VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové odkryli v Předmostí 4 tisíce let staré hroby

Předpoklad kontinuálního osídlení Předmostí, a to od pravěku až po současnost potvrzují každý den novými a překvapivými nálezy archeologové, kteří bádají na úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

28.7.2017 2
SDÍLEJ:

Bádání v úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem dokazuje nepřetržité osídlení od pravěku až po současnostFoto: Deník / Kopáč Jiří

V Předmostí se jim podařilo odkrýt unikátní pohřebiště se dvaceti kostrovými hroby. Půda ale skrývá také cenné doklady běžného života nejstarších zemědělců.

Archeologický výzkum na trase dálnice D1 začal už na jaře. Badatelé si ale nejvíce slibovali právě od lokality v Předmostí, kterou proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů. Na mamutí kly sice badatelé nenarazili, ale i tak mají doslova žně.

„Podařilo se nám odkrýt polykulturní naleziště s pohřebištěm z pozdní doby kamenné, ale také sídlištěm ze starší, mladší a pozdní doby bronzové. Objevili jsme i doklady keltského osídlení či stopy raného středověku. Zajímavostí je i novověká cesta, na které jsme našli stříbrnou minci z 18. století,“ přiblížil Jakub Vrána z Archeologického centra v Olomouci, které výzkum na dálnici D1 provádí.

Kostrové hroby

K nejvzácnějším nálezům patří asi dvě desítky kostrových hrobů, které už byly vyzvednuty ze země a jejich přesné stáří určí odborníci. Zajímavé jsou i doklady pohřbívání v žárových hrobech, kdy byly kremační pozůstatky vsypány do jamek.

„Kostrové hroby pocházejí z pozdní doby kamenné, kdy se lidé pohřbívali ve skrčené poloze. Jsou staré více než čtyři tisíce let,“ upřesnil Jakub Vrána. Kromě mužských a ženských skeletů je zajímavostí i nález kostry asi desetiletého dítěte, která byla zaskládána keramikou.

„Byla to zřejmě součást hrobové výbavy. Lidé v pravěku byli totiž pohřbíváni s tím, co by mohli v příštím životě potřebovat - v hrobech se proto objevují i kamenné podložky, na kterých se drtilo obilí, nebo různé nástroje,“ doplnila Pavlína Kalábková, vedoucí sekce archeologie katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

V areálu někdejšího opevněného sídliště z doby bronzové bádají v těchto dnech studenti Univerzity Palackého, kterým se ve čtvrtek podařilo odkrýt další hrob. Badatele překvapilo, že jsou na jediném místě pochováni dva jedinci.

„Mysleli jsme si, že se jedná o klasický pohřeb v sídlištním objektu, ale v jámě jsou minimálně dvě kostry. Hlava jedné chybí, ale kosti jsou dobře vidět. V části hrobu jsou i zvířecí kosti, což svědčí pro masitý milodar,“ zmínila s tím, že stáří nově nalezených skeletů teprve určí odborníci.

Čtyři etapy pravěku

V Předmostí jsou podle ní zastoupeny všechny základní etapy pravěku. „Odkrýváme část pravěkého sídliště, které tady existovalo několik tisíc let. My se nacházíme v části sídliště převážně z doby bronzové, ale jsou tu i nálezy starší, z období eneolitu, což je pozdní doba kamenná,“ doplnila.

Zajímavostí jsou i kamenné a bronzové nástroje, které svědčí o vyspělém zemědělství, zejména textilnictví. „Našli jsme tu přeslen, ale i závaží tkalcovských stavů nebo zásobnice obilí,“ vyjmenovala.

Všechny tyto objevy potvrzují fakt, že okolí Přerova bylo už v dávné minulosti zemědělsky významnou oblastí. „V Dluhonicích jsme našli dokonce měděný sekeromlat z pozdní doby kamenné. Je zachovalý a poměrně dost velký,“ podotkl archeolog Jakub Vrána. Existenci života našich předků dokládají i tisíce střepů lineární keramiky, staré zhruba sedm tisíc let.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hýbl, historik a autor publikace Krvavá noc na Švédských šancí.

František Hýbl získal významné ocenění

Jak reklamovat koupený dům či byt

Viktorie stále bez bodu, z tlaku v Zábřehu nic nevydolovala

Dvě červené karty a těsnou výhru fotbalistů Sulka nabídlo nedělní klání mezi Zábřehem a Přerovem. Domácí se sice v závěru strachovali o výsledek, ale nakonec první výhru v sezóně uhájili. Viktorie je naopak i po třetím kole bez bodu.

Šťastná výhra. Želatovice si připsaly první tři body

Po dvou úvodních prohrách na hřišti soupeřů přišlo povinné vítězství, bylo to ale „s odřenýma ušima“. Fotbalisté Želatovic ve 3. kole krajského přeboru v sobotu na domácí půdě porazili Kralice na Hané 2:1, soupeř ale z Přerovska odjížděl s pachutí obrovského zklamání.

Dočesnou v Čekyni pokazilo počasí, česat přišla jen hrstka

Mohla to být skvělá akce. Jenže se na ní podepsalo sobotní nepříznivé počasí. Déšť a nízké teploty návštěvníky od Dočesné v Čekyni odradily.

AKTUALIZOVÁNO

Nehoda na D1 zablokovala tah z Olomouce na Ostravu

Pět hasičských jednotek zasahovalo v sobotu před druhou hodinou odpoledne u hrozivě vypadající nehody na dálnici D1 mezi Olomoucí a Ostravou, a to poblíž sjezdu na Bělotín. Nákladní vůz s cisternou dostal z dosud nezjištěných příčin smyk, narazil do svodidel a začal hořet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení