„Požárů způsobených nepravidelnou úržbou komínů v posledních týdnech rapidně přibylo. Před pár dny jsme zasahovali v Konici, Olšanech a Mostkovicích na Prostějovsku. Ve všech případech se vznítily saze v komíně,“ řekl ředitel prostějovských profesionálních hasičů Petr Ošlejšek.

Nárůst případů potvrzuje také ředitel přerovských profesionálních hasičů Miroslav Čoček: „Zrovna ve čtvrtek jsme vyjížděli k jednomu takovému případu.“ Majitelé nenechávají komíny čistit a neudržují je, čímž riskují požár

Pokuta je pak to nejmenší, co je může potkat. „V těch posledních jmenovaných případech se naštěstí nikdo nezranil a nestala se ani žádná větší škoda. Může však shořet střecha nebo celý dům,“ upozornil Ošlejšek. Přitom s rostoucí cenou elektřiny a plynu přibývá lidí, kteří používají k topení pevná paliva. „Už loni jsme hasili desítky podobných požárů. Majitel jednoho z rodinných domů v Kostelci na Hané dokonce dostal pokutu za to, že neměl několik let čištěný komín,“ dodal hasič Ošlejšek.

Pokud by si teď chtěl někdo nechat vyčistit kouřovod, musí počkat, až nebude tak mrznout. „Pokud je střecha zamrzlá, zasněžená nebo jinak nepřístupná, nemůžeme komín vyčistit. To by se mělo dělat, než se v něm začne topit,“ řekl prostějovský kominík Lubomír Pokorný.

Denně využívané odvody spalin na pevná paliva by lidé měli nechat odborně vyčistit každé dva měsíce. Vyvložkované komíny na plynové topení pak nejméně dvakrát do roka. Každá návštěva kominíka příjde na pár stovek, což je daleko méně, než jaké jsou potom následky.