„Nevěřím, že tentokrát to bude jiné. Techno zní asi víc, ale když už se mladí baví, někdy neví, kdy přestat. Prioritní by pro radnici mělo být, aby byli obyvatelé spokojení. Nicméně se možná z reakcí, které nastaly po technoparty, poučí," doufá Vyškovanka Libuše Toufarová. Obavy má i z toho, aby fanoušci posilnění alkoholem něco ve městě nezničili.

Strachovat se prý nemusí. Alespoň to tvrdí radnice a organizátoři. A to ani hluku, ani případných výtržností. „Ve čtvrtek začínáme ve čtyři hodiny odpoledne, v další dny pak kolem půl jedenácté. Pokaždé skončíme nejpozději ve dvě ráno. Navíc vždy po koncertu jedné kapely bude patnáct až dvacet minut klid, takže nepůjde o souvislý hluk jako u techna," ujistil člen pořadatelského týmu Tomáš Kolkop s tím, že opatření, která přijali, je víc. „Chceme, aby naši přítomnost Vyškované pocítili co nejméně," řekl.

Vystupující kapely navíc mají závazky i jinde, takže se ani nepředpokládá časový skluz. Aby se akce protáhla třeba do pěti ráno, tak podle mluvčí Vyškova Petry Bezdomnikové nehrozí. „Pokud k nějakému menšímu prodloužení přece jen dojde, například v důsledku přesouvání aparatury, může to být podle pořadatelů v řádu minut, maximálně půlhodiny," dodala.

Na rozdíl od pořadatelů technoparty se organizátoři punkového festivalu obrátili i na město, ačkoliv od něj povolení nepotřebovali. „Měli jsme několik schůzek, účastnila se jich i státní a městská policie," přiblížila Bezdomniková.

54účinkujících ze zahraničí i tuzemska vystoupí na čtyřdenním festivalu Pod Parou, který se ve Vyškově koná poprvé. Dříve na něj byli lidé zvyklí jezdit do Moravské Třebové a okolí.

Odhadovaný počet návštěvníků se má pohybovat mezi třemi až čtyřmi tisíci lidí. Kromě kyvadlového spoje od vlakového nádraží na letiště proto pořadatelé zajistili také dohled pořádkové služby. Dál bude z důvodu bezpečnosti na části silnice na Pustiměř v průběhu festivalu omezená rychlost na třicet kilometrů v hodině.

A to v obou jízdních směrech v místech, kde chybí chodník. „Snižovaná bude postupně, ve Vyškově od označení konce města a směrem od Pustiměře u leteckého muzea," dodala vyškovská mluvčí s tím, že omezení rychlosti platí od včerejška do pondělí.

Hlukové limity si pak pohlídá hygiena. „Vzhledem k tomu, co rozpoutala předchozí akce, a že jsou lidé vnímavější, jsme připravení měřit," potvrdil zastupující vedoucí vyškovského oddělení komunální hygieny krajské hygienické stanice Rudolf Novák.

Stejně jako dlouhotrvající produkce prý nehrozí ani výtržnosti. „V areálu bude dostatek služeb včetně cateringu. Návštěvníci by tak neměli mít potřebu ho v průběhu festivalu opouštět," řekla Bezdomniková s tím, že na dodržování veřejného pořádku budou dohlížet strážníci i policisté.

Podle ní bude mít festival pro Vyškov prospěch, zviditelní se. To si ovšem někteří obyvatelé města rozhodně nemyslí. Třeba diskutující na stránkách Vyškovského deníku Rovnost a webu města, který se představil jako Pavel Drábek. „Vyškov se zviditelní u čtyř tisíc pankáčů, kteří se k nám budou rádi vracet," napsal mimo jiné. Jak sdělila Bezdomniková, jde spíš o to, že se o Vyškově bude mluvit, dostane se do povědomí, a to u účinkujících i návštěvníků.

S negativním postojem se zpočátku organizátoři setkali i u Agentury ochrany přírody a krajiny a dotčených obcí. „Měli jsme shromážděná záporná stanoviska k jeho konání. Místo totiž částečně zasahuje do přírodní památky Letiště Marchanice, Postupně jsme však při jednáních dohodli podmínky konání festivalu," sdělila mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Mezi jednu patřila i řádná péče o sysla, jehož kolonie v okolí letiště žijí. „Dohodli jsme se, že je před začátkem nakrmíme. To jsme udělali už v úterý. Také jsme vyznačili jejich nory, aby si na ně nikdo nemohl postavit stan. Omezili jsme i počet aut, která budou u stanování parkovat. A také jsme připravili letáky, které budeme rozdávat u vstupu. Je v nich psané o syslovi, takže si návštěvníci přečtou, jak se chovat," dodal Kolkop.