V letošním roce už u městské policie v Olomouci skončilo 13 strážníků.

Obvykle odcházejí kvůli výsluze k policii České republiky, k armádě, vězeňské službě nebo do soukromého sektoru, kde mají možnost vyššího výdělku.

Od ledna už olomoucká městská policie vyhlásila čtyři výběrová řízení na nové strážníky.

V létě byli přijati tři uchazeči, nakonec však nastoupili jen dva. V obou případech se jednalo o muže.

Loni byla obměna mezi zdejšími strážníky ještě vyšší, náborem nových se však podařilo počty postupně doplnit.

„V letošním roce se to bohužel zatím nedaří. U policie České republiky probíhají výběrová řízení, zájem o práci u městské policie v Olomouci se kvůli tomu snížil téměř na polovinu. Podobnou situaci jsme zaznamenali také v roce 2009, kdy v našich řadách nastal ze stejného důvodu výrazný podstav," vzpomněl mluvčí olomoucké městské policie Tomáš Musil.

Městská policie má na webových stránkách prakticky neustále oznámení o náboru nových strážníků.

O spolupráci požádala také starosty z okolních obcí, kteří stejnou výzvu zveřejňují na obecních internetových stránkách a vývěskách.

Fyzické testy pro přijetí k MP OlomoucPro muže do 29 let* 

Shyby nadhmatem: 8 (při tělesné váze 71 až 80kg)
Bench-press: 55 kg (při tělesné váze 71 až 80kg), činku je nutné desetkrát zvednout 
Sed-leh: 42 / 1 min
Člunkový běh: 10,8 min
Běh na 12 minut: 2300 m

* s věkem uchazeče se minimální nároky na absolvování testu snižují, jiné jsou pro ženy

Podrobný přehled požadavků pro přijetí ZDE 

Zaškolení trvá několik měsíců

Při výběru uchazečů na pozici strážníka musí městská policie vycházet z předepsaných zákonných podmínek.

„Ty není možné žádným způsobem obejít nebo zmírnit. Požaduje se bezúhonnost, spolehlivost, věk nad 21 let, zdravotní způsobilost a střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Pokud někdo neuspěje u ústního pohovoru nebo v testu fyzické zdatnosti, je ještě prostor pro doplnění vědomostí nebo kondice, což může uchazeč předvést při dalším termínu výběrového řízení," vysvětlil Tomáš Musil s tím, že všemi koly výběrového řízení úspěšně projde méně než deset procent uchazečů.

Nového strážníka teď hledají také v Litovli, kde momentálně u městské policie slouží pouze muži. Naposledy tam přijímali městského policistu v roce 2012.

„Teď nám tento strážník oznámil, že odchází k policii České republiky. Přihlášku si zatím podalo šest zájemců, je mezi nimi také jedna žena. Zaškolení nového strážníka není jednoduché, trvá to několik měsíců. Nejdříve je takzvaným čekatelem a nemůže sloužit stejné směny jako ostatní. Musí absolvovat tříměsíční kurz a složit zkoušky a teprve pak může nastoupit do běžných služeb jako ostatní," popsal litovelský tajemník Radovan Vašíček.

Po kurzu 12 tisíc hrubého

Nově přijatý zaměstnanec – takzvaný čekatel, který ještě neabsolvoval odborný kurz a nezískal osvědčení o splnění odborných předpokladů, je zařazen do 5. platové třídy.

Po nástupu dostane plat, který začíná na 10 630 korun hrubého. Jakmile úspěšně dokončí kurz, má nárok na nejméně 12 500 korun hrubého a příplatky za praxi.

Dostává také zvláštní příplatek 3 tisíce korun, za práci ve směnném provozu dalších 500 korun a podle odváděných pracovních výsledků rovněž osobní ohodnocení.

Mezi nejčastější benefity poskytované strážníkům patří příspěvek na stravování, penzijní připojištění, poukazy na čerpání rekreace či wellness služeb a pětitýdenní dovolená.