V útulcích, které se nacházejí poblíž města, mají totiž plno. Stavba nového útočiště pro zvířata, které by mělo vzniknout v Drahotuších, je zatím na úplném počátku.

„V současné době odvážíme nalezené psy do útulku v Olomouci, který provozuje společnost EFAS (Sdružení pro ochranu a záchranu zvířat v tísni). Smlouvu s útilkem zatím máme podepsanou do konce letošního roku,“ uvedl starosta města Miroslav Wildner. Ten také informoval o tom, že město bude se společností v nejbližších dnech jednat o podmínkách na další rok.

Útulky, které se nacházejí v bližším okolí Hranic, jsou naplněné. Hranická radnice vybrala ze čtyř vytipovaných míst lokalitu v Drahotuších. „Tato lokalita je svojí dostupností ze všech nejvýhodnější. Občané se tam mohou dostat po cyklostezce na kole, nebo i pěšky. Psy si tak mohou v případě zájmu přijít prohlédnout,“ uvedl Wildner.

Studii stavby už město má hotovou. Nyní však musí vyřešit projektovou dokumentaci pro dané území. Během příštího týdne bude město projednávat, jak nákladnou stavbu bude moci vybudovat.

„Rozhodujeme se, zda postavíme útulek za pět, či za deset milionů. Radní jsou pro to, abychom postavili útulek s nízkým rozpočtem, tedy za pět milionů. Já jsem stejného názoru,“ uvedl Wildner.

V praxi by to znamenalo, že útulek by měl dvanáct až patnáct kotců. Psí útulek v Drahotuších by přivítali také strážníci městské policie, kteří zatoulané psy odchytávají a následně do Olomouce převážejí.

„Odchyt psů u nás provádí celkem 16 strážníků, kteří prošli speciálním výcvikem. Ročně jich odchytneme zhruba 130,“ uvedl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann. Za pomoci tyčí, sítě a speciálních rukavic proti prokousnutí odchytávají strážníci nejen psy, ale také další zatoulaná zvířata.

„Kromě psů to jsou zejména hadi, nejčastěji užovky, ale zkušenost už jsme měli i s odchytem pštrosů, kteří svému majiteli utekli z přívěsu,“ svěřil se Mann.

Strážníkům by od příštího roku měla v odchytu pomoci také narkotizační puška. Tu budou moci použít v případě, kdy bude pes příliš plachý, nebo naopak agresivní.

„Puška bude stát zhruba na 35 tisíc korun, jednotlivá injekce pak kolem stokoruny. Bude to nejen velká výhoda pro nás, ale zejména pro lidi, které by pokousal neznámý pes. Pokud psa uspíme, můžeme mu rychle udělat odběr a zjistit, zda není nakažený vzteklinou,“ vysvětlil Mann.

A jak se má člověk, který potká cizího psa, chovat? „Je lepší se k psovi zbytečně nepřibližovat. Určitě však nedoporučuji utíkat. Pes by totiž v tu chvíli vycítil převahu a začal dotyčného honit,“ vysvětlil Mann.

Podle něj se také často stává, že menší psi se rozběhnou za člověkem, který jede na kole. V tomto případě Mann radí, aby cyklista nejel tak rychle. „Je lepší se zastavit a jít psovi naproti. Zvíře pak vidí, že člověk z něj nemá strach,“ uvedl Mann.

Pavlína Chmelařová