Oba problémy netrápí tolik cyklisty, jako spíše bruslaře. Sport, který je čím dál populárnější, není díky dvěma přerušením možné provozovat v celém úseku mezi Týnem nad Bečvou a Hranicemi.

Jak opravit sesutý úsek?

V oblasti Rybáře došlo při loňské povodni k podemletí břehu a na základě toho se propadl kus asfaltové stezky.

„Problém vznikl při loňské povodni a má dvě možná řešení,“ uvedl vedoucí odboru dopravy hranické radnice Zdeněk Kolomazník.

První variantou je, že se odebere povrch, místo se vysype kamením a položí se asfaltový koberec. „Je zde ale možnost, že za půl roku budeme řešit stejný problém,“ doplnil Zdeněk Kolomazník. První varianta by nestála více jak jeden milion korun.

Druhou možnost doporučují odborníci na sesuvy půdy, ale je podstatně dražší. Jedná se o pilotáž do hloubky přibližně čtyř až šesti metrů v podélné délce asi osmdesát metrů. „Celková cena by se ale vyšplhala až na pět milionů korun. Je zde ale možnost, že by se mohlo podařit získat dotaci,“ sdělil Kolomazník. Proto se zatím město do žádných oprav nepouštělo a čeká zda se podaří příslušnou dotaci získat a opravit propadlou část cyklostezky druhým, trvalejším způsobem.

„Oprava by měla být hotova ještě letos, ale není jasné, zda to bude v červenci nebo v srpnu,“ řekl vedoucí odboru dopravy.

Podaří se asfaltka v chatové oblasti Dříň?

Druhým místem, kde je cyklostezka přerušena, je část u chatové oblasti Dříň. Z pěkné asfaltky od Hranic najednou přijedete na kamenitou polní cestu.Pro cyklisty se nejedná o neřešitelný problém. Ovšem pro bruslaře jde o konečnou. V letošním roce by konečně radnice měla udělat rázný krok k dokončení stezky.

„Pokud jde o úsek u oblasti Dříň, zde je velký problém s majetkovými vztahy,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Část, která vede mezi poli, je rozdělena mezi několik majitelů. Každý z nich vlastní úzký pruh pozemku směrem k Bečvě.

„V rozpočtu na letošní rok jsou vyčleněny celkem dva miliony korun, které se použijí právě na majetková vypořádání,“ informoval mluvčí radnice. Nabízí se ovšem otázka, proč se celý úsek nedodělal v době, kdy vznikala nová asfaltová část směrem od Týna nad Bečvou.

„Týn ukončil práce na hranicích svého katastru a dále už vše patří Hranicím. A zde právě nastaly problémy s pozemky,“ dodal Petr Bakovský.

Nezbývá než věřit, že dva miliony korun budou na domluvu a vypořádání s majiteli stačit a že se cyklostezka Bečva dočká svého dalšího asfaltového úseku. Pak už nebude problém nejen pro cyklisty, ale i pro bruslaře, dostat se třeba z Hranic až do Oseka nad Bečvou. (zem)