VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dohady o rozpočtu: Proč peníze škole? Dejme je na zastávku

Přerov – Chce to více šetřit a investovat jen do podstatných věcí – tak by se dal v kostce přetlumočit vzkaz opozičních zastupitelů na adresu radních při schvalování rozpočtu na příští rok. Město Přerov bude tentokrát hospodařit s přebytkem, přičemž příjmy činí 691 milionů 921 tisíc korun a výdaje 666 milionů 594 tisíc. Schvalování rozpočtu se ani tentokrát neobešlo bez námitek ze strany opozice. Přesto nakonec prošel.

14.12.2011
SDÍLEJ:

Jednání přerovského zastupitelstvaFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel a Petra Poláková-Uvírová

„Rozpočet může být schválen jako přebytkový, jestliže jsou některé příjmy daného roku určeny k využití až v následujících letech, nebo ke splácení jistin úvěrů z předchozích let,“ vysvětlil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. O zásadních investičních akcích se podle něj ale rozhodne teprve počátkem příštího roku.

Sport vs. kultura

Zastupitelé se stejně jako loni při projednávání rozpočtu pozastavovali v diskusi nad výší dotací do oblasti sportu. Například přerovský hokejový klub HC Zubr získá 5 milionů korun, Přerovský volejbalový klub 1,5 milionů, fotbalisté z FC Victorie Přerov přes 1 milion.

Mnohonásobně nižší jsou ale položky na kulturu. Amatérské divadlo Dostavník se musí spokojit s částkou 20 tisíc, Folklorní soubor Haná, který v Přerově organizuje řadu kulturních akcí, vystačí s 60 tisíci.

Štědrou dotaci ve výši 2,75 milionů získala pouze společnost Imit na provozování kultury v Městském domě a 850 tisíc jde do kasičky Nadačního fondu Přerovského jazzového festivalu.

Návrhy, které neprošly

Někteří zastupitelé navrhovali na jednání úspory, jiní se dokonce vyjádřili pro úplné zrušení přímých podpor a grantového programu.

„Navrhuji snížit rozpočet ve výdajích všeobecná veřejná správa a granty o dalších šest procent,“ řekl zastupitel Vladimír Puchalský (SpP). Jeho protinávrh ale neprošel.

Přesunout 270 tisíc z oblasti sportu do oblasti kultury zase požadovala zastupitelka Marta Jandová. (SpP). Ani ona ale nenašla podporu většiny přítomných. S myšlenkou určit jiné priority dotací přišla pro změnu Helena Netopilová (SpP).

„Živnostenská škola a Vysoká škola logistiky má v rozpočtu dvě položky – 300 tisíc na opravu podlah a 240 tisíc na opravu omítek. Navrhuji použít těchto 540 tisíc na výstavbu autobusové zastávky v Předmostí. Peníze, které by se mohly obdobným způsobem ušetřit, navrhuji využít na opravu ulice Spojovací v Újezdci,“ podotkla.

Ani tento nápad ale většinu zastupitelů neoslovil a rozpočet nakonec prošel v podobě, v jaké byl navržen. Pro hlasovalo 29 zastupitelů, proti 2, zdrželi se 2 a nehlasoval 1. Zastupitelé na jednání schválili také uzavření dodatku ke smlouvě o kontokorentním úvěru mezi městem a Českou spořitelnou.

„Úvěr ve výši 20 milionů korun je určený k přechodnému zajištění nedostatku finančních prostředků v roce 2012. Je to jakási rezerva pro případný nedostatek počátkem příštího roku,“ vysvětlil přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ke srážce dvou osobních aut vyjížděli ve čtvrtek dopoledne do Vlkoše na Přerovsku policisté.
3

Nedal přednost, způsobil nehodu

Pachatele krádeže drogistického zboží v Přerově zachytil kamerový systém.

Nakupovali voňavky za pět prstů

Ve Zlíně jsem se naučil hrozně moc věcí, říká po skalpu Beranů Jakub Ferenc

ROZHOVOR / Také pro něj to byl speciální zápas. Obrovitý obránce Jakub Ferenc ze všech přerovských hráčů, které extraligový Zlín v přípravě zkoušel, vydržel v jeho kádru nejdéle. Dokonce za Berany odehrál i první přípravné utkání v rámci Zubr Cupu. 

Velky plakát Sigmy již v sobotním tištěném Deníku!

V sobotu 19. srpna najdete v tištěném vydání Deníku velký plakát fotbalistů SK Sigma Olomouc i s rozlosováním a detailní soupiskou ligového kádru.

Kolo může zůstat v cyklověži měsíc. Jinak skončí ve skladu

Kola, která stojí v cyklověži u přerovského vlakového nádraží déle jak měsíc, čeká od září stěhování do magistrátních skladů.

Olympiáda či mistrovství světa. V Kojetíně rostou hvězdy kanoistiky

Vloni oslavil 65. výročí od založení. Oddíl kojetínské kanoistiky má bohatou historii a ve městě největší tradici. Za sebou také řadu úspěchů, na které nedávno navázali zejména dva nadějní závodníci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení