VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cyklostezka Bečva bude součástí první cyklodálnice C1

Přerovsko – Cyklostezka Bečva je už tradičně hojně využívaná nejen cyklisty, ale i bruslaři či pěšími turisty. Hlavně v létě na ni vyjíždějí tisíce lidí. Už teď frekventovanou trasu čeká v blízké době ještě větší nápor. Bude totiž součástí ojedinělého celorepublikového projektu.

27.7.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Po napojení na cyklostezku podél Baťova kanálu se cyklostezka Bečva stane součástí takzvané „cyklodálnice C1“, vůbec první v České republice,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury v Lipníku nad Bečvou Lucie Žídková.

Ojedinělá dálková trasa dlouhá sto čtyřicet jedna kilometrů vedoucí od pramenů Rožnovské a Vsetínské Bečvy až po soutok s Moravou, provede turisty zajímavými místy, na kterých je k vidění řada památek a přírodních krás.

Návštěvníci se mohou těšit na lidové tradice i speciality Valašska, Moravské brány nebo Hané.

Právě na Přerovsku a Hranicku čeká na zájemce řada zajímavých míst, která se nachází jen kousek od cyklostezky nebo v její bezprostřední blízkosti.

„Z Velkých Karlovic nebo Horní Bečvy přes Valašské Meziříčí zavede cyklostezka Bečva lidi až na území Olomouckého kraje, na Střední Moravu do oblasti Moravské brány. Ta odděluje Český masiv od Karpat a táhne se v délce téměř sedmdesát kilometrů od Přerova po Ostravu,“ upřesnila místo s hojným výskytem lákadel pro turisty Žídková.

První zastávkou v tomto úseku, kam mohou turisté zavítat jsou Lázně Teplice nad Bečvou.

„Ty v současnosti představují svým personálním i přístrojovým vybavením špičkové zařízení, které se specializuje na moderní rehabilitaci klientů se srdečně-cévními potížemi a klientů po kardiochirurgických a invazivních výkonech,“ popsala Žídková.

Pro běžkaře i vozíčkáře

Mezi další zajímavá místa v této lokalitě, která by si při vyjížďce po cyklostezce lidé neměli nechat ujít, patří Zbrašovské aragonitové jeskyně či Hranická propast.

„V Hranicích pak za zmínku stojí hranický renesanční zámek, jeden z nejhezčích na Moravě,“ dodala.

Z Hranic je to pak po stezce už jen kousek do Lipníku nad Bečvou.

„Město je od roku 1989 městskou památkovou rezervací a je zároveň srdcem Moravské brány,“ sdělila Žídková.

Po cestě do Přerova, který je další zastávkou na trase cyklodálnice, by si nejen sportovci, kterým nevadí kopce, ale i ostatní měli určitě vyšlápnout na hrad Helfštýn.

Všechny poměrně komfortní stezky lemují tok řeky Bečvy a jsou ideální trasou nejen pro cyklisty a bruslaře, ale využívat je mohou i pěší turisté, běžkaři či vozíčkáři.

Provoz na hustý provoz a kolize s bruslaři

Trasa cyklodálnice je rozdělena do několika úseků, z nichž část vede přírodou, dál od silnice a část podél cest. Na těchto úsecích by si lidé měli dávat větší pozor, jinak ale patří úseky stezek, co se týče dopravy, v našem regionu k bezpečným.

Například trasa z Oseku nad Bečvou do Přerova, která je dlouhá dvanáct kilometrů, patří k nejfrekvento­vanějším právě díky tomu, že nabízí projížďku přírodou, dál od silnic a rušné dopravy. I tady je ale třeba dávat pozor. Právě kvůli hustému provozu tu dochází k častým srážkám cyklistů a bruslařů.

Na cyklostezkách se každoročně objevuje nejen řada sportovců, ale i rodin s dětmi a dalších rekreačních cyklistů a bruslařů. Propojení cyklostezek většinou všichni vítají.

„Já jsem nadšený cyklista a trasy v okolí mám obježděny už všechny, takže rozšiřování a spojování jednotlivých úseků určitě vítám. Být na mě, spojil bych všechny stezky v republice v jednu, to by byl pro mě ráj,“ řekl s úsměvem třiadvacetiletý Radek Jurečka.

„Na kolech jezdíme hodně v létě a i s oběma dětmi. Proto je pro nás nejlepší cyklostezka, kde se nemusím bát, že děti srazí auto. Určitě toho budeme využívat,“ doplnila ho dvaatřicetiletá Martina Koukalová.

Autor: Naděžda Švrčková

27.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Načesat si ručně chmel pro speciální várku piva Zubr Grand z prvního chmele mohli v sobotu odpoledne zájemci z Přerova a okolí.
5

OBRAZEM: Česání chmele v Přerově

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu.
AKTUALIZOVÁNO
7

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Do pasáže zatéká, lidé mají obavu o bezpečnost

/FOTOGALERIE/ Velká pasáž byla ve třicátých letech minulého století chloubou Přerova, a kdo v ní měl obchod, mohl mluvit o štěstí. Někdejší výkladní skříň města dnes ale odpuzuje svým vzhledem.

Billboardy musí od silnic pryč, nepůjde to lehce

Už jen dva týdny zbývají do chvíle, kdy by z dálnic a silnic první třídy měly zmizet bill-boardy. Novela zákona o pozemních komunikacích určuje kolem důležitých cest ochranná pásma, v nichž nesmějí poutače stát a rozptylovat motoristy. V Olomouckém kraji je takových míst několik a krajský úřad se už nyní obává soudních tahanic o to, aby poutače z blízkosti silničních tahů zmizely.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení