Je to jako scéna z baru na americkém středozápadě, jenže se odehrává v kulisách jednoho typického kulturáku na Moravě. Ta muzika, ten chlapík ani stovky dalších lidí nejsou v šumperském Domě kultury náhodou. Právě nyní, v pátek 16. listopadu, zde začíná jeden z hlavních koncertů festivalu Blues Alive.

Šumperk se v polovině listopadu mění v hlavní město blues celé střední Evropy s železnou pravidelností už sedmnáct let. Přehlídka se tradičně pyšnila tím, že do České republiky premiérově vozila známá jména. Vybírat ze slavných interpretů, kteří ještě nevkročili na českou půdu, je však rok od roku těžší. Letos se tak festival poprvé nese ve znamení návratů.

„Všechny hlavní hvězdy už v České republice v minulosti byly. Ale myslím, že to ničemu nevadí. Protože jsou to osobnosti tak velkého kalibru, jako Shemekia Copeland, která hrála před pěti lety v Uherském Brodě, a Lucky Peterson, který hrál před ještě delší dobou v Praze na festivalu United Islands. Jejich hudba je zajímavá, jsou to hvězdy globálního formátu, takže není důvod, abychom je nepozvali," řekl dramaturg přehlídky Blues Alive Ondřej Bezr.

V půlce listopadu se do Šumperka sjíždějí lidé z celé republiky i z okolních států. V hloučcích se často ozývá slovenština nebo polština. „Na Blues Alive jezdím už několik let. Je skvělé slyšet naživo muzikanty, které znám jen z cédéček," řekl Pavel Hammer z Hradce Králové.

Na pódiu jsou dokonce čeští interpreti ve výrazné menšině. Největší podíl tvoří hudebníci ze Spojených států. Blues Alive si mezi muzikanty a jejich agenty vydobyl tak dobrou pověst, že do třicetitisícového Šumperka není problém dostat kohokoli. Jediné, co pořadatele přehlídky limituje, jsou peníze.

Přesto vyjednávání s agenturami, které americké umělce zastupují, trvá prakticky celý rok. Po podepsání kontraktu dorazí od agentury několik stránek požadavků na technické zajištění či catering. I když pořadatelé získali během let řadu zkušeností, přiznávají, že příprava je náročná.

„Přestože máme výborné a dlouholeté zvukaře, množství techniky si musíme půjčovat. Jsou to věci, které v regionu neseženeme. Máme zaběhanou spolupráci s jednou pražskou agenturou, takže z Prahy přijede náklaďák se speciální aparaturou, abychom všem požadavkům dokázali vyhovět," říká ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Na pátečním koncertu Blues Alive září Australan Hugo Race, muž s hlubokým a sametovým hlasem. Newyorský kytarista Jim Campilongo publiku servíruje propracovaná kytarová sóla. Nejvíce posluchače zaujímá černošská zpěvačka Shemekia Copeland. Ačkoli měří sotva metr šedesát a aby byla na pódiu vidět, musela si nazout si boty si vysokými podpatky, svým energickým vystoupením ovládá stovky diváků v sále.

O festivalu ale nejlépe vypovídá něco jiného. Ve foyer kulturního domu se při koncertu jedné méně známé kapely tísní desítky lidí. Ačkoli stojí hlava na hlavě a davem se neustále prodírají další posluchači, nikdo kvůli tomu není nevrlý či otrávený. Blues Alive, to nejsou jen slavní muzikanti, ale hlavně skvělé publikum. I když se všichni vzájemně neznají, jedno je spojuje. Láska k blues.

Blues Alive v kostce

Páteční koncert Blues Alive 2012.Blues Alive je největší přehlídka bluesové muziky ve střední Evropě. Koná se v Šumperku vždy v polovině listopadu pravidelně od roku 1996. Každoročně se na ní sjíždí posluchači z České republiky, ale i okolních zemí. Hlavní koncerty bývají beznadějně vyprodané. Na letošním ročníku Blues Alive se vystřídaly kapely a interpreti z České republiky, Polska, Maďarska, Slovenska, Austrálie a USA. K přehlídce patří také festivalové ozvěny, Echo Blues Alive, a vyhledávací soutěž kapel Blues Aperitiv. Obě doprovodné akce se budou konat příští rok na jaře.

Termín konání: 15. – 17. Listopadu
Místo konání: Hlavní scéna v Domě kultury Šumperk, vedlejší scéna v polské Chorzowě. Satelitní koncerty v Praze, Ostravě, Zlíně a dalších 16 městech
Rozpočet: 4,5 milionu korun
Počet vystupujících kapel: 20
Hlavní hvězdy letošního ročníku: Michal Prokop, Vladimír Mišík, Shemekia Copeland, Jim Campilongo trio, Eric Bibb & Habib Koité, Lucky Peterson