VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeologové našli v Předmostí kostry dětí, staré 3,5 tisíce let

Předmostí u Přerova, které kdysi proslavil nález hromadného hrobu lovců mamutů, vydává další svědectví o nepřetržitém osídlení tohoto místa. Archeologové, kteří nyní bádají na trase dálnice D1, našli v jedné z jam kostry dvou dětí ze starší doby bronzové. Další jáma ukrývala kostru mladého muže a ženy. Skelety, pochované v typické skrčené poloze, jsou staré zhruba tři a půl tisíce let.

17.8.2017 1
SDÍLEJ:

Archeologické nálezy v PředmostíFoto: Deník / Poláková-Uvírová Petra

Archeologický výzkum, jenž nyní probíhá na trase dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, je ve fázi, která může být pro obyvatele Předmostí obzvlášť zajímavá. Badatelé každý den vyzvedávají ze země artefakty, dokazující nepřetržité osídlení lokality.

„Nacházíme se v části sídliště ze starší doby bronzové, což je zhruba 1 600 let před naším letopočtem. Lidé si tu tehdy postavili sídliště i opevněné hradisko. Odkryli jsme na sedm desítek jam, které sloužily jako zásobárna obilí, pro uskladnění masa, ovoce a zeleniny,“ přiblížil archeolog Tomáš Zeman z Univerzity Palackého v Olomouci.

Unikátní jsou především nálezy koster v jamách. Nejedná se totiž o klasické pohřebiště. „Tito zemřelí u sebe nemají žádné milodary, takže je otázkou, z jakého důvodu byli pochováni mimo pohřebiště. Nebyli ale do jam pohozeni - těla jsou pochována pietně a ve skrčené poloze,“ popsal.

Jednou z hypotéz, proč byla těla uložena právě tímto způsobem, je, že k úmrtí jedinců došlo v zimě, a protože byla půda zmrzlá, nebylo možné vykopat hrob. „Jáma už neplnila svou funkci, a tak bylo jednodušší zemřelého pohřbít do ní,“ soudí archeolog.

Podle antropoložky Jany Šínové byla nalezena v první jámě kostra mladého muže ve věku do dvaceti let a spolu s ním zde byla i dospělá žena. „Ze třetího jedince se zachovala pouze pravá dolní končetina. Zda to byl muž, určí teprve laboratorní analýza,“ řekla. Těla byla pochována podle pohřebního ritu doby bronzové, tedy ve skrčené poloze na boku.

„U těchto dvou jedinců je zajímavé, že se mladík přetočil trupem na záda, zatímco žena je přetočená na břiše a má levé rameno spadlé před tělo. Kostry jsou zachovalé, takže antropologická analýza určí pohlaví, věk i výšku. Zatímco mladík má znaky nedospělého jedince, žena je dospělá,“ doplnila.

Zda se jednalo o příbuzné - například matku se synem nebo sourozence, může potvrdit jedině analýza DNA.

Pietně byly uloženy v jámě také dvě děti. „Jedno leží na pravém boku, druhé na levém. Ani tyto děti u sebe nemají milodary. Odhad je, že mohly mít kolem tří až čtyř let. Dětské kosti jsou ale daleko křehčí, takže je obtížnější hledat známky patologií,“ vysvětlila antropoložka. Podle ní jsou tyto kostry ve velmi zachovalém stavu.

Brusle na vyhlazování kůží i štěrchátko

Archeologové objevili také cenné artefakty, dokládající způsob života pravěkých lidí. „Odkryli jsme kuchyňskou keramiku jako hrnce a zásobnice, a pak také stolní servis - tedy drobné misky a nebo koflík s ouškem. Zajímavostí jsou i kostěné nástroje a raritou je keramické štěrchátko,“ doplnil archeolog Tomáš Zeman.

Badatelé narazili dokonce na brusli, která sloužila na vyhlazování kůží. „Našli jsme i dvě bronzové jehlice, které zdobily účes nebo spínaly oděv, a bronzový terčík,“ vyjmenoval dále.

Výzkum nyní probíhá v těsné blízkosti hradiska, o jehož existenci už archeologové věděli díky geofyzikálnímu průzkumu. V těchto dnech se jim podařilo zachytit část vnějšího příkopu opevnění. S detailním průzkumem se zde začne přibližně v září.
Nezodpovězená ale stále zůstává otázka, zda se podaří nalézt také artefakty z období paleolitu, dokládající život lovců mamutů. Badatelé jsou spíše skeptičtí.

„Nedostaneme se do takové hloubky, abychom na tyto vrstvy narazili. Pokud tu nějaké tábořiště lovců mamutů v minulosti bylo, zůstane zřejmě pod tělesem dálnice, a bude zachováno pro další generace,“ zhodnotil Tomáš Zeman. Archeologové budou v této lokalitě bádat zhruba rok „Neprozkoumaných míst je stále dost,“ uzavřel.

Autor: Petra Poláková-Uvírová

17.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápas krajského přeboru mezi Přerovem (v modrém) a Želatovicemi v sezoně 2010/11
11

Bitva o Přerov v novém kabátě: Viktorka hostí Želatovice! Jak to vidíte?

Přerovští policisté v pátek dopoledne uzavřeli okolí banky na rohu Čechovy a Jaselské ulice z důvodu nahlášení nástražného výbušného systému v prostorách. Na místo dorazil i pyrotechnik se psem, speciálně vycvičeným na vyhledávání výbušnin.  Jednalo se al
20

Anonym nahlásil bombu v přerovské bance

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Farm food festival provoní přerovské výstaviště. Co vás čeká?

Na tradiční Gulášfest, který každoročně přilákal na přerovské výstaviště až pět tisíc lidí, navazuje v letošním roce akce s názvem Farm food festival Přerov 2017.

Týden hokeje zavítal do Přerova. Na led vyjeli Zaťovič, Šťastný či Herman

Velká náborová akce hokejistů se na přerovském zimním stadionu uskutečnila už poněkolikáté, tentokrát ale byla výjimečná. Potenciální zubříci si totiž ve čtvrtek v rámci akce Týden hokeje mohli zahrát také s Martinem Zaťovičem, Davidem Šťastným, Jakuby Hermanem s Ferencem nebo kapitánem A-týmu Tomášem Sýkorou.

Domy ve Škodově ulici půjdou k zemi

Smutná kapitola Přerova, na jejímž počátku byly představy o proměně romského ghetta ve Škodově ulici v moderní čtvrť, a na konci debakl projektu investora a jeho insolvence, se uzavírá. Čtyři poslední zchátralé domy v této čtvrti půjdou počátkem října k zemi. Město je před podpisem smlouvy s firmou, která má objekty zdemolovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení