Kromě nezbytného úklidu a vyčištění budov od sutin a bláta jim podle jejich slov hasiči poskytli hlavně psychickou podporu.

„Už jsme na dně a nedá se ani vyjádřit slovy, co pro nás jednotky z Lipníku a Hranic udělaly. Hasiči nám pomohli vykopat díry, aby mohla voda odtékat ze zaplavené zahrady. Nejhorší to asi bylo v pátek, kdy se přihnala druhá vlna a vytrvale pršelo. Měli jsme strach, že budeme mít domy znovu pod vodou,“ líčila jedna z obyvatelek Polomi Zdenka Adamská.

Lidé v obci si prý o víkendu sáhli až na dno svých sil a začala na ně doléhat únava z předešlých dní. „Důležité bylo, že tu byli hasiči s námi a všechno řešili s absolutním klidem a ochotou. To byl přímo balzám na duši, vědět, že je někdo, kdo nám v nouzi pomůže. Vodu jsme měli v domě už potřetí, ale nejhorší to bylo právě teď,“ řekla Adamská.

Hasiči odčerpávali vodu ze zaplavených hospodářských budov v obci a odnášeli hromady sutin až do neděle. Podle ředitele Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslava Čočka se v oblastech postižených záplavami vystřídalo během uplynulých dní na dvacet jednotek z celého regionu.

Snad nejhorší byla situace v pátek, kdy začalo znovu pršet. „To už byli mnozí zoufalí, protože se báli, že se povodně zase vrátí,“ poznamenal dále ředitel.

Na místě kvůli tomu podle něj působil psycholog Hasičského záchranného sboru v Přerově, který s lidmi bezprostředně řešil jejich situaci. Věci na úklid jako pytle nebo dezinfekční prostředky pak zajistila charita. „Hasičům se podařilo provést úklid do neděle a potom zde své působení ukončili,“ poznamenal Čoček.

V pondělí 29. června už na místě zůstala jen armáda. „Máme tu teď patnáct vojáků, kteří nám pomáhají s uklízením hromad nepotřebného materiálu, odnášejí zničené sedačky, skříně nebo lednice. Kontejnery zajistil Ekoltes z Hranic,“ uvedl starosta Polomi Václav Sládeček. Podle něj se v současné době v obci sanují studny. „Zatím nebyl žádný ze zaplavených domů určen k demolici,“ uzavřel v pondělí starosta Sládeček.