Často však lidé podceňují nejen své síly, ale zejména používání chráničů, které by mnohdy dokázaly zabránit těžkým zraněním.

Počet zraněných o prázdninách opět vzrostl

V létě navíc vyjíždějí na brusle hlavně rekreační sportovci, kteří nejsou příliš trénovaní a nedokáží odhadnout, co zvládnou a co ne. O prázdninách tak více zaměstnávají lékaře i zdravotní sestry v nemocnicích.

„Letošní rok není v nárůstu počtu úrazů výjimkou, ale čísla nijak nepřevyšují minulá léta,“ řekl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko.

Právě v přerovské nemocnici zaznamenali nejvíce úrazů po pádu z kolečkových bruslí. „Ze sportovních aktivit v našem regionu, který je spíše rovinatý, dominuje v úrazovosti jednoznačně právě bruslení na in-linech,“ potvrdil Želazko.

Většina bruslařů helmu nenosí

Zatímco na kole je nošení helmy povinností a děti do patnácti let by bez ní na kolo neměly ani usednout, u kolečkových bruslí tomu tak není a spousta bruslařů její nošení podceňuje.

„Helmu při jízdě na bruslích nenosím. Nejezdím po žádném extrémním terénu. Většinou se projíždím jen po cyklostezkách,“ řekla třiadvacetiletá Petra Králová.

Podobně jako ona, činí většina bruslařů. Mají pocit, že pokud se neprohánějí po kopcích nebo ve skateparku, helmu nepotřebují. Opak je ale pravdou.

„Tento sport lze považovat za nejrizikovější z běžných rekreačních sportovních aktivit,“ upozornil mluvčí nemocnice Želazko. Úrazů hlavy však v nemocnici zaznamenají v tomto případě méně, než úrazů rukou.

Ty stále převažují. „Na bruslích nejčastěji dochází právě ke zlomeninám horních končetin a to kostí předloktí a zápěstí.Tyto úrazy nebývají životu ohrožující , ale často vyžadují operační léčbu,“ dodal.

Pro bezpečnou jízdu na kolečkových bruslích je proto ideálním vybavením nejen helma, ale i chrániče zápěstí, loktů a kolen.

Naděžda Švrčková