VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bydlení není zadarmo, budou učit lidi v Přerově

Přerov – Naučit se hospodařit s penězi, aby se nedostali do dluhů a měli na zaplacení nájmu. Takový je smysl projektu tréninkového bydlení, do kterého chce zapojit přerovská radnice sociálně nepřizpůsobivé z ubytoven a vyloučených lokalit. Na jejich ekonomickou gramotnost začnou dohlížet sociální pracovníci magistrátu od poloviny letošního roku.

13.4.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Takzvané tréninkové bydlení má v první fázi pomoci čtyřem vytipovaným rodinám ze sociálně slabého prostředí k tomu, aby si udržely bydlení. Pomyslnou školní učebnou se jim stane obecní byt, který dostanou na omezenou dobu do svého užívání.

„Každé rodině bude přidělen sociální pracovník a pod jeho dohledem se musí snažit žít tak, aby jí nevznikaly dluhy. Mezi povinnosti se zařadí nutnost naučit se hospodařit s penězi takovým způsobem, aby rodina na konci měsíce nebyla v mínusu," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

V malých bytech se dnes tísní početné sociálně slabé rodiny i několik generací.

„Velkým problémem je, že se děti nemají kde naučit hospodařit s penězi. Zjistíme finanční situaci rodin a nastavíme systém hospodaření, v případě dluhů i splátkový kalendář," upřesnila Marta Šintáková, vedoucí oddělení sociální prevence přerovského magistrátu.

Upřednostníme rodiny s dětmi

Podle ní dnes žije na téměř dvou desítkách přerovských ubytoven kolem šesti stovek lidí – z toho je 54 rodin s dětmi.

„Chceme upřednostnit právě rodiny s dětmi, protože zde vyrůstá další generace lidí, která vůbec netuší, jak by měly tyto věci fungovat. Klíčová pro tento projekt je ale dobrovolnost, snaha a zájem podvolit se přísnému režimu, který bude zpočátku nastolený," řekla.

Udržet si byt mají problém hlavně lidé ze sociálně vyloučených lokalit v blízkosti nádraží. Žijí zde desítky romských rodin.

„Dostanou peníze, nakoupí si jídlo nebo oblečení – a pak zjistí, že nemají třeba na zaplacení nájmu, elektřiny a vody. Proto je zapotřebí dát jim v tomto ohledu jakousi školu života," vysvětlil náměstek přerovského primátora Tomáš Navrátil (ANO).

Zájemci se mohou hlásit

Zájemci o tréninkové bydlení se mohou do projektu přihlásit do 9. května. Sociální pracovníci jejich situaci posoudí a vyberou čtyři domácnosti, které začnou sledovat.

„Podmínkou je, aby rodiny neměly dluh u dodavatele energií, protože by s nimi neuzavřel smlouvu," doplnila vedoucí odboru školství a sociálních věcí magistrátu Romana Pospíšilová.

Rodiny, které v ročním projektu uspějí, budou moci žít v obecních bytech a samy dokázat, že jsou schopny čerpat z toho, co se naučily. Lidé, kteří ale v tréninkovém bydlení propadnou, se budou muset vrátit tam, odkud přišli. Na ubytovnu, do azylového domu, nebo k rodině.

Sociální pracovníci budou sledovat i to, jestli klientům nevznikl nový dluh, nepřišli o zdroj příjmů, nepropadli závislosti na výherních hracích automatech, ale také jestli svým chováním nenarušují sousedské vztahy. Podle radních je největším problémem skutečnost, že některé rodiny neumějí hospodařit celé generace – a tento trend je třeba přibrzdit, nebo nejlépe zastavit.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

13.4.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak bude vypadat okolí takzvaného průpichu, určí urbanistická studie.
9

Nevábnou bránu do Přerova má změnit průpich. Bourat domy začnou brzy

Ilustrační foto
40

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

V Přerově se otevřou brány památek. Co bude k vidění?

Přerov - Brány celé řady památek se otevřou během Dnů evropského dědictví, které v Přerově připadnou na víkend 9. a 10. září. Letošním ročníkem se ponese heslo „Památky a příroda“.

Kabelkový veletrh bude poprvé na třech místech!

Jeden termín a tři města, kde se bude pomáhat prostřednictvím největší charitativní akce Deníku: Kabelkového veletrhu.

Opilá řidička převrátila auto na střechu, druhou zastavili policisté

Šestapadesátiletá žena jela v úterý krátce před půl čtvrtou odpoledne ve směru od obce Kozlovice směrem na Radslavice, jízdu však nezvládla.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení