Policie už potvrdila, že obdržela několik stížností proti zahájenému stíhání.

Protikorupční útvar policie začal prověřovat podezřelé zakázky na radnici v Přerově koncem loňského roku. V hledáčku jeho šetření se ocitly zejména dvě investiční akce – stavba domova pro seniory a rekonstrukce zimního stadionu.

Z usnesení policie vyplývá, že se detektivové zabývali mimo jiné nadstandardními vztahy některých bývalých radních s dodavatelskou firmou Přerovská stavební společnost.

Její název se, jak zjistil Přerovský deník, objevuje v šestnáctistrán­kovém dokumentu v různých souvislostech.

Protikorupční policie začala stíhat jedenáct bývalých radních – kromě přerovského primátora a senátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) také dva jeho tehdejší náměstky za ODS Josefa Kulíška a Elenu Grambličkovou.

Ve výčtu jmen jsou i bývalí a současní radní Jaroslav Čermák (ODS) a Václav Zatloukal (ČSSD), dále Čestmír Hlavinka (ČSSD), Ivo Kropáč (ODS), Vladimír Vosmanský (ODS), Radovan Rašťák (ČSSD), Naděžda Jačková (ODS), Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD) a dva úředníci z odboru rozvoje města – Pavel Gala a Jiří Raba.

Zatímco někteří radní zřejmě pouze zvedli ruku pro materiál, který se stal později předmětem policejního šetření, u jiných je výčet skutků obšírnější. Mnozí z nich se ale cítí být nařčeni neprávem, a proto proti usnesení o zahájení stíhání podali stížnost.

„Některé osoby už usnesení přijaly. Zároveň ale přišlo několik stížností na postup policie a věcí se tedy bude podle zákona zabývat dozorující státní zástupce,“ shrnul mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Stížnost podle něj nemá odkladný účinek a detektivové se tedy případem i nadále zabývají.

Primátor prý zatajil stavbu bazénu

Na postup policie si stěžuje například přerovský primátor a senátor Jiří Lajtoch (ČSSD), kterého kriminalisté podezírají třeba z toho, že rozhodl o nákupu kompletní dodávky a montáže zařízení na zimním stadionu bez řádného vyhlášení soutěže.

Měl také zatajit výstavbu svého bazénu v čestném prohlášení o majetku za rok 2008 a uvést ji až v dodatečném prohlášení za rok 2010.

„Podal jsem prostřednictvím svého obhájce Tomáše Sokola žádost o přezkoumání postupu policejního orgánu a k mému úžasu odpovědělo státní zastupitelství už do několika dní, že pro to není důvod,“ řekl již dříve primátor Lajtoch.

Ve čtvrtek se ale k věci nemohl vyjádřit, protože je na dovolené v zahraničí.

Proti stíhání se ohradila i bývalá náměstkyně přerovského primátora a dnes už pouze řadová zastupitelka Elena Grambličková. (ODS).

„Byla jsem obviněna jen ve vztahu k zimnímu stadionu. V mé stížnosti jsem proto kladla důraz na to, že jsem byla proti jeho rekonstrukci i proti úhradě víceprací, které činily zhruba 9 milionů korun. V mém případě je obvinění absurdní,“ zmínila Grambličková.

„Hlasování v Radě města je v zápise vždy zaznamenáno pouze počtem hlasů pro, proti, zdržel se, nikoliv ve spojení s konkrétními jmény. Obě investiční akce provázelo několik postupných schvalovacích procesů a zřejmě jsem v některém průběžném usnesení, které jsem považovala za formální, zvedla ruku pro jeho schválení. Což je moje pochybení, spoléhala jsem na profesionalitu úředníků, kteří zpracovali materiál, včetně návrhu na usnesení,“ brání se.

Dloholeté neformální vztahy

Detektivové z protikorupčního útvaru policie se v usnesení zmiňují o nadstandardních vztazích některých radních se zástupci dodavatelské firmy Přerovská stavební společnost. Ta ve městě realizovala několik zakázek – například již zmíněné stavby Domova pro seniory nebo zimního stadionu.

Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) měl mít podle policie dlouholeté neformální osobní vztahy se zástupci soutěžitele Přerovská stavební společnost, o nichž prý záměrně neinformoval veřejného zadavatele.

Výhody v podobě stavebních prací měl přijímat v době rozhodování o předmětných zakázkách také radní Václav Zatloukal (ČSSD).

Dalšího z radních Jaroslava Čermáka (ODS) zase policisté podezírají z obchodního vztahu se soutěžitelem – zajišťoval prý bezpečnostní služby při ostraze staveniště Domova pro seniory, a to až do skončení stavby.

Nekometovali a nebrali telefony

Zatímco někteří bývalí konšelé se k věci odmítli vyjádřit, jiní celý den nebrali telefony.

„Ještě jsem poštu nepřevzal, ale určitě se obrátím na svého právního zástupce a budu se proti tomu bránit,“ řekl radní Václav Zatloukal (ČSSD).

„Potvrzuji, že jsem usnesení o zahájení trestního stíhání převzal, věc ale nebudu dál komentovat,“ uvedl také radní Jaroslav Čermák (ODS).

„Zatím jsem nic neobdržel a teď jsem zaneprázdněn, takže se k tomu nemám čas vyjadřovat,“ uvedl bývalý radní Vladimír Vosmanský.

„Další kroky budu konzultovat se svým právním zástupcem,“ doplnil také šéf odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.

Stanoviska ostatních členů bývalé městské rady se do čtvrteční uzávěrky Přerovského deníku nepodařilo získat.

Petra Poláková - Uvírová, Naděžda Švrčková