VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti Země brojí proti stavbě D1 z Říkovic. Hrozí zdržení o léta

Zvlášť chráněné druhy jako skokan štíhlý, volavka bílá nebo žluva hajní možná rozhodnou o osudu dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

29.6.2017 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Adam Knesl

Stanovisko Krajského úřadu v Olomouci, který pro tento úsek povolil výjimku ze zákazů u zvláště chráněných druhů, totiž napadli ekologičtí aktivisté - Děti Země.

Podle ŘSD to může stavbu zpozdit o měsíce, ale i o roky.

Na úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem už se rozběhl archeologický výzkum a samotná stavba by měla vypuknout na jaře příštího roku.

„Pro dálnici je vykoupena drtivá většina pozemků. Co do počtu vlastníků chybějí desítky a co do plochy zbývá vykoupit deset procent,“ informoval ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) David Fiala.

Odvolání Dětí Země proti rozhodnutí odboru životního prostředí Krajského úřadu v Olomouci ale může situaci výrazně zkomplikovat.

Co konkrétně ekologickým aktivistům vadí?

„Účastníme se řízení o povolení výjimky k zásahu do biotopu zvláště chráněných organismů. Podali jsme odvolání, protože s obsahem výjimky nesouhlasíme. V současné době věc řeší ministerstvo životního prostředí a rozhodnutí je pokladem pro další povolování stavby,“ vysvětlil předseda organizace Děti Země Miroslav Patrik.

Spíše průtah místo obchvatu

Kvůli stavbě dálnice D1 by mohlo podle Dětí Země trpět šestadvacet druhů živočichů - například batolec červený, zlatohlávek tmavý, velevrub malířský, skokan štíhlý, žluva hajní, bobr evropský, křeček polní, vydra říční, ale také lejsek šedý, rákosník velký, volavka bílá nebo netopýři.

Děti Země ve svém stanovisku vyjádřily rovněž nesouhlas s tím, že plánovaný úsek dálnice není obchvatem, ale spíše průtahem.

Uvádějí, či spíše kritizují, že část obyvatel Přerova je privilegována tím, že jim stát odlehčí od automobilové dopravy, zatímco obyvatelé Dluhonic byli státem zařazeni mezi méněcenné, neboť k nim byla tato škodlivá doprava nově přivedena, ačkoliv se ničím neprovinili, takže by neměli být za nic trestáni.

Majitelka pozemku stále neustoupila

Podle Davida Fialy z ŘSD mohou mít snahy aktivistů za následek zbrzdění této pro Přerov strategické stavby.

„Odvolání nás zdrží v řádu měsíců, v extrémním případě i let, pokud využijí všech řádných prostředků, které jim umožňuje právní řád. My jsme v tuto chvíli jen divákem a rozhodovat bude ministerstvo životního prostředí,“ konstatoval Fiala.

Jednání o výkupech pozemků zatím stále váznou v Dluhonicích.

Majitelka jedné z nemovitostí, která má být kvůli stavbě dálnice zbourána, je totiž neústupná a nehodlá prodat.

„Jednáme s paní Pfeilerovou, jsme vstřícní, trpěliví a víme, že se chceme dohodnout. Ve snaze pomoci věcem výkupů jsme do tohoto procesu jako město vstoupili, ale druhá strana naše očekávání nenaplňuje a má stále stejný postoj,“ uzavřel přerovský primátor Vladimír Puchalský. (SpP).

Autor: Petra Poláková-Uvírová

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Buty na Svatovavřineckých hodech v Přerově. Ilustrační foto
52

Svatovavřinecké hody: průvod, Kristína i Buty. Tady je PROGRAM

Pivo Aurosa se prodává v třetinkové lahvi s růžovým nádechem.
DOTYK.CZ
5

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Kmenové buňky jsou téma, které stojí za to šířit, říká David Szotkowski

Kamarádi David Szotkowski (24) a Miroslav Večeřa (25) se před třemi lety rozhodli, že budou šířit informace o kmenových buňkách mezi obyvatelstvo. Proto se vydali na pochod napříč Moravou dlouhý na 270 kilometrů. Nyní, v sobotu 22. července, se opět vydali na cestu z Olomouce do Ostravy, aby pokračovali ve svém poslání. Zastávku měli i v Hranicích.

Zběsilá jízda z pivních slavností: mladík v BMW demoloval auta i stromky

Spoušť se škodou za téměř půl milionu korun po sobě zanechal řidič BMW, který se v neděli nad ránem vracel z pivních slavností. Bral vše, co mu stálo v cestě, a poničil i dvě zaparkovaná auta. 

Hradby rozezní latinsko-americké rytmy

Ještě ani neoschnul pot na čele organizátorů přerovského festivalu Hudební léto na hradbách, kteří museli minulý týden nečekaně hledat náhradu za David Kollar Trio, a přišla další změna.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení