VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bič na opilce rok poté. Pomohla vyhláška?

Přerov – Ten rozdíl je zřejmý už na první pohled. Zatímco ještě loni si přerovští bezdomovci otevřeli krabicové víno pár metrů od školy nebo na lavičce před kostelem, teď tato místa zejí prázdnotou. Obecně závazná vyhláška města, která platí v Přerově přesně rok, vyhnala podle strážníků opilce z veřejných prostranství. Radní teď chtějí rozšířit okruh míst, kde zákaz pití alkoholu platí, o další lokalitu – náměstíčko u fary v Předmostí.

25.10.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Vzniku vyhlášky předcházely vleklé problémy se skupinkami opilců, kteří se nejčastěji shlukovali u nádraží, na náměstí Svobody, posedávali na lavičkách u kina Hvězda nebo odpuzovali návštěvníky supermarketů. Přemluvit pobudy, aby vyklidili svá stanoviště, byl pro policisty často nadlidský úkol. Problém se sice ani po roce nepodařilo vymýtit úplně, přesto pokrok nastal. Díky možnosti udělení sankce.

„Vloni jsme řešili sedm případů popíjení alkoholu na veřejnosti, v letošním jich bylo asi dvacet. Pěti lidem jsme udělili blokovou pokutu a dalším jsme domluvili s tím, že byli vykázáni z místa," řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. Jak ukazuje praxe, už jen samotný nástroj v podobě vyhlášky strážníkům v boji s opilci pomáhá.

Část lahví končí ve ztrátach a nálezech

„Udělit pokutu bezdomovcům, kteří popíjejí alkohol na ulici, se často míjí účinkem. Vymahatelnost práva je totiž vzhledem k jejich špatné sociální situaci malá. Jediné, co opravdu zabírá, je alkohol jim zabavit. To má daleko větší dopad," shrnul zkušenosti strážníků.

Podle něj se opilci po příjezdu hlídky na místo buď k alkoholu nehlásí, nebo ho vylévají přímo před očima strážníků do kanálu.

„Než aby dostali pokutu, dělají, že láhev není jejich, takže se k ní pak chováme jako k nalezené věci. Rychle se kazící vína se znehodnotí, některé láhve končí také ve ztrátách a nálezech," zmínil.

Kde se stále schází a kde se už pít nesmí?

K vyhledávaným místům pijanů patří i nadále okolí supermarketu Tesco v ulici Velké Novosady a pak prostor přerovského přednádraží.

Vyhláška, již před rokem schválili zastupitelé, striktně vymezila okruh míst, kde se nesmí pít. Patří k nim okolí vlakového a autobusového nádraží, ale také náměstí Svobody a Fr. Rasche či parčík na náměstí Přerovského povstání u kina Hvězda. Alkoholové dýchánky díky ní skončily také na pionýrské louce, u majáku nebo u supermarketů Tesco či Albert.

Vyhláška zakázala popíjení alkohol na všech dětských hřištích a veřejných prostranstvích ve vzdálenosti padesáti metrů od školských zařízení. Konzumace alkoholu není povolena ani v blízkosti kostelů – sv.Vavřince, sv. Michala a evangelického kostela.

Na Silvestra si venku cvaknout můžete

Zákaz se naopak nevztahuje na restaurační předzahrádky a konání jednorázových akcí, spojených s prodejem zboží a poskytováním služeb podle zvláštního předpisu města. Požívat alkohol se může i na Silvestra a Nový rok a stejně tak je povoleno posilnit se mokem i na kulturních, sportovních a jiných akcích společenského charakteru, jejichž pořadatelem je město.

„O tom, že má nová legislativa smysl, svědčí i fakt, že rada na svém posledním zasedání schválila další místo, kde bude platit zákaz alkoholu. Je jím náměstíčko u fary nedaleko baru Nonstop v Předmostí, kde se často shlukují opilci," upřesnil mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Lidem za porušení vyhlášky hrozí na místě pokuta až do výše tisíc korun. Ve správním řízení může být sankce za přestupek ještě vyšší.

Místa, kde platí zákaz konzumace alkoholu

hypermarket Albert a blízké okolí
prostor autobusového nádraží
prostor před vlakovým nádražím
náměstí Fr. Rasche a dvorní trakt
náměstí Svobody
hypermarket Tesco a přilehlé okolí
okolí evangelického kostela
nábřeží PFB
náměstí Přerovského povstání a parčík
parčík před restaurací U medvídka
ulice Čechova, Šířava, tř. 17. listopadu
supermarket Tesco (bývalá Komuna) a přilehlá zeleň
okolí Chemoprojektu
ulice Šrobárova a okolí
prostor mezi předzahrádkou U komára a rybníkem
supermarket Albert (ulice Želatovská) a blízké okolí
ulice Žižkova
Pod Valy, U Neptuna
Okolí Majáku
pionýrská louka
oblast malé a velké laguny
Osmek
náměstíčko Předmostí
Předmostí – MIC, parčík a Památník lovců mamutů
Horní náměstí
okolí kostela sv. Vavřince
okolí kostela sv. Michala

Autor: Petra Poláková-Uvírová

25.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zubři v přípravném utkání proti Vsetínu. Ilustrační foto

Zubři Vsetínu oplatili těsnou porážku v přípravě. Rozhodl Berger

Dopravní nehoda v obci Vranovice-Kelčice.
3

Úterní odpoledne ve znamení nehod, vyžádaly si celkem osm zraněných

Zpátky do plavek! Třicítky se vrací, víkend bude tropický

Po citelném ochlazení čeká obyvatele Olomouckého kraje opět tropický závěr týdne.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

I když oslaví přerovský strážník Miroslav Komínek koncem srpna teprve jednačtyřicáté narozeniny, má za sebou už sto osmdesát odběrů krve.

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém pachateli, který ukradl 2. srpna z lavičky na čtvrtém nástupišti přerovského vlakového nádraží volně odloženou dámskou kabelku, se obrací na veřejnost policie.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení