolůžkových pokojích, “ shrnula Vanišová.

Žadatelé o místo budou zařazeni do pořadníku ve druhé polovině srpna a už v září bude definitivně jasné, kdo se do domova nastěhuje.

Cena za pobyt v domově důchodců je už pevně stanovená. Za dvoulůžkový pokoj, včetně stravy, zaplatí senioři měsíčně 8 250 korun, za jednolůžkový bez balkonu 8 750 korun, za menší jednolůžkový 9 tisíc a největší jednolůžkový pokoj pak 9 300 korun. Z celkového počtu 81 lůžek bude 20 vyhrazeno pro lidi trpící stařeckou demencí.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

: VÝBUCH V JESENICKÝCH LÁZNÍCH. Tlaková vlna zasáhla nejen přízemí, kde vyrazila okna v jídelně, ale dosáhla až do pátého patra budovy. Vstupní místnost se změnila v ohnivé peklo

20 let od tragické exploze v jesenických lázních

Policie hledá sedmadvacetiletého Jakuba Koláře z Přerovska

Policie hledá tohoto mladého muže z Přerovska

Dračí lodě se utkají na Laguně, chystá se na čtyřicet posádek

Jindy poklidnou hladinu Laguny po roce opět rozčeří oblíbené závody dračích lodí. V sobotu 27. a v neděli 28. května bude bojovat o vítězství na čtyřicet posádek celkem v pěti kategoriích. Třináctý ročník festivalu dračích lodí pořádá přerovský klub Moravian Dragons.

Přerov koupí pozemek u Strojaře, ale má podmínku

Přerov získá do svého majetku nevyužitý pozemek v těsném sousedství bývalého hotelového domu Strojař, který dnes patří pražské developerské firmě. Zastupitelé, kteří na pondělním jednání záměr posvětili, mají ale podmínku. Chtějí, aby cena, za niž Přerov parcelu získá, nepřesáhla částku 6,7 milionu korun.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

V autobuse MHD se zranila cestující

Není to poprvé, kdy někdo z cestujících městské hromadné dopravy doplatil na hustý provoz v ulicích Přerova.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies