Ještě téměř na konci minulého století bylo mnohým lidem prakticky jedno, na čem spí. Dnes bychom už těžko byli ochotni snášet noci na palandách pokrytých tenkým molitanem. Osvěta ortopedů a vývoj materiálů vykonaly své.

„Lidé už pochopili, že investice do kvalitního spaní je velmi důležitá investice. Nejde spočítat, kdy se jim vrátí, ale pokud se ve stáří obejdou bez problémů se zády nebo krční páteří, bude na tom mít velký podíl dobře vybraná postel se správnou matrací, která by pak měla vydržet klidně i deset let. Samozřejmě to vyžaduje adekvátní investici mezi pěti až sedmi tisíci korunami," je přesvědčen majitel olomouckého Bett studia zdravého spánku v takzvaném Ušatém domě Jaroslav Vévoda.

Ten denně radí svým klientům, jak si zajistit dobrou regeneraci ve spánku a předvádí materiály, které doporučují lékaři jako prevenci před bolestmi zad.

„Máme k dispozici ukázky latexových, pružinových i pěnových matrací a zákazníci si mohou vyzkoušet, které jim vyhovují. Každý vzorek je jiný, každý má své výjimečné vlastnosti a v kombinaci se správným roštem dokáží divy. Matrace musí hlavně dobře vyhovovat přirozeným zakřivením lidského těla. V ramenou a v bocích musí matrace ustoupit tlakům, jinde kontury těla vyplní," doplňuje odborník.

Každý z typů matrací má svou výhodu.

„V latexových jsou stoprocentně zastoupeny přírodní materiály, které jsou schopny nejlépe kopírovat tělo. Pružinové se dnes používají méně, ale zase umějí nejlépe odvětrávat, dýchat. Pěnové matrace skýtají možnost použít různých pěnových materiálů s různou tuhostí a mohou být kombinovány s paměťovými pěnami, které také bezvadně kopírují tvar těla," vypočítává olomoucký odborník na zdravé spaní, který dodává, že by nikdo neměl podcenit ani kvalitu roštu, na němž je matrace umístěna.

„Rám postele, rošt a matrace tvoří jeden organismus a ten funguje dobře jen tehdy, když jednotlivé prvky zkombinujeme tak, aby si vyhovovaly," vysvětluje majitel Bett studia zdravého spánku. (abe)

Deset rad od odborníků z Bett studia zdravého spánku

1, Velikost postele musí být přiměřená k velikosti spáče. Šířka má být 90 až 100 centimetrů, délka pak o 10 až 20 centimetrů větší než výška člověka.
2, Lehací plocha by měla být umístěna ve výšce 45 až 50 centimetrů. Pod postelí by měl volně proudit vzduch.
3, Během spánku musí matrace zajistit podepření páteře v přirozeném tvaru nejen při ležení na zádech, ale i na boku. Ploténky, svaly, klouby a vnitřní orgány se musí při spánku uvolnit.
4, Tělo nesmí při spánku ležet v prohlubni. Nedoporučuji tedy příliš měkké matrace. Jsou vhodné jen pro některé váhové kategorie.
5, Nejvhodnějšími materiály, které vás obklopují při spánku, jsou ty přírodní. Tedy dřevo, bavlna, moderní pěny, latex, kokos. Dobře ventilují, umějí hřát i chladit a odvádějí případnou vlhkost. Možná vás to překvapí, ale člověk ze svého těla za noc vyloučí až třičtvrtě litru potu.
6, Čím je člověk těžší, tím by měl mít pevnější a vyšší matraci. Dobrý odborník vás před nákupem matrace nechá vyzkoušet tvrdost a najít tu pravou.
7, Pořiďte si pratelné potahy na matrace, existují i varianty pro alergiky.
8, Pokud máte při spánku nohy mírně do kopce, pomůžete snadnějšímu odtoku krve a ulehčíte srdci i kolenním kloubům.
9, Při výběru matrace přihlédněte k doporučené nosnosti matrace. Standardem je 90 – 130 kilogramů. Matrace se vyrábějí na zakázku v jakékoliv velikosti a existují varianty také pro extrémní zatížení až do 160 kilogramů.
10, Nezapomeňte na doplněk – anatomický polštářek z paměťové nebo latexové pěny. Podkládá hlavu, částečně i krk a uvolňuje ramena. Ve spojení s kvalitní matrací si tak zařídíte naprosto komfortní spánek.