Tablet a hlavní cena poznávací zájezd potěšil absolutní vítězku sedmnáctiletou Adélu Totkovou, studentku gymnázia v Otrokovicích. Ta se chopila sepsání příběhu na téma Tradice versus pokrok aneb Uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

„Čekala jsem, že buď to bude úplný průšvih, že mi řeknou, že nerespektuji dějiny a že si z toho dělám srandu. Nebo, že je to naopak zaujme, protože je to originální. Ale že bych vyhrála, to jsem nečekala," přiznává sympatická dívka.

O možnosti přihlásit se do literární soutěže regionálního Deníku se dozvěděla od své učitelky češtiny.

„Téma to bylo skvělé, moc jsem si ho užila. Už ve škole jsem nad tím přemýšlela a pak jsem jej doma zkusila dát dohromady. Musím říct, že mě to bavilo," pokračuje studentka.

Líbila se jí hlavně tématická volnost a to, že si může napsat co chce.

„Pojala jsem to trochu reportážněji, měla jsem hodně přímých řečí a opravdu mě to bavilo," doplňuje dívka, kterou vítězství i dárky před Vánocemi potěšily dvojnásob.

Aby se veřejnost něco dozvěděla

Pro stříbrné ocenění si do Olomouce přijela osmnáctiletá Sylvie Kadlčíková ze zlínského Gymnázia Lesní čvrť, která se zabývala tématem s názvem Češi a Slováci a jejich stát v proměnách času.

„O soutěži jsem se dozvěděla zrovna, když jsme probírali Československo, pana Masaryka, tak se to hezky sešlo. Už odmalička ráda píšu, hodně mě to baví a chtěla bych být i novinářka," vysvětluje gymnazistka.

Jako třetí nejlepší práci pak odborná porota ocenila šestnáctiletého Lukáše Kopeckého z Lesnické školy v Hranicích.

Zpracovával esej na téma Moje sportovní hvězda, proč bych chtěl být jako ona.

„Chodím na karate a tak jsem chtěl napsat o zakladateli karate, který není moc známý, ale měl zajímavý život, hodně originální. Psal jsem to s tím, že bych byl rád, kdyby se text otiskl a veřejnost se o něm něco dozvěděla. Ocenění mě potěšilo, ale nejvíc asi to, že se článek otiskl," doplňuje Lukáš Kopecký.