Možnost přivýdělku totiž v regionu není tak snadno sehnatelná jako například ve větších městech.

V tom zase mají výhodu studenti vysokých škol, kteří si mohou zajistit ubytování na kolejích i o prázdninách a sehnat si brigádu ve městě, ve kterém studují. Obtížnější situaci mají středoškoláci.

Ti většinou hledají práci přímo v regionu. Podle slov většiny Deníkem dotázaných studentů však musí mít známé nebo příbuzné, kteří jim přivýdělek ke studiu domluví.

„Brigádu mám na prázdniny zajištěnou díky kamarádce. Jinak by to šlo jen těžko, přiznává studentka střední školy Markéta Školoudíková z Hranic. „Pracoval jsem asi měsíc a bylo to celkem náročné, svěřil se Jiří Holec ze Soukromé střední odborné školy v Hranicích.

„Brigádu jsem sehnal jen díky známostem, přičemž jsem vypomáhal na jedné stavbě,“ dodal student.

Jiná možnost, jak si mohou studenti práci sehnat, je hledat na internetu. „Práci si sháním přes známé nebo na internetu. Během školního roku hlídám děti a dále si hledám příležitostné nárazové brigády. V průběhu prázdnin pak vyhledávám dlouhodobější příležitosti,“ sdělila Lucie Bradová, studentka hranického gymnázia.

Středoškoláci se často shodovali na skutečnosti, že jsou znevýhodněni věkem. Mnohé společnosti totiž nemají zájem o pracovníky, kteří dosud nedosáhli plnoletosti. Studentům vysokých škol se brigáda i díky věku shání snadněji.

Ve větších městech se navíc dá vydělat více peněz. „Na střední škole jsem umýval okna aut na benzince, ale v Hranicích se na tom moc vydělat nedalo. Rok na to, když už jsem byl na vysoké, jsem to dělal i v Praze, a tam se mi podařilo vydělat až dvakrát, třikrát tolik,“ vyprávěl Marek Pavelka z Hranic.

Ten stejně jako někteří studenti pracuje nejen o prázdninách, ale i v průběhu školního roku. „Mám pravidelné brigády v baru, na život v Praze mi to stačí. Že bych vydělal něco navíc, nemůžu říct,“ řekl Pavelka.

„Já pracuji i přes rok pro OVB, takže přes prázdniny v tom budu jen pokračovat. Mám v plánu si za ušetřené peníze koupit nějaké auto, jen ještě nevím jaké,“ uvedl další student, jednadvacetiletý Jakub Jílek z Hranic.

Další kvůli lepším výdělkům míří za prací do zahraničí. „Já letos jedu do Anglie, abych si něco vydělala. Budu tam sbírat třešně, takže se snad vrátím s nějakými našetřenými penězi,“ svěřila se Bára Řeháková ze Skaličky.

Studijní možnosti ale mohou možnosti přivýdělku limitovat. „Tento rok budu pracovat opět jako servírka v lázních, ale jen část prázdnin, protože potom se musím připravit na studijní pobyt ve Finsku,“ sdělila vysokoškolačka Alena Chrastinová z Rakova.

Jan Rotrekl, Vítězslav Orava