Holubí vejce a mláďata z hnízd a dospělé holuby z nastražených klecí vybírají pracovníci specializovaných firem. Města je hledají formou výběrových řízení.

„Byli jsme jedněmi z prvních, kdo s tím začal,“ řekl vedoucí odboru zemědělství přerovského magistrátu Ivo Hubík.

„Vybereme vždy firmu, která nejprve vytipuje, které lokality jsou v daném roce osídleny holuby nejvíce a pak teprve může s redukcí těchto ptáků začít,“ vysvětlil s tím, že ročně přijde ve městě toto opatření zhruba na sto tisíc korun.

Posbírali 92 holubích mláďat

Po vzoru Přerova začali stejným způsobem likvidovat holuby i v Hranicích.

„Vloni pravidelně vybírala najatá firma jejich hnízda v historickém jádru města a v Galašově ulici od 15. dubna do 15. října. Na šestnácti stanovištích odebrala celkem 92 holubích mláďat a 175 holubích vajíček,“ řekl mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Na podzim pak následoval odchyt dospělých ptáků do speciálních klecí, umístěných mimo jiné i na střeše zámku.

„K 31. prosinci jsme takto odchytili 189 divokých holubů,“ upřesnil Bakovský a dodal, že vajíčka i živí ptáci byli zlikvidováni v souladu se zákonem o veterinární péči. Vloni za tento proces zaplatily Hranice 85 tisíc korun. Letos jej budou opakovat.

V Lipníku nad Bečvou holuby nehubí. „U nás nikdy přemnoženi nebyli,“ vysvětlil Marek Pumprla z odboru životního prostředí MěÚ Lipník. „Objekty, na kterých sedávají, jsme opatřili hroty a sítěmi a tím jsme je od holubího trusu ochránili,“ sdělil. Firmu na likvidaci holubů podle jeho slov Lipník ještě nikdy neoslovil.

V Benátkách je za krmení holubů pokuta

Holubi nejsou ve městech, plných architektonických památek, příliš žádaní. Ztotožňuje se s tím i ornitolog Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Miroslav Dvorský.

„Je řada měst, která na kritických místech používají nejrůznější zábrany proti holubům a na druhé straně jsou i světové známé historické metropole, jako třeba Benátky, kde je lidem udělována pokuta, za to že krmí holuby,“ podělil se o své poznatky Dvorský.

Nejhumánnějším způsobem hubení obtížného ptactva je podle něj likvidace vajíček. „I u přemnožených volavek se doporučuje propíchat jim vajíčka,“ poradil ornitolog, podle kterého škodí holubi nejvíce z hlediska estetického. „Pokálené fasády se asi nelíbí nikomu,“ uzavřel Dvorský.

Holubí trus hrozí alergikům

V Hranicích se zatím za krmení holubů pokuty neudělují, ale přesto před ním město varuje. „Žádáme občany, aby je nekrmili, protože jsou zdrojem roztočů, toxoplazmózy a podobně. Z holubího trusu se odpařují látky, které mohou vyvolat alergické reakce, dýchací potíže nebo ekzémy,“ vzkázal lidem Bakovský.

Podle vyjádření Krajské veterinární správy mohou holubi přenášet salmonelózu nebo pseudomor drůbeže. Ten ale na lidi přenosný není. Žádné nebezpečné nákazy však krajští veterináři již dlouhodobě neevidují.