Přerovští vytrvalci před vstupem do jarní sezony

Přerov - Mezi nejvytrvalejší vytrvalce České republiky je řazen Jiří Březina z SK Přerov, ač věkem mezi veterány, je stále aktivním a výkonným sportovcem.

22.3.2009

Jiří Březina z SK Přerov má na svém kontě již 481 dokončených klasických maratonů.Foto: archiv DENÍK

Dokladem toho je, že ani v zimním období nevynechává závody, a tak už si připsal na své konto 481. maraton na klasické trati. V lednu se zúčastnil pátého ročníku maratonu Memoriálu Jaroslava Dubničky v Ostravě - Třebovicích.

Mezi vytrvalci ČR, Polska a Maďarska zvítězil Marek Procházka z TJ Šumperk časem 2:58:39 hodin a mezi ženami byla nejrychlejší Šárka Krčková z LS Olomouc za 3:59:12 hodin.

Závod se běžel za mrazu na kluzkém zasněženém povrchu, proto byly dosažené časy pomalejší. Jiří Březina z SK Přerov vybojoval v kategorii nad 60 let druhé místo. Z Přerovanů startoval v hlavní kategorii mužů také Karel Hostaša, který uběhl náročnou trať za 4:23:46 hodin.

Poté běžel Březina na netradičním maratonu v Českých Budějovicích na okruhu v podzemních garážích, což představovalo třiašedesátkrát běžet okruh dlouhý 666 metrů a na závěr ještě 195 metrů. Při příjemných patnácti stupních si na velké obrazovce mohl každý kontrolovat, kolik kol má ještě běžet, a své průběžné umístění.

Zvítězil Daniel Orálek zMS Brno za 2:38:23 hod. a mezi ženami Milena Procházková z Trisk České Budějovice v čase 3:07:30. Jiří Březina vybojoval v kategorii nad 70 let druhé místo v čase 4:32:36 hodin.

V půli února běžel přerovský vytrvalec v Prievidzi Chodbový maraton na okruhu ve školních chodbách. Na této netradiční trati zvítězil Daniel Orálek zMS Brno. Jiří Březina z SK Přerov skončil opět druhý v kategorii nad 60 let. Zvládl tak úspěšně svůj již 481. maraton a na další se letos ještě chystá. Mezi vytrvalce veteránských kategorií v ženách patří také Hana Tovaryšová z SK Přerov, která závodí mezi ženami druhé atletické ligy na dráze na tratích tři a pět kilometrů, na nichž v loňské sezoně získala pro SK Přerov řadu cenných bodů.

Úspěšná byla také v silničních a terénních bězích a v mnoha stanula na stupních vítězů. Vyhrála v běhu na devět kilometrů v Nemojanech a na desetikilometrové trati v Brně.

Druhou příčku vybojovala v Olomouci na Běhu výstavištěm Flóry, v Hranicích a v Chropyni na deset a ve Vyškově na sedm kilometrů, a v Tučapech.