VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do porodnice na raftu. Přerovské "holky povodňovky" slaví dvacet

Když se v ulicích Přerova rozlila jako dravá řeka stoletá voda, zbývalo Věře Bujnochové do porodu jen pár dní. Šok, který zažila při pohledu z okna panelového domu, ale zřejmě urychlil narození dvojčat - Petry a Aleny, které oslaví 10. července dvacáté narozeniny.

10.7.2017
SDÍLEJ:

Dvojčata Petra a Alena Bujnochovy - dvěma "plaváčkům", kteří se narodili při povodních v červenci 1997 v přerovské porodnici slaví 10. července 2017 dvacet let.Foto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

Sousedé a přátelé rodičů jim neřeknou jinak než „holky povodňovky.“

Pro sousedy z ulice Dr. Skaláka, kde manželé Bujnochovi dodnes bydlí, byl převoz rodičky na člunu zaplaveným Přerovem nezapomenutelným zážitkem.

Maminka dvojčátek Věra Bujnochová ale prožívala nejhorší chvíle svého života.

„Převoz zorganizoval kamarád, který se k nám probrodil vodou, a já se ho zeptala, kde jsou doktoři. Zjistil, že v Korvínském domě, a tak jim rovnou řekl, že má v domě maminku, která by měla každým dnem rodit. Pak se spustila záchranná akce, do které se zapojili strážníci i hasiči. Vůbec nikam se mi ale nechtělo, termín jsem měla až 31. července,“ vzpomíná.

Pro jediný člun, který tehdy měla městská policie, se vypravil její manžel.

„Doplavil jsem se s ním až ke vchodu paneláku, naložil do něj ženu a odvezl ji na náměstí. Tam už na ni čekali městští policisté, a ti ji převezli až nahoru,“ líčí Otakar Bujnoch.

Cesta hrůzy zaplaveným městem

Pak následovala „cesta hrůzy,“ jak ji Věra Bujnochová nazvala, na hasičském raftu. Ještě v úterý osmého července bylo totiž město pod vodou.

Pro dvojčátka s sebou neměla žádnou výbavičku, na to nebyl čas. Jediné, co si vzala do nemocnice, byl těhotenský průkaz.

„Nastoupila jsem do raftu, ve kterém byli hasiči, a začala nejhorší čtvrthodinka mého života, kdy jsem se obrovským způsobem bála. V Bayerově ulici se voda slévala ze všech stran, od tenisu i od rybníku, a byl tu strašně silný proud. Zůstali jsme chvíli viset na střeše auta, které tam plavalo. Jeden z hasičů tedy musel vystoupit a zase naskočit zpátky. Už nikdy bych něco takového nechtěla zažít. Vysadili mě u samoobsluhy u Zubra, kde se dalo vystoupit,“ dodává.

Protože je profesí zdravotní sestra, rozhodla se i v nemocnici, kam dorazila těsně před porodem, pomáhat.

„Chtěla jsem být nějak užitečná, a tak mi dali mi za úkol zvedat telefony. Bylo to ale nervy drásající, protože do nemocnice telefonovali vyděšení lidé z okolních vesnic, kteří hledali své blízké,“ popisuje.

Stresující okamžiky nejspíš narození dcer urychlily.

„Rozčílila jsem se asi tak moc, že jsem do rána porodila. Porod dvojčat ale probíhal hladce, holky byly na světě za dvě hodiny. První se narodila v 1 hodinu 58 minut, druhá ve 2 hodiny. První vážila 2,2 kilogramů, druhá 2,4, “ pamatuje si přesně.

Oslava? Kapra jsme chytli ve výtahu

Tatínek dvojčat Otakar Bujnoch se o narození dcer dozvěděl náhodou.

„V ten den jsem pomáhal máti s úklidem na nábřeží a pan primář měl tchýni s tchánem vytopené v přízemí. Řekl mi: Nazdar otče, už to máš na světě. Tak jsem rychle sedl na kolo a jel do porodnice. Doběhl jsem na pokoj a místo jedné ženy tam byly tři,“ vzpomíná s úsměvem.

Na oslavu dvojčat, kterou prý zorganizoval společně se sousedy, v ulici vzpomínají dodnes.

„Někdo shora ze sídliště dovezl gril a uhlí. Ve výtahu jsme chytli kapra, na hřišti druhého. Protože nešel proud a lidé se potřebovali zbavit jídla z mražáků, tak ho donesli. Slavila celá ulice a skončili jsme v pět ráno. V paměti mi utkvěla sounáležitost lidí a to, jak tehdy všichni drželi pohromadě,“ podotýká.

A jak se na povodňové zážitky svých rodičů dívají dvojčata, která letos slaví dvacet let?

„Na tu velkou oslavu našeho narození dnes možná lidé v ulici vzpomínají více než na to, jak maminku vezli na člunu. Shodou okolností jsme kdysi potkaly na táboře kluka, který se také narodil o povodních, a to jen pět minut po mně. Byl z Bochoře, “ říká Alena.

Dvojčata se podle svých slov vody nebojí, spíše naopak.

"Máme vodu rády, možná je to i tím, že jsme vodní znamení,“ uzavírají shodně.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty na Svatovavřineckých hodech v Přerově. Ilustrační foto
52

Svatovavřinecké hody: průvod, Kristína i Buty. Tady je PROGRAM

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Hradby rozezní latinsko-americké rytmy

Ještě ani neoschnul pot na čele organizátorů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách, kteří museli minulý týden nečekaně hledat náhradu za David Kollar Trio, a přišla další změna.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení