VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtyři historické budovy v Přerově čeká oprava

Přerov – Přerovští radní se rozhodli vyhovět čtyřem žádostem o poskytnutí dotací na obnovu exteriéru čtyř památkově významných staveb ve městě. Na jejich opravy v tomto roce odsouhlasili poskytnout částku 150 tisíc korun. Pokud návrh rady schválí městské zastupitelstvo, opraví se kulturní památky v ulicích Kratochvílova, Svisle, Wilsonova a na Horním náměstí.

10.7.2012 2
SDÍLEJ:

Wilsonova 213/7Foto: Archiv města

Členové Rady města Přerov pro tyto případy sestavují speciální Komisi pro cestovní ruch a kulturu, která každoročně vybírá historické budovy, které vyžadují rekonstrukci. Ty schvaluje také Odbor stavebního úřadu a životního prostředí.

„Rada města každý rok vyhlašuje dotace na obnovu chráněných památkových objektů v Přerově. Je na to složena speciální komise, která v letošním roce navrhla čtyři objekty. Rada tyto jí vybrané objekty schválila," uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Wilsonova 213/7

Nejvyšší částku ve výši 45 tisíc korun po konečném schválení zastupitelstvem města dostane dům z roku 1910 s dochovanou secesní fasádou v ulici Wilsonově 213/7. Ten žádal o dotaci na výměnu oken na jeho vnější fasádě za více jak jeden milion a sto tisíc korun.

Kratochvílova 118/10

Další objekt, který se uchází o dotací a byl komisí vybrán, je cihlový dům v ulici Kratochvílova 118/10, který stojí v areálu plošně chráněného památkového území ochranného pásma Městské památkové zóny Přerov.

„Ten by na celkovou obnovu vnější fasády spočívající ve výměně oken, nátěrů výkladců, oplechování parapetů a říms, zednické vyspravení fasády včetně obnovy jeho nátěru obdržel částku 40 tisíc korun z požadovaných čtyři sta tisíc," sdělil.

Svisle 2198/15

O obnovu oken, kovových prvků a nový nátěr vnější stěny budovy usiluje též třípodlažní funkcionalistická rodinná vila s plochou střechou v ulici Svisle 2198/15, jež předložila náklady na opravu v hodnotě 404 tisíc korun.

Horní náměstí 8 a 9

Upravit venkovní průčelí za celkových 240 tisíc korun chtějí i původně renesanční budovy přestavěné v baroku na Horním náměstí 8 a 9, které vlastní společnost Teplo Přerov. Ta zde provozuje Klub Teplo, který nabízí reprezentační prostory k pronájmu.

„Objektu v ulici Svisle by putovala dotace v hodnotě 35 tisíc korun, budovám na Horním náměstí celkem 30 tisíc," dodal.

Žádosti o dotace mohly být podány do 30. dubna letošního roku. Celkem se přihlásily právě tyto čtyři budovy. Odsouhlasené dotace poskytne Odboru stavebního úřadu a životního prostředí ze svého provozního rozpočtu pro letošní rok. Při stanovení výše dotace komise v jednotlivých případech zohlednila míru komplexnosti a rozsah prací na obnově exteriéru stavby, její polohu a historickou hodnotu, soulad prací s požadavky státní památkové péče a celkové náklady na tuto obnovu.

Autor: Tomáš Krejčiřík

10.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovský strážník Miroslav Komínek má na svém kontě 180 odběrů krve - ocenění mu předal primátor města Vladimír Puchalský.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

Po neznámém pachateli, který ukradl na nástupišti vlakového nádraží v Přerově kabelku, pátrá policie. Pachatele zachytily kamery.
3

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Závodníky v Přerovské rokli okradli ve spánku. Vzali jim peníze i boty

Na Mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo o víkendu v Přerovské rokli, budou ještě dlouho vzpomínat dva závodníci.

Jazzový festival v Přerově odtajnil program. Hvězdou je Stanley Clarke

Fenomenální americký baskytarista a kontrabasista Stanley Clarke bude hlavní hvězdou Československého jazzového festivalu v Přerově, který se koná od čtvrtku 26. do soboty 28. října. Vstupenky budou v předprodeji už od pondělí 28. srpna.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení