VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Architekti kritizují radnici, kvůli lávce U Tenisu

Přerov – Další spornou zakázkou přerovské radnice se bude zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Obrátila se na něj totiž Česká komora architektů, která kritizuje město kvůli postupu při zadávání veřejné zakázky na projekt nové lávky U Tenisu.

18.3.2011 3
SDÍLEJ:

Návrhy na novou lávku U Tenisu. Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vojtěch Podušel

Město oslovilo formou výzvy šest projekčních kanceláří, aby načrtly svou představu podoby lávky. Komoře se ale nelíbí, že se o investici za nejméně 14 milionů rozhoduje tímto způsobem.

„Město podle našeho názoru nepostupovalo v souladu se zákonem. Vyhlásilo výběrové řízení pro výběr ideového návrhu na stavbu lávky cestou výzvy, směřované šesti projekčním kancelářím. Těm za předložené návrhy vyplatili odměnu 20 tisíc korun,“ ohradila se proti postupu přerovské radnice ředitelka Kanceláře České komory architektů Tamara Čuříková.

V čem je háček?

Vítězný ideový návrh má být podkladem pro zadání veřejné soutěže.

„Hodnota zakázky, zahrnující náklady na výběrové řízení a ideový návrh, zpracování všech stupňů projektové dokumentace a samotnou realizaci stavby je nejméně 14 milionů korun,“ řekla Čuříková.

Zakázka by prý měla být posuzována jako soutěž o návrh, a proto je postup města v rozporu se zákonem.

Město si stojí za svým

Zástupci vedení přerovské radnice si to ale nemyslí. „Jsme přesvědčeni o tom, že jsme architektonickou soutěž nemuseli vyhlašovat,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Město prý na základě průzkumu trhu požádalo o zpracování ideových návrhů na lávku U Tenisu, a to ve dvou variantách.

„Od šesti firem jsme obdrželi celkem dvanáct návrhů, které jsme oficiálně představili veřejnosti, a nyní probíhá jejich prezentace v Městském informačním centru,“ řekl. Vybraný návrh se má stát podkladem pro zadání veřejné zakázky na zpracování projektové dokumentace.

Autoři návrhů už sice vyčíslili náklady na výstavbu nového přemostění, ceny jsou prý ale jen předběžné. „Pohybují se v rozpětí od 15 do 35 milionů korun,“ upřesnil Přidal.

Jeden z návrhů lávky U Tenisu

#nahled|http://g.denik.cz/60/c4/05_02_lavka_utenisu_denik_flash_big.jpg|http://g.denik.cz/60/c4/05_02_lavka_utenisu.jpg|Návrh nové lávky U Tenisu č.5#
DALŠÍ NÁVRHY LÁVKY NAJDETE ZDE: Nová lávka U Tenisu: podívejte se a hlasujte

Radnice zve na veřejnou debatu

Lávka U Tenisu, kterou při povodních už několikrát podemlela voda, je ve špatném technickém stavu. Po posledních záplavách loni v květnu na ní musely být dokonce provedeny zátěžové testy, aby se zjistilo, zda nehrozí její zřícení. Načas byla i uzavřena.

V současné době po ní sice můžou pěší a cyklisté, ale odborníci se shodují na tom, že by další povodeň nepřežila. Pro obyvatele Přerova je téma přemostění řeky Bečvy citlivé.

„Chceme do debaty o vzhledu lávky více vtáhnout občany, a proto se 13. dubna v Městském domě uskuteční veřejné projednávání,“ vysvětlil Přidal s tím, že názor občanů radní zajímá.

Přerovské pokuty

Antimonopolní úřad šetřil v poslední době v Přerově několik sporných výběrových řízení, za která dokonce padaly pokuty.

Přerovská radnice má zaplatit sankci 300 tisíc korun za to, že měla při zakázce na dopravní stavby netransparentním postupem omezit soutěžní prostředí. Jednalo se o soutěž za 100 milionů korun.

Pokutu 90 tisíc dostalo město kvůli výběru dodavatele na stavební úpravy zimního stadionu v Přerově.

„Zadavatel nedodržel zákonný postup tím, že veřejnou zakázku na dodatečné práce zadal v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž byly splněny podmínky stanovené zákonem pro tento typ řízení. Takový postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ vysvětlil již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přerovský strážník Miroslav Komínek má na svém kontě 180 odběrů krve - ocenění mu předal primátor města Vladimír Puchalský.

Přerovský strážník má za sebou 180 odběrů krve

Po neznámém pachateli, který ukradl na nástupišti vlakového nádraží v Přerově kabelku, pátrá policie. Pachatele zachytily kamery.
3

Tento muž na nádraží v Přerově okradl cestující. Nepoznáte ho?

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Závodníky v Přerovské rokli okradli ve spánku. Vzali jim peníze i boty

Na Mistrovství Evropy v autokrosu, které se konalo o víkendu v Přerovské rokli, budou ještě dlouho vzpomínat dva závodníci.

Jazzový festival v Přerově odtajnil program. Hvězdou je Stanley Clarke

Fenomenální americký baskytarista a kontrabasista Stanley Clarke bude hlavní hvězdou Československého jazzového festivalu v Přerově, který se koná od čtvrtku 26. do soboty 28. října. Vstupenky budou v předprodeji už od pondělí 28. srpna.

Vánoce v Přerově čeká radikální proměna, příprav se chopí profesionálové

I když ještě venku vládne letní počasí, radní už mají jasno v tom, jak budou vypadat letošní Vánoce v Přerově. Loňské oslavy na náměstí T. G. Masaryka se totiž příliš nevyvedly a staly se terčem kritiky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení