A teď jsme to prozradili… Jak jste jistě ihned prokoukli, dnes si řekneme něco o meruňkách oblíbeném ovoci, které právě zraje.

Původem jsou prý z Číny, do Evropy se ovšem dostaly už počátkem našeho letopočtu přes Arménii, nejprve do Itálie a potom přes Slovinsko a Rakousko až do Čech a na Moravu.

Meruňka (Armeniaca), stejně jako například broskvoň nebo třešeň, patří do rodiny Prunus. Plody jsou peckovice s oranžovými plody, které ve střední Evropě dozrávají uprostřed léta.

U nás jsou pro pěstování meruněk nejlepší podmínky na jižní Moravě, v nadmořské výšce do 250 metrů, musejí být ale chráněny před chladným větrem.

Nejrozšířenější je odrůda Velkopavlovická. Její plody jsou velké a typické červeným líčkem, jsou šťavnaté, sladké a pecka se lehce oddělí od dužniny. Tato odrůda je však citlivá na jarní mrazy a houbové choroby.

Meruňky obsahují tolik zdraví prospěšných látek, že jim oprávněně patří označení ovoce zdraví. Oranžová barva signalizuje značné množství beta-karotenu, tedy antioxidantu velmi účinného například také v prevenci nádorových chorob.

Kromě zdraví prospěšných látek posilujících imunitu, peristaltiku střev a snižujících hladinu cholesterolu nabízejí meruňky i další, které zpomalují stárnutí organismu. Mají například dobrý vliv na vlasy, nehty i pokožku, odbourávají tuky, jako velký zdroj kyseliny listové snižují riziko demence. A přitom jsou nízkokalorické!

VYZKOUŠEJTE

Meruňkové krůtí maso

Meruňkové krůtí maso

Grilované kotlety s meruňkami 

Grilované kotlety s meruňkami

Před vypeckováním poválet

V cukrařině jsou meruňky oblíbené pro svoji variabilitu. Rozumějí si se sladkým, ale přitahují i kontrasty.

S nakyslými ingrediencemi, jako je zakysaná smetana, vytvářejí překvapivě lahodné kombinace. Takzvané těžší chutě, čokoládu, med a karamel, naopak odlehčí svou svěžestí.

Před vypeckováním se doporučuje meruňku lehce poválet v dlani, dužnina se tak snadněji oddělí od pecky. Aby šla dobře stáhnout slupka, musí se meruňky nejprve ponořit do vroucí vody (asi na deset vteřin), rychle zchladit a teprve pak loupat.

To platí i pro přípravu džemů s kousky čisté dužniny. Slupky se můžete zbavit také pasírováním přes síto, pak je ale nutné počítat s řidší hmotou.

Meruňkový kompot lze zase ozvláštnit, když se při zavařování vloží do sklenice netradiční koření společně s citrusy, například hřebíček, badyán a plátek pomeranče, nebo máta s kolečky citronu.

Dušené meruňky pro fajnšmekry

Meruňky si nejlépe rozumějí se studenou kuchyní, a to hlavně se sýry s bílou či modrou plísní vyšlehanými do sýrových pěn.

Se sýry se dobře snášejí také sušené meruňky marinované v alkoholu nebo rozvařené a okořeněné badyánem, tymiánem či rozmarýnem.

Fajnšmekři si je dopřávají v kombinaci s lahůdkovými droby, brzlíkem a kachními játry. V tomto případě se používají obvykle meruňky dušené.

Lze je také grilovat s rozmarýnem a podávat třeba s ananasem jako přílohu ke kuřecím steakům.

Pečené plody zase pikantně doplní králíka na cibuli i bůček s medovou krustou. Na to vše se dají meruňky použít, jen se člověk nesmí bát zkoušet kromě tradičního i nové pojetí.

Více receptů, tipů a nápadů na www.vseovareni.cz